Lietuvoje

2021.03.03 14:28

Valkiūno komentarai apie „pideralizaciją“ pripažinti nepažeidę pagarbos žmogui principo

atnaujinta 14.43
Domantė Platūkytė, LRT.lt2021.03.03 14:28

Parlamentaro Valdemaro Valkiūno komentarai apie „pideralizaciją“ nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinto pagarbos žmogui ir valstybei principo, trečiadienį pripažino Seimo Etikos ir procedūrų komisija.

Už tai, kad V. Valkiūnas pažeidė pagarbos žmogui ir valstybei principą balsavo 4, susilaikė 7 komisijos nariai.

Komisija bendru sutarimu taip pat nusprendė V. Valkiūną įspėti, kad, vadovaujantis Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintu pagarbos žmogui ir valstybei principu, Seimo nariui būtina vengti viešų pasisakymų, kurie gali būti suprantamai dviprasmiškai ir vertinami kaip nepagarbūs, įžeidžiantys ar žeminantys asmenis dėl jų lytinės orientacijos arba kurstantys neapykantą jų atžvilgiu.

LRT.lt primena, kad Etikos ir procedūrų komisija dar lapkričio pabaigoje sulaukė kreipimosi dėl V. Valkiūno išsakytų žodžių.

Po savo įrašu „Facebook“ paskyroje V. Valkiūnas komentarų sekcijoje LGBT+ bendruomenę vadino „pideralizacija“ ir rašė: „gėda remti pideralus“, „Kovojame prieš Lietuvos pideralizaciją“, „pideralizacija nepraeis, nesvajokite“. Tokių komentarų buvo ir daugiau.

Dar anksčiau Seimo salėje Mišriai Seimo narių grupei priklausantis V. Valkiūnas taip pat pasisakė prieš LGBT+ bendruomenę ir sakė, kad „darbas Seime yra ne lesbi šou ir homoseksualų pageidavimų koncerto tenkinimas“.

Nuomonės nesutapo

Etikos ir procedūrų komisijos narė Dovilė Šakalienė sakė, kad V. Valkiūno žodžiai diskriminavo ir žemino žmonių grupę. Anot jos, parlamentaras išskyrė vieną žmonių grupę pagal jų seksualinę orientaciją, buvo viešai skelbiamos nepagrįstos prielaidos, jog ši grupė žmonių yra susivienijusi į organizaciją, kuri tariamai užsiima nusikalstama veika.

„Tokiu būdu asmenys diskriminuojami, žeminami, pažeidžiamas lygiateisiškumo ir pagarbos principas“, – pažymėjo D. Šakalienė.

Parlamentarės teigimu, net ir lingvistinė ekspertų interpretacija parodė, kad V. Valkiūno žodžiai buvo įžeidžiantys. Šiuo atveju buvo kalbama apie konkrečią Lietuvos piliečių grupę, išskiriant juos dėl orientacijos, pabrėžė ji.

Tiesa, su tokia nuomone sutiko ne visi parlamentarai – kai kuriems kilo abejonių, kad V. Valkiūno komentarai galėjo pažeisti pagarbos žmogui ir valstybei principą.

Pats V. Valkiūnas posėdžio metu sakė, kad neapykantos nekurstė, atvirkščiai – neapykanta buvo nukreipta prieš jį patį.

„Čia nebuvo kurstymas neapykantos, ji buvo kaip tik prieš mane feisbuke. (...) Tai nebuvo rami diskusija, kad civilizuotai diskutuotume“, – sakė Seimo narys.

Pasak jo, LGBT patys save identifikuoja kaip atskirą lytinę ir išskirtinę grupę, tad tai nebuvo jo sugalvojimas.

Komisijos sprendimu nusivylė

Į komisijos sprendimą sureagavo jai skundą teikęs žurnalistas, LGBT bendruomenės atstovas Jonas Valaitis.

„Kalbant apie pono Valdemaro Valkiūno komentarą LRT apie tai, kad jis tik gina vaikus, man įdomu, ar jis susimąstė, kaip jaučiasi homoseksualus paauglys, kurį p. Valkiūnas vadina „piderastu“? Suprantu, kad nuomonės tam tikrais klausimais gali skirtis, bet nuomonę reikėtų reikšti taip, jog nebūtų pažeidžiamos tam tikrų asmenų teisės“, – komentare portalui LRT.lt pažymi J. Valaitis.

Anot jo, parlamentaras V. Valkiūnas, išsigandęs atsakomybės, galėjo pateikti savo interpretaciją, tačiau „iš jo paaiškinimų akivaizdu, kad jis neneigė, jog tokius žodžius vartojo“.

„Labai keista tai, kad Etikos ir procedūrų komisija taip atsargiai suformulavo sprendimą: įspėti V. Valkiūną tokio žodžio nevartoti, bet tokios formuluotės, kurioje aiškiai ir nedviprasmiškai pripažįstama, kad LGBTQ+ asmenis vadinti „piderastais“ ar „pederastais“ yra netiška ir dėl to ponas Valdemaras Valkiūnas pažeidė etiką, taip pat sprendime nematau. Tad toks sprendimas nėra principingas“, – pabrėžia V. Valaitis.

Aktyvistas tvirtina, kad tokie politikų pasisakymai visuomenei tarytum siunčia žinią, jog galima kitus žmones įžeidinėti, juos šmeižti, o tai gali pasėti tam tikrą neapykantą.

„Nemanau, kad ypač tokiu laikotarpiu, kai bus nagrinėjami jautrūs klausimai Seime, tarp jų – Partnerystės įstatymas, politikai gali sau leisti kurstyti neapykantą prieš tam tikras asmenų grupes. Jeigu vadinti asmenis „piderastais“ yra etiška, aš jau nežinau, kas yra neetiška“, – apgailestauja V. Valaitis.

„Gynė silpnąją grandį“

Lapkričio pabaigoje V. Valkiūnas portalui LRT.lt sakė, kad komentuodamas feisbuke nesiekė įžeisti.

„Nieko apie įžeidimus nežinau, žmogaus teisė yra įsižeisti, džiaugtis, pykti – tai prigimtinė teisė. O dėl to, kad kažkoks žodis pavartotas, tai yra dar stipresni žodžiai, kiti vartoja. Tai (...) veiksmo [apibūdinimas], o ne tiesiai kam nors, žmogui“, – LRT.lt komentavo V. Valkiūnas.

Seimo narys taip pat kalbėjo, kad LGBT yra galimai nusikalstama organizacija.

„Mano nuomone, galimai nusikalstama veika yra LGBT+ organizacija, jie užsiima tuo, kuo jie užsiima. (...) Mano žodžiai yra skirti užkardinti antivalstybinę veiklą“, – tvirtino parlamentaras.

Pasak V. Valkiūno, jis gina „silpnąją grandį – vaikus“.

„Pati organizacija, aš manau, kad galimai galbūt yra nusikalstama veika, yra moksliniai įrodymai. Aš ginu silpnąją grandį – vaikus. Nes ši organizacija eina į mokyklas, į švietimą ir nori perprogramuoti galimai jaunimą, kuris yra pažeidžiamas, nesubrendęs, kuris dar neturi stipraus identiteto“, – LRT.lt sakė V. Valkiūnas.

Populiariausi