Naujienų srautas

Lietuvoje2020.09.18 15:03

Pedagogų atstovai apie ministro siūlymą mokyklų vadovams mokėti priemokas: tai mokytojų kiršinimas

savivaldybių atstovas: ne visos ras tam pinigų, priemokas ragina mokėti iki metų pabaigos
Aida Murauskaitė, LRT.lt 2020.09.18 15:03

Pedagogus sutrikdė švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus siūlymas mokyklų vadovams sumokėti priemokas už darbą sudėtingomis koronaviruso sąlygomis. Profesinės sąjungos vadovas sako, kad tai mokytojų ir mokyklų direktorių kiršinimas, juolab mokytojams koronavirusas taip pat smarkiai išaugino darbo mastą. Tiesa, mokytojai primena, kad direktorių algos yra per mažos, tad jas privalu didinti. Tai įrodo ir padėtis, kai stinga mokyklų vadovų. 

LRT.lt primena, kad švietimo, mokslo ir sporto ministras penktadienį A. Monkevičius savivaldybių merams išplatino raštą, kuriame rekomenduojama skirti priemokas mokyklų vadovams už šiuo metu išaugusį darbo krūvį.

„Mokyklų vadovų darbo krūvis tikrai yra išaugęs, nes jie visomis išgalėmis stengiasi įgyvendinti operacijų vadovo sprendimus ir rekomendacijas, suvaldant srautus, išlaikant atstumą, organizuojant maitinimą ir kitus veiksmus, būtinus užtikrinti mokinių ir mokytojų saugumą ir švietimo sistemos funkcionavimą“, – rašoma ministro rašte.

Kaip skelbiama ministerijos pranešime žiniasklaidai, merų prašoma įvertinti mokyklų vadovų pastangas ir, remiantis Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymu, skirti jiems priemoką už papildomą darbo krūvį. Priemoka gali siekti iki 30 proc. pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio.

Anot Savivaldybių asociacijos, pinigų tam reikalui jų aruode nėra pakankamai, tad kai kurios ras išteklių direktoriams paskatinti, kitos mokės tiek, kiek turės. Ministras siūlo priemokas mokyklų vadovams mokėti iki šių metų pabaigos.

Vadina bendruomenės skaldymu

Toks raginimas nustebino kai kuriuos pedagogus.

„Keistas sprendimas. Tai toks bendruomenės skaldymas. Vienam privilegijuotam sluoksniui nurodoma papildomai sumokėti, o krūvis juk yra padidėjęs ne tik vadovams. Jis augo visai bendruomenei.

Tad tai tik populizmas. Rekomenduoja, bet neįsipareigojama ką nors daryti. Toks pasinaudojimas situacija ir noras prieš rinkimus pasirodyti geru ministru. Lyg savivaldybės turėtų tiek pinigų, kad jais mėtytųsi“, – sakė lietuvių kalbos mokytojas, Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų sąjungos pirmininkas Mindaugas Grigaitis.

Kauno jėzuitų gimnazijos pedagogas pabrėžė, kad darbo mastas išaugo, priklausomai nuo mokytojų pasirengimo. Bet dirbant mišriu būdu – derinant ir kontaktinį, ir nuotolinį mokymą – tenka rengtis ir realiai pamokai, ir virtualiai, o tam reikia daugiau įdirbio.

Jam antrino ir profesinės sąjungos vadovas.

„Įdomus pareiškimas. Mokytojams nepadidėjo krūvis? Mokytojai nedalyvauja procese suvaldant, organizuojant darbą? Toks išskyrimas – galbūt pataikavimas mokyklų vadovams“, – sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas.

Jis pabrėžė, kad direktoriai išties daug dirba, bet mokytojams šis metas taip pat yra labai įtemptas ir krūvis smarkiai išaugo.

„Dabar išeina toks mokyklos bendruomenės sukiršinimas. Direktoriai išskiriami kaip svarbūs šiame procese, o mokytojai lyg tarp kitko, jų darbas esą nepasunkintomis sąlygomis. Ministras galėjo kalbėti apie visus. Bet tam reikia didesnių lėšų“, – sakė A. Navickas.

