Lietuvoje

2018.09.17 10:48

TS-LKD kandidatai į prezidentus: daugiausiai palaikymo sulaukė I. Šimonytė, antroje vietoje – Ž. Pavilionis

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.09.17 10:48

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijoje savaitgalį baigėsi skyrių balsavimas dėl paramos galimiems kandidatams į prezidentus 2019 m. šalies vadovo rinkimuose. Didžiausio TS-LKD skyrių palaikymo sulaukė buvusi finansų ministrė, parlamentarė Ingrida Šimonytė.

I. Šimonytė partijos skyriuose kandidate į prezidentus buvo iškelta 37 kartus. Ji kol kas dar neatskleidė, ar kandidatuotų į prezidentus. Antroje vietoje pagal skyrių apklausą atsidūrė apie norą kandidatuoti į prezidentus jau pareiškęs Seimo narys, konservatorius Žygimantas Pavilionis. Jis skyriuose kandidatu buvo iškeltas 34 kartus.

Trečioje ir ketvirtoje vietoje, pagal TS-LKD skyrių balsavimus, atsidūrė atitinkamai SEB banką palikęs ekonomistas Gitanas Nausėda (skyriuose iškeltas 28 kartus) ir diplomatas Vygaudas Ušackas (skyriuose iškeltas 27 kartus).

G. Nausėda apie savo sprendimą dėl dalyvavimo prezidento rinkimuose žada atskleisti pirmadienį, tuo metu V. Ušackas rugsėjo 5 d. paskelbė sieksiantis šalies vadovo posto.

TS-LKD skyrių palaikymo taip sulaukė parlamentarai, buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė (skyriuose iškelta 8 kartus), buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis (skyriuose iškeltas 7 kartus), europarlamentarė Laima Andrikienė (skyriuose iškelta 6 kartus), ekspremjeras, Seimo narys Andrius Kubilius (iškeltas 5 kartus), parlamentarė, Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė (skyriuose iškelta 3 kartus), Vasario 16-osios akto atradimu pagarsėjęs istorija Liudas Mažylis (skyriuose iškeltas 2 kartus), Seimo nariai Rimantas Jonas Dagys (skyriuose iškeltas vieną kartą) ir Arvydas Anušauskas (skyriuose iškeltas vieną kartą).

Kandidatus į prezidentus iškėlė 42 TS-LKD skyriai ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių frakcija. Siūlant kandidatus skyriuose ir kituose susirinkimuose iškeltais buvo laikomi tie kandidatai, kurie surinkdavo bent 10 proc. susirinkime dalyvaujančių narių palaikymo. Daugelis skyrių pasiūlė daugiau nei vieną kandidatą.

Pasibaigus TS-LKD skyrių balsavimui, konservatorių vadovybė lauks iškeltų kandidatų atsakymų, ar šie pareikš norą dalyvauti partijos vidiniuose rinkimuose, po kurių paaiškės, ką konservatoriai rems 2019 m. prezidento rinkimuose.

Daliai teks rinktis – eiti į vidinius rinkimus ar likti EP kandidatų sąraše

Kaip pranešė TS-LKD vykdomoji sekretorė Aistė Gedvilienė, daliai iškeltų kandidatų į prezidentus teks rinktis, ar dalyvauti vidiniuose partijos rinkimuose, ar taikytis į Europos Parlamentą (EP).

„10 iš šių 12 pasiūlytų asmenybių yra taip pat iškelti kandidatais į Europos parlamento sąrašą. Jie iki šiandien, rugsėjo 17 d. 17 val. turi apsispręsti, ar ketintų likti kandidatų į Europos parlamentą sąraše. Tie, kurie pasirinks dalyvavimą Europos Parlamento rikimuose, toliau nebus svarstomi kaip galimi TS-LKD kandidatai Prezidento rinkimuose, nes pagal mūsų partijos tarybos patvirtintas taisykles kandidatai į Europos parlamentą negali dalyvauti TS-LKD remiamo kandidato LR Prezidento rinkimuose atrankoje“, – partijos pranešime spaudai rinkimų procedūras A. Gedvilienė.

Rugsėjo 18 d. TS-LKD Priežiūros komitetas vertins, ar tie kandidatai, kurie yra iškelti skyrių ir nedalyvauja Europos Parlamento rinkimuose, nėra padarę su TS-LKD remiamo kandidato prezidento rinkimuose atrankos procedūromis susijusių etinių nusižengimų.

Rugsėjo 19 d. TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis laišku kreipsis į kandidatus, kurie yra iškelti skyrių, nedalyvauja Europos Parlamento rinkimuose ir dėl kurių teigiamą rekomendaciją pateikė Priežiūros komitetas, klausdamas ar jie neatsisako dalyvauti tolimesnėje kandidato į prezidentus, kurį rems TS-LKD po atviro, visuotinio balsavimo, atrankoje.

Rugsėjo 26 d. TS-LKD prezidiumas tvirtins galutinį kandidatų, kurie dalyvauja TS-LKD atvirame visuotiniame balsavime dėl TS-LKD paramos kandidatui į prezidentus suteikimo.

Lapkričio 3-4 d. vyks pirmasis TS-LKD atviro, visuotinio balsavimo dėl TS-LKD paramos kandidatui į prezidentus suteikimo turas. Jame galės dalyvauti ne tik partijos nariai, bet ir kiti partijos vertybėms prijaučiantys, kitoms partijoms ir politinių tikslų turintiems judėjimams nepriklausantys Lietuvos piliečiai.

Lapkričio 10-11 d. jeigu prireiks vyks antrasis turas. Jame galės dalyvauti ne tik partijos nariai, bet ir kiti partijos vertybėms prijaučiantys, kitoms partijoms ir politinių tikslų turintiems judėjimams nepriklausantys Lietuvos piliečiai.

Lapkričio 17 d. vyks TS-LKD taryba, kurioje bus oficialiai suteikiama TS-LKD parama atviro, visuotinio balsavimo metu išrinktam kandidatui į prezidentus.

A. Anušauskas nedelsė

Vienas iš TS-LKD iškeltų kandidatų į prezidentus A. Anušauskas savo sprendimą, ar dalyvaus vidiniuose partijos rinkimuose, pateikė jau pirmadienį.

Konservatorius socialiniame tinkle „Facebook“ pareiškė, kad nekovos dėl partijos kandidato į šalies vadovus titulo.

„Esu dėkingas už iškėlimą, tačiau aš žinau savo galimybių (ir norų) ribas ir turiu susitelkti ties savo darbu nacionalinio saugumo bei istorijos srityse. Tiems, kurie liks mūsų pirmuose, atviruose, TS-LKD kandidato į prezidentus rinkimuose, linkiu sėkmės, ypač tai/tam, kuriai (-iam) ši sėkmė nusišypsos“, – rašė A. Anušauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt