Lietuvoje

2021.04.08 18:22

Žeriama kritika naujai lietuvių kalbos programai: „visiškas disonansas su tuo, kas vaikams įdomu“

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.04.08 18:22

Viešojoje erdvėje nemažai diskusijų sukėlė rengiama naujoji lietuvių kalbos programa. Nesutariama dėl kūrinių, jų skaičiaus. Mokytojai ir ekspertai sako, kad, nors programos naujinamos – pokyčių nedaug.

Daugiau šviesos moksle – keičiamos moksleivių ugdymo programos. Tačiau, kad šviesos bus daugiau – sutinka ne visi. Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų sąjungos pirmininkas Mindaugas Grigaitis sako, kad atnaujintuose programų projektuose problemos išlieka.

Žinios. Dar nepaskiepyti pareigūnai „užblokavo“ Vyriausybę

„Kanonas pradedamas nuo Martyno Mažvydo arba Mikalojaus Daukšos, rašytojai, kurie, be abejo, svarbūs mūsų kultūrai, bet buvo pirminis sutarimas, kad šituos kūrinius perkeliame į kalbos ir istorijos pamokas, bet vėl devintoje klasėje mes pradedame nuo tokios labai solidžios mūsų klasikos ir kažkur pametame paaugliams svarbias temas ir svarbią literatūrą“, – teigia Lietuvių kalbos mokytojų sąjungos pirmininkas Mindaugas Grigaitis.

Skaitmeninių knygų bibliotekos „Vyturys“ vadovas Arūnas Šileris kalba apie disonansą su tuo, kas vaikus išties domina.

„Programos didžiulis fragmentiškumas, tai yra skaitoma labai daug ištraukų ir tos ištraukos neatitinka vaikų amžiaus tarpsnių. Tai yra visiškas disonansas su tuo, kas vaikams įdomu, kitaip sakant, programa labai stipriai reglamentuota, labai plati ir iš esmės, tiesą sakant, neįdomi vaikams“, – mano skaitmeninių knygų bibliotekos „Vyturys“ vadovas.

Švietimo agentūros direktoriaus pavaduotojos Astos Ranonytės teigimu, dėl tam tikrų aspektų galima diskutuoti, bet savo praeities „iš esmės pakeisti negalime“.

„Mokymosi programa – tai nėra vien tik iš šios dienos perspektyvos ateinantis pageidavimų sąrašas, bet programa iš esmės įtvirtina tam tikrus susitarimus, kuriuos fiksuojame, kas mes esame, iš kur mes esame atėję ir kur mes judame. Jeigu mūsų netenka vieno ar kito segmento svoris, tikrai apie tai galime diskutuoti, bet turbūt mes savo praeities tokios kaip iš esmės pakeisti negalime“, – sako Švietimo agentūros direktoriaus pavaduotoja.

Vienas iš prioritetų atnaujinant bendrąsias ugdymo programas – gilesnė turinio analizė. Tačiau kai kurie mokytojai sako, kad programa per plati, todėl tai – sunkiai įmanoma.

„Tai iš esmės yra ugdomi tie vadinamieji reprodukciniai enciklopediniai gebėjimai, mokoma įsiminti informaciją ir ją įsiminti. Kai yra didelis kiekis medžiagos, per didelis privalomų kūrinių skaičius, tiesiog vaikai išmoks gerai įsiminti informaciją. Bet žengti toliau bus labai sudėtinga (su tokia programa) ar kritiškai apmąstyti informaciją“, – sako M. Grigaitis.

„Jeigu atkreiptumėte dėmesį į programoje pateikiamas formuluotes, tikiu, kad ir ne lituanistams tokie žodžiai kaip „rekomenduojama“, arba tiesiog išvardijus keletą kūrinių palikta formuluotė „ir kita“ tikrai leidžia suprasti, kad programa – tai orientyras“, – atkreipia dėmesį Švietimo agentūros direktoriaus pavaduotoja A. Ranonytė.

Ugdymo turinys atnaujinamas iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Bendra programų rengimo suma beveik du milijonai eurų.

Populiariausi

Petras Gražulis
5

Lietuvoje

2021.04.12 16:02

Akibrokštas Klaipėdoje: miesto centre – Gražulio šokiai skambant prieš homoseksualius asmenis nukreiptam kūriniui

įvykiu susidomėjo pareigūnai, situaciją žada įvertinti ir Seimo etikos sargai
5
Remigijus Šimašius
9

Lietuvoje

2021.04.12 14:13

Šimašius: Vilniaus klinikinėje ligoninėje liko 8 laisvos koronaviruso pacientams skirtos lovos

penktadienį sostinėje bus pradėti skiepyti vyresni negu 55 metų asmenys; atnaujinta 15.12
9