Lietuvoje

2021.03.25 21:24

Nesusipratimas Alytaus rajone: pradėjus statybų darbus paaiškėjo, kad ten – senosios kapinės

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.25 21:24

Kultūros paveldo departamentas stabdo nuotekų tinklų ir siurblinės įrengimo darbus Krokialaukyje, Alytaus rajone. Pradėjus kasimo darbus, paaiškėjo, kad tai – senosios kapinės: rasti karsto fragmentai ir palaikai. Alytaus rajono savivaldybė planuoja siurblinei ieškoti kitos vietos.

Paveldosaugininkai sustabdė žemės darbus, kai buvo rasti karsto fragmentai ir dalis palaikų. Apie tai, kad čia senosios kapinės, byloja 1947 metų žemėlapiai, nužymėtos aiškios ribos. Netoli, už 5 metrų išlikę antkapiai ir kryžiai. Vietos gyventojai stebisi, kad siurblinę numatyta statyti kapinių teritorijoje.

„Močiutė mano sakė, kad čia buvo kapinės, didelės, uždraudė laidot, čia maras gal buvo, ligos. Kad jei būtų pasiklausę nors, o dabar – nei apsiklausė, nei nieko, atėjo ir verčia viską“, – nustebęs vietos gyventojas Leonas Kucevičius.

Pradėjus kasimo darbus nuotekų tinklo įrengimui paaiškėjo, kad ten – senosios kapinės

Pasak paveldosaugininkų, senosios kapinės neįtrauktos į kultūros vertybių registrą, neinventorizuotos, nėra suformuotas žemės sklypas. Vyriausybės pavedimu tai turėjo atlikti Alytaus rajono savivaldybė. Paveldosaugininkai sako esą greičiausiai tai ir lėmė, kad vandens tiekimo ir nuotekų infrastruktūros projektas parengtas neturint tikslių duomenų.

„Dažnu atveju projektuojama nebuvus vietoje. Tai yra labai bloga praktika, nes yra pasiimami topografiniai planai ir ant jų yra projektuojama, neįvertinus esamos būklės vietoje“, – sako Kultūros paveldo departamento atstovas Alius Baranauskas.

Kad čia buvo senosios kapinės sako nieko nežinojusi ir seniūnė.

„Įmonės darbų vadovas paskambino ir pranešė, kad tiesiog galimai rado karstą. Darbai sustabdyti, buvo užpilta žemėmis, kad neįkristų kas, aptverta ir laukiam tolimesnių sprendimų“, – teigia Krokialaukio seniūnė Gintarė Navickienė.

Savivaldybės vadovai tikina esą jie taip pat nebuvo informuoti, kad siurblinė bus statoma senųjų kapinių teritorijoje.

„Kažkaip niekam neužstrigo ten tos senos kapinės, kad jos yra, dabar ieškoma galimybių, ar įmanoma iškelti siurblinę. Jeigu nebus tokios galimybės iškelti siurblinę, reikės palaikus perlaidot. Savivaldybė prisiims atsakomybę“, – teigia Alytaus rajono savivaldybės atstovas Virgilijus Pranskevičius.

Pasak savivaldybės vadovų, sprendimus teks priimti greitai, nes vandens tiekimo bei nuotekų tvarkymo infrastruktūros projektas ir siurblinė statoma ES lėšomis, projektas turi būti baigtas iki rugsėjo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.