Lietuvoje

2017.02.09 13:18

Smurtą vaikystėje kentę dvyniai: apsidairykime, su kuo bendraujame

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.02.09 13:18

Broliai dvyniai Algirdas ir Remigijus Gataveckai vaikystėje patyrė daug: jiems teko gyventi nesaugioje, pilnoje smurto aplinkoje, o vėliau – vaikų namuose.  A. Gataveckas dabar yra Alytaus tarybos narys, Remigijus – dėstytojas. Abu jie yra iniciatyvos „Už saugią Lietuvą“ ambasadoriai ir laidoje „Labas rytas, Lietuva“ dalijosi savo patirtimi grįstomis idėjomis, kaip pažaboti smurtaujančią visuomenę.

Kaip pabrėžia A. Gataveckas, smurtui didelę įtaką daro terpė, kurioje žmogus auga. Pavyzdžiui, pagrindinis smurtautojas jo šeimoje – tėvas – atliko bausmę vaikų kolonijoje, vėliau kariavo Afganistane, o po to ranką kėlė prieš savo žmoną ir Algirdo bei Remigijaus mamą. Gyvenę aplinkoje, pilnoje smurto, vėliau su bendraamžiais pradėjo muštis ir jie patys.

„Tokie aplinkos faktoriai – labai gera terpė auginti smurtautoją“, – pabrėžia A. Gataveckas. 

Pasak R. Gatavecko, tokioje terpėje užaugusiems žmonėms „išgyti“ padeda religija arba aplinkos pakeitimas.

„Apsidairykime, su kuo mes bendraujame – didesnė tikimybė, kad mes tokie patys ir būsime. Jeigu tu būni su tais žmonėmis, kurie smurtauja, vagia ir pan., tai reiškia, kad tau bus daroma įtaka elgtis panašiai. Ir didesnė tikimybė, kad tu juos geriau suprasi negu tuos, kurie yra išsilavinę ir taip nesielgia. Taip atsiranda nesusikalbėjimas“, – pasakoja R. Gataveckas. 

Visas pokalbis – įraše.

Matai smurtą – netylėk, skambink 112 – galbūt Tu išgelbėsi vaiko gyvybę! Kiekvienas iš mūsų yra atsakingas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.