Lietuvoje

2019.02.04 15:41

Gripas smogė negailestingai: pareikalavo dar dviejų aukų

Giedrė Balčiūtė, lrytas.lt2019.02.04 15:41

Gripas šiemet Lietuvos gyventojams ypač negailestingas. Gripo epidemiją paskelbė jau 19 savivaldybių iš 60, o nuo šios ligos sukeltų komplikacijų Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, nuo ketvirtadienio mirė dar du žmonės. Tiesa, kol kas nepatikslinama, kur ir kokio amžiaus žmonės mirė.

Iš viso šiemet gripas nusinešė jau dvylikos žmonių gyvybes. 

Profesorius prakalbo apie blogas tendencijas

Tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje #lrytasGYVAI Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas profesorius habilituotas medicinos mokslų daktaras Julius Kalibatas sakė, kad per metus statistiškai gripas nusineša ne daugiau kaip 0,05 proc. žmonių gyvybių Bet šiemet, anot mediko, bus viršytos bet kokios statistikos į neigiamą pusę.

ULAC duomenimis, ketvirtąją šių metų savaitę (2019 m. sausio 21–27 d.) bendras Lietuvos sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis buvo 155,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Pernai (2018 m.) tuo pačiu metu sergančiųjų buvo mažiau – 146,0 atvejo 10 tūkst. gyventojų.

Mažiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis šių metų 4-ąją savaitę registruotas Marijampolės administracinėje teritorijoje, didžiausias – Alytaus administracinėje teritorijoje.

Ketvirtąją šių metų savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyti 252 asmenys, iš kurių – 32 vaikai iki 2 m., 113 vaikų 2–17 m. amžiaus grupėje ir 107 suaugusieji. Ligoninėje gydytos šešios nėščiosios. Intensyviosios terapijos skyriuje gydoma 19 asmenų.

BNS nuotr.

Epidemiją skelbia savivaldybės

ULAC specialistai primena, kad sergamumas gali būti laikomas epideminiu, kai sergamumo gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis yra ne mažesnis kaip 100 atvejų /10 tūkst. gyventojų per savaitę, o klinikinių gripo atvejų skaičius sudaro apie 30 proc. visų registruotų gripo ir ŪVKTI atvejų.

Gripo epidemiją skelbia savivaldybės. Vertindamos sergamumą kaip epideminį, teritorinės visuomenės sveikatos priežiūros įstaigos taip pat atsižvelgia į atitinkamus administracinei teritorijai būdingus neepideminio laikotarpio sergamumo rodiklius, sergamumo dinamiką ir kitus ypatumus.

Nedirba mokyklos

Dėl išaugusio sergamumo gripu nemažoje dalyje šalies mokyklų nevyksta pamokos.

Visiškai arba iš dalies ugdymo procesas nevyksta 23-ose iš 150 sostinės mokyklų ir 15-oje Kauno mokyklų iš 63, BNS pirmadienį informavo savivaldybių atstovai.

Klaipėdoje visos mokyklos dirba.

Vienitelė apsauga – skiepai

Tiesioginėje „Facebook“ transliacijoje #lrytasGYVAI profesorius J. Kalibatas priminė, kad vienintelė apsauga nuo gripo yra skiepai. 

Vaikams, anot pašnekovo, klinikiniai simptomai pasireiškia greičiau. Greičiau gali atsirasti ir komplikacijos, nes vaikų imuninė sistema dažnai dar nebūna pilnai susiformavusi.

Tiesioginėje transliacijoje profesorius priminė ir ne kartą pabrėžė, kad vienintelė apsauga nuo gripo yra skiepai. Tačiau kūdikiai iki 12 mėnesių dar nebūna skiepijami. Ką tuomet daryti?

„Tada, sakyčiau, vienintelė priemonė – visi ne tik šeimos, bet ir visos giminės nariai, kurie tą vaiką lanko, turi pasiskiepyti.

Pasiskiepyti turi ir auklės – visi, kas tik pas jus beateina. Svečių, kurie nesiskiepiję, nepriiminėkit.

Kol visi svečiai bus aplinkui pasiskiepiję, jūs tuo pačiu apsaugosite vaiką.

Po to, nuo 12 mėnesių, galima ir vaiką skiepyti.

Bet tuo periodu, kada dar vaiko imuninė sistema yra silpna ir kada mes tikrai dar vaikų neskiepijam, nes dar nebus normalios imuninės reakcijos, reikia paskiepyti visus kaimynus, visą giminę, ne tik šeimą, arba neleiskite niekur vaiko tuo sezonu“, – rekomendavo profesorius.

Nors skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų, nereikėtų pamiršti ir nespecifinių gripo bei ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų prevencijos priemonių.

Gripo epidemijos metu rekomenduojama:

tinkamai ir dažnai plauti rankas, nusiplovus jas nusausinti;

vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;

vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;

laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų – prisidengti nosį ir burną, vienkartines nosinaites nedelsiant išmesti, nusiplauti rankas;

neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;

gerai vėdinti patalpas;

susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, neiti į darbą, sergančių vaikų neleisti į vaikų ugdymo įstaigas, gydytis, kaip nurodė gydytojas;

sergantys gripu asmenys apsaugoti kitus gali dėvėdami medicinines kaukes, kurios sulaiko kvėpavimo takų sekretus kosint ar čiaudint, bei sveiki žmonės slaugydami sergantį asmenį taip pat turėtų dėvėti medicininę kaukę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt