Lietuvoje

2020.11.30 18:53

Dėl Seimo nario Valkiūno žodžių apie LGBT+ kreipėsi į Etikos komisiją, šis atkerta – gynė silpnąją grandį

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.11.30 18:53

Dėl Seimo nario Valdemaro Valkiūno komentarų „Facebook“ paskyroje apie „pideralizmą“ kreiptasi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Kreipimosi autorius teigia, kad tokie komentarai yra įžeidūs bei žeidžia LGBT+ bendruomenės garbę ir orumą. Tuo metu V. Valkiūnas tvirtina – įžeisti nesiekė, o žodžiai buvo skirti užkardyti galimai antivalstybinę veiklą ir apsaugoti nepilnamečius.

Po savo įrašu „Facebook“ paskyroje V. Valkiūnas komentarų sekcijoje LGBT+ bendruomenę vadino „pideralizacija“ ir rašė: „gėda remti pideralus“, „Kovojame prieš Lietuvos pideralizaciją“, „pideralizacija nepraeis, nesvajokite“. Tokių komentarų buvo ir daugiau.

Kiek anksčiau Seimo salėje Mišriai Seimo narių grupei priklausantis V. Valkiūnas taip pat pasisakė prieš LGBT+ bendruomenę ir sakė, kad „darbas Seime yra ne lesbi šou ir homoseksualų pageidavimų koncerto tenkinimas“.

Dėl komentaruose išsakytų V. Valkiūno žodžių žurnalistas, LGBT+ bendruomenės atstovas Jonas Valaitis kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Anot jo, V. Valkiūno komentarai buvo užgaulūs ir įžeidūs, nukreipti prieš asmenų grupę, išskirtą seksualinės orientacijos pagrindu.

„Akivaizdu, kad V. Valkiūno komentaruose pateiktas žmonių grupės apibūdinimas žemina LGBT+ asmenų garbę ir orumą, pažeidžia etikos nuomonės raiškos reikalavimą ir pagarbos žmogui principą, tad galima drąsiai konstatuoti, kad V. Valkiūnas peržengė saviraiškos laisvės ribas“, – teigiama J. Valaičio kreipimesi.

J. Valaitis pažymi, kad Valstybės politikų elgesio kodeksas nurodo, jog valstybės politikas viešajame gyvenime vadovaujasi tokiais elgesio principais kaip pagarba žmogui ir valstybei bei padorumas.

Kodekse nurodoma, kad valstybės politikas „laikosi žmogaus teisių ir laisvių ir jas užtikrina, vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didina pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis“, taip pat „elgiasi deramai pagal einamas pareigas, vengia situacijų, kai politiko elgesys kenktų jo ar institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui“.

Anot kreipimosi autoriaus, „akivaizdu, kad žeminantys, tam tikras visuomenės grupes niekinantys pareiškimai negali didinti tų žmonių grupių pasitikėjimo valstybės institucijomis“.

„Viešoje internetinėje erdvėje užgaulių ir įžeidžių žodžių, apibūdinančių tam tikras visuomenės grupes, vartojimas nėra suderinamas su padoraus elgesio normomis, toks Seimo nario išsireiškimas gali pakenkti visos institucijos, Seimo, reputacijai.

Dorovės, moralės ir etikos normos niekaip nėra suderinamos su tam tikros visuomenės grupės įžeidžiu pavadinimu“, – kreipimesi akcentuoja J. Valaitis.

V. Valkiūnas: ginu silpnąją grandį

V. Valkiūnas kreipimąsi į Etikos ir procedūrų komisiją vertina neigiamai. Anot jo, komentuodamas feisbuke nesiekė įžeisti.

„Nieko apie įžeidimus nežinau, žmogaus teisė yra įsižeisti, džiaugtis, pykti – tai prigimtinė teisė. O dėl to, kad kažkoks žodis pavartotas, tai yra dar stipresni žodžiai, kiti vartoja. Tai (...) veiksmo [apibūdinimas], o ne tiesiai kam nors, žmogui“, – LRT.lt sako V. Valkiūnas.

Seimo nario teigimu, LGBT+ yra galimai nusikalstama organizacija.

„Mano nuomone, galimai nusikalstama veika yra LGBT+ organizacija, jie užsiima tuo, kuo jie užsiima. (...) Mano žodžiai yra skirti užkardinti antivalstybinę veiklą“, – tvirtina parlamentaras.

Pasak V. Valkiūno, jis gina „silpnąją grandį – vaikus“.

„Pati organizacija, aš manau, kad galimai galbūt yra nusikalstama veika, yra moksliniai įrodymai. Aš ginu silpnąją grandį – vaikus. Nes ši organizacija eina į mokyklas, į švietimą ir nori perprogramuoti galimai jaunimą, kuris yra pažeidžiamas, nesubrendęs, kuris dar neturi stipraus identiteto“, – LRT.lt sako V. Valkiūnas.

Populiariausi