Lietuvoje

2021.09.25 11:10

Kai kurios paskaitos ir toliau vyksta nuotoliu, tačiau ministrė pabrėžia – seminarai ir laboratoriniai darbai privalo vykti gyvai

Reda Gilytė, Kristina Karlonė, Aistė Valiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.25 11:10

Prieš rugsėjo pirmąją aukštosios mokyklos deklaravo, kad mokymasis turi vykti kontaktiniu būdu, studentai tuo motyvuojant buvo raginami skiepytis. Vis tik kai kurios paskaitos ir toliau vyksta nuotoliniu būdu. Vilniaus universiteto (VU) prorektoriaus teigimu, tai neturėtų pakenkti studijų kokybei, nes dėstytojai jau turi patirties vesti tokias paskaitas, pasitelkiamos modernios technologijos. Švietimo ministrė teigia, kad kai kurios paskaitos gali vykti nuotoliniu būdu, tačiau seminarai, laboratoriniai darbai – tik gyvai.

VU Matematikos fakulteto pirmakursiai auditorijų duris per savaitę praveria vos kelis kartus, kai vyksta kontaktinės paskaitos, didžioji dalis tebesimoko nuotoliniu būdu. Nesvarbu, ar studentai skiepyti, persirgę ar be imuniteto.

Universiteto studentų sąjungos prezidentės teigimu, didžioji dalis studentų nori grįžti į gyvas paskaitas, tai rodo ir šios aukštosios mokyklos skiepijimosi tempai. VU imunizuota per 90 proc. studentų.

Žinios. Naujausios apklausos duomenimis, socialdemokratai didina atotrūkį nuo kitų partijų

„Bendrai iš studentų perspektyvos yra ir pliusų, ir minusų tiek vienos, tiek kitos situacijos atžvilgiu. Nuotolinis būdas buvo patogesnis, tačiau, kita vertus, kalbant apie studijų kokybę ir tą grįžimą pilnu tempu studijavimą, tikrai kontaktinės studijos pralenkia“, – mano VU Studentų sąjungos prezidentė Neda Žutautaitė.

Universiteto prorektorius teigia, kad skirtingi fakultetai patys renkasi, kaip paskaitos vyks. Senato sprendimu, bendrauniversitetinės paskaitos – tik nuotoliniu būdu. Prorektorius tikina, kad laboratoriniai ir praktiniai užsiėmimai vyksta gyvai. Iš praėjusių metų patirties, kai visos studijos buvo nuotolinės, jau aišku, kad kokybė nukentėjo, teigia Valdas Jaskūnas. Bet, anot jo, dabar situacija pasikeitusi.

„Pats nuotolinis mokymas ir dėstytojai tikrai įgijo nemažos kompetencijos organizuoti mokymą nuotoliniu būdu, taikyti naujus mokymo metodus. Taip kad mes išmokome naujų dalykų ir tie mokymo metodai yra tie, kurie leidžia užtikrinti kokybiškas studijas“, – supažindina VU prorektorius.

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), pasak rektoriaus, nors ir laikosi principo, kad paskaitos, kol galima, turi būti kontaktinės, vis dėlto apie 20 proc. vedamos nuotoliu. Pirmiausia tos, kur susidarytų didesni studentų srautai. Rektorius nemano, kad dėl to nukenčia studijų kokybė ir sako, net pasibaigus pandemijai, dalis paskaitų greičiausiai liks nuotolinės.

„Praeis pandemija ir vis tiek dalį paskaitų turėsime šitokiu būdu. Tai leidžia prisijungti ir užsienio studentams, ir lengviau tvarkaraščius sudaryti. Tačiau tai negali būti visuotinis toks mokymas, ypač tiksliųjų mokslų, socialinių mokslų“, – aiškina VDU prorektorius Juozas Augutis.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė pabrėžia, kad kai kurios paskaitos gali vykti per nuotolį, tačiau jokiu būdu ne seminarai ar laboratoriniai. Jurgitos Šiugždinienės teigimu, nuotoliniu būdu turėtų mokytis nesiskiepiję ir nesitestavę studentai. Ministrė džiaugiasi, kad universitetuose itin aukštas imunizacijos lygis, kai kuriuose – beveik šimtas procentų.

„Žinote, ko aš tikiuosi iš aukštojo mokslo studentų, tai kad jie pasitiki mokslu ir sprendimais, kurie yra priimti, atrasti mokslo žmonių. Tai vienas iš tų sprendimų yra vakcinacija, todėl aš labai tikiu, kad iki spalio 15 dienos jie pasiskiepys“, – mano ministrė.

Būtent iki spalio penkioliktosios studentai gali testuotis nemokamai.

„Kol kas iki spalio 15 yra padaryta išimtis, šiandien nesame linkę tos išimties pratęsti“, – dėsto sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Visuomenės sveikatos centro duomenimis, aukštosiose mokyklose kol kas COVID-19 protrūkių nefiksuota.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI