Lietuvoje

2020.08.12 09:30

Kaip matematikos egzamino rezultatai paveiks stojimą į aukštąsias mokyklas: šiemet blogo nenutiks, bet ateitis, ritantis žemyn, bus liūdna

atnaujinta 11.15
Aida Murauskaitė, LRT.lt, Ignas Jačauskas, BNS2020.08.12 09:30

„Pasekmės nebus labai blogos. Nereikėtų perlenkti lazdos ir tikėtis, kad visi abiturientai pasieks aukštų rezultatų“, – per nuotolinį Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdį sakė Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMABPO) vadovas Pranas Žiliukas. Posėdyje aptarti prasti matematikos egzamino rezultatai. P. Žiliukas mano, kad numatytos valstybės finansuojamos vietos aukštosiose mokyklose galėtų būti ir užpildytos.

Nacionalinės švietimo agentūros duomenimis, šiemet matematikos valstybinį brandos egzaminą išlaikė 67,61 proc. kandidatų, pernai šis rodiklis buvo 82,09 procento. Iš viso šiemet egzaminą laikė 15,2 tūkst. kandidatų.

Išlaikyti matematikos egzaminą privalu siekiant valstybės finansuojamos vietos aukštosiose mokyklose, išskyrus menų studijas. Šiemet buvo padidintas valstybės finansuojamų vietų skaičius 4 tūkstančiais – iki 16,5 tūkstančio.

Paskelbus matematikos brandos egzamino rezultatus sunerimta, kad jos nebus užimtos, mat jaunuoliai neįveikė reikalavimo kartelės.

Anot P. Žiliuko, padėtis nėra bloga. 18 tūkst. prašymus stoti pateikusių kandidatų tenkina valstybės finansuojamų ir nefinansuojamų vietų reikalavimus, iš jų 12,5 tūkst. tenkina valstybės finansuojamų vietų reikalavimus.

Pernai tokiu metu šis rodiklis buvo žemesnis. Anot P. Žiliuko, užpildyti 16,5 tūkst. valstybės finansuojamų vietų numatytą skaičių yra pasiekiamas užmojis. Pastarosiomis dienomis kasdien paduodama apie 900 prašymų. Iš pedagogikos studijas besirenkančiųjų 564 asmenys atitiko reikalavimus.

LRT.lt primena, norint įstoti į valstybės finansuojamą vietą universitete reikia įveikti 5,4 balo kartelę, į kolegiją – 4,3.

„Šiemet blogo nenutiks, bet ateityje ritantis nuo kalno bus blogai“, – sakė P. Žiliukas.

Iš šiemetinių prastų matematikos brandos egzamino rezultatų derėtų pasimokyti rengiantis kitų metų egzaminui, per nuotolinį Seimo Švietimo ir mokslo komiteto posėdį sakė švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Jolanta Urbanovič. Ji siūlė pažiūrėti ir į 2019 metų PUPP rezultatus.

Viceministrė sakė, kad nerimą kelia pastarųjų kelerių metų matematikos egzamino rezultatai. Pasirenkančiųjų jį laikyti skaičius mažėja ir rezultatai prastėja. Šiemet šį egzaminą laikė apie 55 proc. abiturientų. Viceministrė priminė, kad egzaminus šiemet galėjo laikyti ir nepatenkinamus metinius pažymius gavę mokiniai.

Blogėjančią padėtį dėl matematinio raštingumo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) mato ir tarptautiniu kontekstu.

„Matome tendenciją, kad egzaminą renkasi mažiau mokinių iš kaimiškų vietovių. Tas jaunimas neprojektuoja savo ateities rinktis aukštąjį mokslą ir finansuojamas studijų vietas“, – atotrūkius tarp miesto ir kaimo pabrėžė J. Urbanovič.

ŠMSM jau turi pirminę matematikos užduoties statistinę analizę.

„Joje nenurodoma uždavinių formuluotės problemų. Nuo 2016 metų matematikos egzamino rezultatai reikalingi stojant į valstybės finansuojamas vietas. Tai leidžia daryti prielaidą, kad į egzaminą atėjo žmonės, kurie manė, kad gal pavyks gauti valstybės finansuojamą vietą“, – sakė J. Urbanovič.

Ji pabrėžė, kad užduočių, kurių reikia minimaliam įvertinimui pasiekti, tematika kartojasi kasmet, tad pasiruošti, anot jos, buvo tikrai įmanoma. Viceministrė sakė, kad dalis uždavinių buvo tokie, kurių reikia kasdieniame gyvenime, tarkime, nuolaidai suskaičiuoti, mokesčiams sumokėti.

„Tai elementarios užduotys, kurių reikia realioms gyvenimo situacijoms“, – sakė J. Urbanovič.

Be to, anot jo, pavojaus ženklų buvo galima įžvelgti ir pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo (PUPP) rezultatuose prieš dvejus metus, kai šį patikrinimą laikė šiemetiniai abiturientai.

Ji paragino mokyklas atsižvelgti į 2019 m. PUPP rezultatus rengiantis 2021 metų matematikos egzaminui.

Viceministrė mano, kad prielaidas padėčiai gerėti sudaro ugdymo programų atnaujinimas, kas vyksta dabar, be to, mokytojams rengiami mokymai, planuojama pasižiūrėti ir į vertinimo sistemą.

„Pasikonsultavę su ekspertais, planuojame egzaminų užduotis peržiūrėti“, – sakė J. Urbanovič. Ji priminė, kad ministras sudarė darbo grupę dėl matematikos problemų. Anot viceministrės, derėtų kreipti dėmesį į samprotavimą mokant matematikos.

Seimo Švietimo ir mokslo komiteto narys Gintaras Steponavičius vadino tai bėgimu problemoms iš paskos. Jis kritikavo ministeriją, kad ji nusišalina, užuot padėjusi mokykloms. Politikas mano, kad per dvejus metus buvo galima pasiekti geresnio pokyčio.

„Mes galime kalbėti apie naujas programas, bet esminis faktorius išlieka mokytojas. Kas turi vaikų, tas žino, kas yra geras matematikos mokytojas. Nesinervini namie pats spręsdamas“, – pabrėžė G. Steponavičius.

Jis sakė, kad yra kelios išeitys. Tai papildomos individualios konsultacijos abiturientams. Antra – investicijos į mokytojus. Trečia – tinklo pertvarka.

„Kur geri mokytojai, rezultatai geri. O ten, kur mokytojai nemotyvuoti, rezultatai prasti“, – aiškino G. Steponavičius.

Jis atkreipė dėmesį, kad rezultatai prastesni atokiose vietosėse, socialinės rizikos šeimose besimokančių vaikų.

Siekiant motyvuoti mokytis matematikos svarstoma pasitelkti psichologus

katinti moksleivių motyvacijai mokytis matematikos svarstoma pasitelkti ir psichologus, sako švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Jolanta Urbanovič.

„Matome, kad į matematikos mokymą reikia įtraukti ir psichologus, ir raidos specialistus, nes kažkur mes prarandame mokinių motyvaciją. Nes jei mokiniai nesuvokia, kam tų žinių reikia, ar nemato jų (galimybės pritaikyti – BNS) praktikoje, yra sudėtinga. Karta keičiasi ir reikia permąstyti, ar tikrai tinkamai su jais dirbame“, – Seimo Švietimo ir mokslo komitete trečiadienį kalbėjo viceministrė.

Anot jos, siekiant geresnių egzamino rodiklių, mokykloms ketinama sudaryti sąlygas pasinaudoti moksleivių 2019-ųjų pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo (PUPP) rezultatais, kad jie galėtų geriau pasirengti brandos egzaminams.

Populiariausi