Anot jo, mokytojų indėlis suvaldant koronavirusą ugdymo įstaigose yra neką mažesnis.

„Mokytojai nebeturi pertraukų, pamiršo tokį dalyką. O ir nepetraukiamas bendravimas su tėvais taip pat reiškia didesnį krūvį“, – sakė A. Navickas.

Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos vadovas, mokytojas Simas Ignatavičius pabrėžė, kad mokyklų vadovų atlyginimai nėra dideli ir dėl tos priežasties daug ugdymo įstaigų neturi direktorių, tad priedus direktoriams jis vertina palankiai. Jo duomenimis, vadovų stinga 250 ugdymo įstaigų.

„Mokyklų vadovams tenka daug didesnė atsakomybė. Mokytojų darbas taip pat pasunkėja, bet atsakomybė už visa bendruomenę pernelyg neišauga. Turint galvoje, kad direktorių stinga, galima susidurti su situacija, kai vadovai išvis paliks mokyklas. Mokytojams atlyginimai pastaraisiais metais augo. Tad gal priedai vadovams nėra blogas variantas“, – kalbėjo S. Ignatavičius.

Jis sakė, kad krūvis mokytojams taip pat išaugo, bet labiau jis didėjo pavasarį, kol nuotolinis mokymas buvo nauja.

„Priklauso ir nuo to, kaip mokytojai dirbo. Tiems, kas naudojo skaitmeninį turinį, nebuvo taip sunku pereiti prie nuotolinio mokymo“, – kalbėjo biologijos mokytojas.

Pinigų labiau nėra, nei yra

Ar savivaldybės ras pinigų ministro raginimams įgyvendinti?

Kaip sakė Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius, savivaldybių atstovai diskutavo šiuo klausimu su ministru A. Monkevičiumi. Ministro siūlymas priemokas mokyklų direktoriams mokėti iki šių metų pabaigos.

„Apeliuojama į administravimo arba valdymo išlaidas, gal savivaldybės pataupė ir neva galėtų rasti galimybę vadovams sumokėti daugiau. Apibendrintai galiu pasakyti, kad pinigų yra labiau trūkumas nei perteklius. Žinoma, visuomet yra galimybė savivaldybių biudžeto sąskaita mokėti. Ką mes sakome? Tai, kad pinigų labiau trūksta, nei kad jų yra“, – paaiškino M. Sinkevičius, vadovaujantis Jonavos savivaldybei.

Jis pabrėžė, kad gali būti, jog vienos savivaldybės meras ras pinigų, o kitos neras.

„Tuomet kyla politinis vertinimas, kad vienas meras geras, o kitas – šykštuolis. Bandome paaiškinti, kad niekas nesėdi ant pinigų maišo“, – kalbėjo M. Sinkevičius.

Jis pabrėžė ir kad tuomet iškils ir klausimas dėl mokyklų kolektyvų narių, ir kitų darbuotojų.

„Ir socialiniai darbuotojai kels klausimą, ar mes nedirbome? Kai išskiri kažką vieną, kyla klausimų, kodėl tik tą vieną?“ – priminė Savivaldybių asociacijos vadovas.

Jis sakė, kad savivaldybės klausimą spręs individualiai. M. Sinkevičius mano, kad kai kur priemokos nebus mokamos, kai kur bus mokama 10 proc. priemoka. O maksimalią 30 proc. priemoką, anot jo,
galės mokėti tik pavienės savivaldybės.

Jonavos savivaldybė svarsto mokėti 10 proc. priemoką.

Ministerija primena, kad nuo rudens pradžios bendrojo ugdymo, neformaliojo švietimo, profesinio mokymo mokytojams bei dėstytojams ir mokslo darbuotojams atlyginimai, lyginant su praėjusių metų rugsėju, didėja vidutiniškai 10 proc. Ikimokyklinio ugdymo pedagogams atlyginimai didėja vidutiniškai 46 proc., priešmokyklinio ugdymo pedagogams – vidutiniškai 30 proc.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi