Lietuvoje

2020.02.19 05:30

Naujų dešiniųjų kūrimasis primena serialą: susivieniję netrukus išsiskirstė, dabar kaltina vienas kitą intrigomis

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.02.19 05:30

Artėjant Seimo rinkimams, dešiniųjų, krikščioniškų, tautinių pažiūrų aktyvistai – Arvydas Juozaitis, Rimantas Jonas Dagys, Vytautas Sinica – prabilo apie naujos politinės jėgos kūrimą, tačiau jų keliai išsiskyrė ir kiekvienas nutarė kurti po atskirą partiją. LRT.lt kalbinta politologė Jūratė Novagrockienė akcentuoja, kad minėtų jėgų skirtumai neryškūs ir iš esmės jos taikosi į tuos pačius rinkėjus. Dėl to, anot ekspertės, naujai besikuriančios partijos galėtų geriau pasirodyti parlamento rinkimuose tik tada, jei dirbtų išvien.

Prezidento rinkimuose dalyvavęs buvęs Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys A. Juozaitis apie partijos kūrimą užsiminė pernai vasarą. Panašiu metu apie krikdemiškos pakraipos politinės jėgos subūrimą pradėjo kalbėti ir Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus liepą palikęs parlamentaras R. J. Dagys. Pastarojo iniciatyvą palaikė ir filosofas Vytautas Radžvilas ir „valstiečių“ atstovo Seime Eugenijaus Jovaišos patarėjas, katalikiškų, tautinių pažiūrų jaunimo sambūrio „Pro Patria“ vienas steigėjų V. Sinica.

Nors politikos kuluaruose spėliota, kad visi šie politikai planuoja kartu suburti krikdemiškų, tautinių pažiūrų partiją, tačiau jų keliai galiausiai išsiskyrė. A. Juozaitis derėjosi su buvusiais „tvarkiečiais“, tačiau vėliau nutarė su savo judėjimu „Lietuva yra čia“ jungtis prie Pensininkų partijos ir įkurti naują politinę jėgą – Kartų solidarumo sąjungą-Santalką Lietuvai.

R. J. Dagys savo ruožtu šių metų vasarį įsteigė Krikščionių sąjungą. O V. Sinica toliau buria savo bendražygius ir steigiamąjį partijos Nacionalinis susivienijimas suvažiavimą planuoja kovo 7 dieną.

Nors dar pernai tiek A. Juozaitis, tiek R. J. Dagys, tiek ir V. Sinica kalbėjo tarsi vienu balsu, pabrėždami katalikybės, tautiškumo, šeimos, kultūros, kalbos svarbą politiniame gyvenime, šiuo metu jie tikina, kad naujos politinės jėgos skirsis.

Juozaitis akcentuoja šeimą, kultūrą, kalbą ir švietimą

LRT.lt kalbintas A. Juozaitis, paklaustas, kuo partija Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai skirsis nuo R. J. Dagio suburtos ir V. Sinicos tebekuriamos politinės jėgos, pažymėjo, kad jis, kaip ir prezidento rinkimų kampanijos metu, remsis keturiais pagrindiniais principais – šeima, kultūra, kalba ir švietimu.

„Mes kviečiame lietuvių neskirstyti į krikščionis ir kokius kitokius. Taip pat nekviečiame lietuvių skirstyti į tautinius lietuvius ir kažkokius kitokius. [...] Mūsų partija yra konstitucinė. [...] Visi kaltinimai populizmu mūsų neliečia. Pas mus yra 8 programos dalys, kurios nesuskirstytos pagal ministerijų veiklos sritis. Mes viską darome šeimos reikmėms ir šeimos saugumui užtikrinti. [...]

Švietimas dabar yra atsidūręs kraštutinio liberalizmo paraštėje. Turiu galvoje, kad mokyklos, jų programų turinys pripildomas globalizmo, kuris Lietuvą išplauna iki galo. [...] Reikia siekti, kad mokiniai 10-oje klasėje negalvotų palikti Lietuvos“, – komentavo A. Juozaitis.

Jis tikino, kad kitaip nei kitos partijos supranta ir sveikatos apsaugos srities pertvarką.

„Mes kitaip įsivaizduojame Sveikatos apsaugos ministerijos funkcijas. Gydymui neturi būti skirta 90 procentų lėšų. Reikia daugiau dėmesio skirti sveikam gyvenimo būdui“, – aiškino politikas.

Kalbėdamas apie savo vadovaujamos politinės jėgos požiūrį į ekonomiką A. Juozaitis akcentavo paramą smulkiajam ir vidutiniam verslui.

„Du trečdaliai biudžeto surenkama iš smulkaus ir vidutinio verslo ir tik trečdalis – iš didžiojo verslo. Tai mes esame paruošę įstatymų pataisų paketą, kad situacija būtų pakeista, kad daugiau neviešpatautų oligopolija“, – tvirtino jis ir pridūrė, kad partija sieks perskirstyti europinę paramą, atsižvelgdama į Lietuvos regionų interesus.

A. Juozaitis, kalbėdamas apie partiją Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai, pabrėžė, kad ji Seimo rinkimuose paseks buvusio JAV prezidento Baracko Obamos pavyzdžiu.

„Šį savo judėjimą vadiname liaudies, tautos partija, nes norime laimėti rinkimus kaip kadaise rinkimus Amerikoje laimėjo B. Obama, kreipdamasis į paprastus rinkėjus, kurie gali remti politikus minimaliomis sumomis. Mes taip pat darysime“, – tvirtino naujos partijos vedlys.

A. Juozaitis pripažino, kad jo vadovaujamos partijos vertybės yra artimos V. Sinicos, R. J. Dagio požiūriui, tačiau kartu pažymėjo, jog pastarųjų politika dažnai apsiriboja deklaracijomis.

„Pakartosiu – jų teiginiai yra deklaracijų lygyje. Mes kalbame apie šeimą kaip apie socialinį ekonominį darinį. Šeima turi iš valstybės biudžeto gauti atitinkamą paramą. Be to, manome, kad kaip daugiavaikės šeimos turi būti traktuojamos tos šeimos, kurios turi du ir daugiau vaikų. Mes šeimą vertiname ne tuo tradiciniu moraliniu požiūriu, o gyvybingumo požiūriu. Tai yra tas skirtumas“, – kalbėjo politikas.

Jis tikino, kad Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai Seimo rinkimuose dalyvaus savarankiškai, su jokia partija į koaliciją jungtis nežada. Tiesa, A. Juozaitis neatmetė galimybės po Seimo rinkimų bendradarbiauti su R. J. Dagio Krikščionių sąjunga.

„Dabar tik apie R. J. Dagį galime kalbėti, nes ta V. Sinicos jėga kol kas yra tik intrigantų klubas. Vargu, ar iš jų kažkas galės susikurti“, – tikino A. Juozaitis.

Dagys nenori dalyvauti muilo operose

Krikščionių sąjungą įkūręs R. J. Dagys, LRT.lt paprašytas palyginti jo ir A. Juozaičio bei V. Sinicos politines jėgas, tai padaryti atsisakė.

„Tikrai neanalizuosiu šių politinių jėgų, nes tikrai kol kas nežinau, kas jie yra. Šį tą gal galima suvokti, bet kol jie savo nuostatų aiškiai nedeklaravo, tai sunku kažką analizuoti“, – sakė Seimo narys.

Kalbėdamas apie savo partiją R. J. Dagys akcentavo, kad Krikščionių sąjunga vadovausis krikščioniškosiomis vertybėmis ir „nedarys jokių kompromisų“.

„Kitų partijų silpnumas yra tai, kad jų supratimas apie vertybines nuostatas dažniausiai baigiasi tik deklaracijomis, gražiais paveikslėliais“, – pažymėjo R. J. Dagys.

„Suraskite man nors kelis mokslininkus, kurie turėtų kitokį supratimą apie žmogaus prigimtį negu krikščionišką. Tik ideologai gali sugalvoti krūvą lyčių, dviejų vyrų šeimas. [...] Mūsų partijos atstovai, tarp kurių yra gyvybės slėnio mokslininkų, pasakytų tokiems ideologams, kad jiems reikėtų dar pasimokyti“, – pridūrė politikas.

R. J. Dagys, paklaustas apie Krikščionių sąjungos užsienio politikos nuostatas, pažymėjo, kad Lietuva turėtų ir toliau dirbti išvien su Europos Sąjunga (ES), NATO, tačiau nepamiršti savo valstybės interesų.

„Mūsų kolegos į Europos Sąjungą, į Vakarų pasaulį žiūri kaip į savo kūrinį, kaip į savo dalelę, kuri turi problemų, mes turime jas taisyti. Tai yra mūsų atrama, mūsų ateitis. Jei esame ES, NATO nariais, tai turime kartu būti ir visateisiais sąjungų dalyviais, jausti atsakomybę. ES stiprumas yra ne unifikacija, bet kiekvienos valstybės specifikos, galimybių išnaudojimas. ES tada būtų žymiai lankstesnė ir ekonomiškai labiau konkurencinga“, – pažymėjo R. J. Dagys.

Kalbėdamas apie tautiškumo akcentą politikas pažymėjo, kad Krikščionių sąjunga šį elementą vertina per bendruomenės prizmę.

„Krikščionišku požiūriu bendruomenė visada yra labai svarbi, tautinė bendruomenė – lygiai taip pat. Jos pagrindu kuriasi visuomenės sąranga, pradedant šeima“, – svarstė politikas.

Jis, paklaustas apie galimą bendradarbiavimą su A. Juozaičio ir V. Sinicos politinėmis jėgomis, pažymėjo, kad jokių koalicijų su jomis nesudarinės.

„Nenorime dalyvauti jokiose asmenybinėse muilo operose“, – rėžė R. J. Dagys.

Vis dėlto jis neatmetė galimybės, kad galėtų dirbti išvien prie tam tikrų klausimų, jei jie „būtų naudingi Lietuvai“.

„Mes tikrai neturime kokių nors išankstinių nuostatų, pradedant kaire ir baigiant dešine. Jeigu sutampa nuomonės ir tai naudinga mums visiems, tai kodėl iš principo turėtume kažkam nepritarti?“ – kalbėjo parlamentaras.

Ragino viešai lažintis

LRT.lt kalbintas V. Sinica pasakojo, kad jo iniciatyva kurti naują partiją po truputį įgauna pagreitį.

„Esu tikras, kad steigėjus surinkti pavyks ir steigiamasis suvažiavimas įvyks“, – tvirtino jis.

Paklaustas, kuo jo buriama partija skirsis nuo R. J. Dagio ir A. Juozaičio politinių jėgų, V. Sinica tvirtino manantis, kad Krikščionių sąjunga iš esmės yra vieno klausimo – „tradicinės šeimos“ gynimo – partija.

Anot jo, Nacionalinis susivienijimas savo pažiūromis bus panašesnis už A. Juozaičio vadovaujamą Kartų solidarumo sąjungą-Santalką Lietuvai. Tiesa, V. Sinica kritikavo šią partiją, pabrėždamas, kad ja tiesiog siekiama pakliūti į valdžią.

„A. Juozaičio ir mūsų retorika yra labai panaši, bet kuo mes įsitikinome praėjusiais metais? Tuo, kad ta retorika nėra nuoširdi, jam nepavyksta ta retorika vadovautis. [...] Praėjusių metų birželį prasidėjusi A. Juozaičio kelionė, renkantis pačius įvairiausius įmanomus partnerius, atskleidė tą tokį nusistatymą – „su bet kuo, kad tik pavyktų“, – tikino V. Sinica.

Jis pasakojo, kad Nacionalinis susivienijimas akcentuos krikščionybės sugrąžinimą į viešąjį gyvenimą, istorinės atminties, lietuvių kalbos statuso, žodžio laisvės, kuri, pašnekovo teigimu, Lietuvoje „turi rimtų problemų“, svarbą.

„Svarbi nuostata, kad Europos Sąjunga neturi ir negali tapti federacija. Ji turi išlikti, bet, jei ji bandys tapti federacija, ji save sužlugdys, nes Vakarų Europos šalys to neleis“, – apie požiūrį į užsienio politiką kalbėjo V. Sinica.

„Mes akcentuojame Lietuvos valstybingumo, laisvės ir tolesnio egzistavimo garantą – valstybės narystę NATO. Esame už orientaciją į euroatlantines struktūras. Norime, kad liktų Europos Sąjunga, norime likti joje, tik likime oriai, drįskime kritikuoti tai, kas yra neteisinga, ir palaikykime tai, kas teisinga“, – tęsė vienas iš partijos Nacionalinis susivienijimas kūrėjų.

V. Sinica, kalbėdamas apie socialinę sritį, pabrėžė, kad naujoji partija nebus kairioji, bet akcentuos kovą su socialine nelygybe „didesnio rūpesčio silpniausiais visuomenės nariais kryptimi“.

„Šiandien nuo pastangų sudaryti privilegijuotas sąlygas stambiajam kapitalui Lietuvoje jau kenčia smulkusis ir vidutinis verslas, žmonės, bandantys kurti verslą sau ir kitiems“, – kalbėjo V. Sinica, paklaustas, kokios yra jo kuriamos partijos nuostatos ekonominiais klausimais.

„Apibendrintai, norime ginti piliečių laisvę visose srityse, nevaržomai gyventi ir patiems save valdyti pagal savo įsitikinimus, gerbiant tautą, valstybę ir save pačius“, – būsimosios partijos nuostatas reziumavo V. Sinica.

Jis pripažino, kad daugeliu klausimų Nacionalinio susivienijimo pažiūros bus panašios į A. Juozaičio deklaruojamas vertybes, tačiau dar kartą patikino manantis, kad šis savo veiksmais esą parodys, kad elgsis ne taip, kaip deklaruoja.

„Nė kiek neabejoju – tebūnie tai mano viešos lažybos, – kad iki rinkimų, nepriklausomai nuo to, kam pavyks ir kam nepavyks juose dalyvauti, bus jau gana aišku, kad mūsų ir A. Juozaičio linijos yra labai skirtingos“, – pažymėjo V. Sinica.

Politikas pabrėžė, kad Seimo rinkimuose Nacionalinis susivienijimas ketina dalyvauti savarankiškai, tačiau neatmetė galimybės, jog šie planai gali pasikeisti.

„Panašią retoriką ir tikslus turinčioms partijoms pastaruosiuose Seimo rinkimuose ne itin sekėsi. Jos yra kviečiamos permąstyti savo savarankiškos partijos egzistavimo prasmingumą ir galbūt jungtis prie mūsų, bendrai kurti šitą darinį, kuris būtų iš esmės naujas“, – kalbėjo V. Sinica.

Bedė pirštu į lyderius

Generolo Jono Žemaičio karo akademijos profesorė, politologė J. Novagrockienė LRT.lt teigė mananti, kad A. Juozaičio, R. J. Dagio ir V. Sinicos partijos yra panašios dėl savo pažiūrų, tad šios politinės jėgos, jei visos dalyvaus parlamento rinkimuose, konkuruos iš esmės dėl tos pačios rinkėjų grupės.

„Jie gali pritraukti panašų rinkėją, tai yra tokį, kuris turi tautinių nuostatų ir kartu yra konservatyvus, kuris yra nusivylęs kitomis partijomis. Tokiam rinkėjui artimesnis buvo partijos „Tvarka ir teisingumas“ elektoratas, „valstiečių“ rinkėjai. Šie nusivylę rinkėjai gali patraukti tų partijų link. [...] Be to, šios partijos tam tikra prasme konkuruoja ir su nuosaikiaisiais liberalais. [...] Šios partijos taikosi į dešiniųjų, o ne kairiųjų balsus.

Jie gali patraukti dabartine valdžia nusivylusius rinkėjus, bet reikia taip pat turėti omenyje, kad jie yra dešiniojo sparno judėjimai, o dešinieji rinkėjai turi atsvaras valdžioje: be konservatorių, yra nuosaikesni liberalai, vadinamieji Trys Muškietininkai (apie partijos „Laisvė ir teisingumas“ sukūrimą paskelbę Artūras Zuokas, Remigijus Žemaitaitis ir Artūras Paulauskas – LRT.lt)“, – kalbėjo politologė.

Ji pripažino, kad R. J. Dagio, V. Sinicos ir A. Juozaičio partijoms didžiausią grėsmę galėtų sukelti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija. Tiesa, pasak J. Novagrockienės, konservatorių elektoratas yra pastovus, tad pavergti jų širdis nebus lengva.

„Konservatorių rinkėjas vis dėlto yra pastovus. Kartais nusmunka palaikymas, kartais padidėja, bet TS-LKD rinkėjai yra lojalūs. [...] Aišku, daug kas priklausys ir nuo to, ar sutiks į rinkimus pirmu numeriu eiti I. Šimonytė. Jei sutiks, ji pritrauks daug papildomų balsų konservatoriams, [...] ir naujos partijos nuo TS-LKD daug balsų nenuvilios“, – svarstė politikos ekspertė.

J. Novagrockienė, analizuodama naujus R. J. Dagio, V. Sinicos ir A. Juozaičio politinius darinius, pažymėjo, kad jų silpnoji vieta – politiniai lyderiai. Politologė priminė, kad R. J. Dagys anksčiau dirbo socdemų gretose, perėjo pas konservatorius, o dabar įkūrė naują politinę jėgą. Toks politinis nepastovumas, pasak politologės, vargu, ar bus patrauklus rinkėjams.

A. Juozaitis, anot politikos ekspertės, yra gerbiama persona, visuomenė pamena jo aktyvumą Sąjūdžio laikais, tačiau, J. Novagrockienės teigimu, ilgą laiką jis buvo dingęs iš viešosios erdvės, tad tai gali sukliudyti politikui.

„Jeigu išrikiuotume A. Juozaičio, R. J. Dagio ir V. Sinicos partijas, tai V. Sinica yra pats radikaliausias, nes jo judėjimo ištakos yra sambūryje „Pro Patria“. Tai partijai būdingi nacionalistiniai motyvai ir yra dalis visuomenės, kuri už tai balsuotų, bet tai yra nedidelė visuomenės dalis, nes masinis rinkėjas palaiko nuosaikią politiką. Be to, pats V. Sinica yra mažai žinomas“, – kalbėjo politologė.

Daugiau laimėtų, jei eitų išvien

J. Novagrockienė LRT.lt teigė, kad didžiausią potencialą Seimo rinkimuose iš aptariamų partijų turėtų turėti R. J. Dagio vadovaujama Krikščionių sąjunga.

„Net keista, kad Lietuvoje nėra krikščionių demokratų partijos, kai yra tam terpė, kai yra žmonių, kurie mielai už tokią jėgą balsuotų“, – sakė politologė.

Vis dėlto ji spėja, kad nei R. J. Dagio, nei A. Juozaičio, nei V. Sinicos partijos Seimo rinkimuose veikiausiai 5 proc. barjero neperžengs.

„Problema ta, kad visų tų mažų partijų potencialas – tą žino ir rinkėjas – yra nedidelis. Kitaip tariant, kai rinkėjas balsuoja strategiškai, jis renkasi tą partiją, kuri turi daugiau šansų laimėti rinkimuose. Šie nauji politiniai dariniai iš vienos pusės lyg ir siūlo panacėją – išsigelbėjimą nuo, tarkime, prieštaringai vertinamų „valstiečių“, bet jų potencialas nėra didelis“, – kalbėjo ekspertė.

Pasak V. Novagrockienės, minimos politinės jėgos galėtų pasiekti geresnių rezultatų, jei būtų susibūrusios į vieną darinį.

„Jie primena partijų grupes, kuriose kiekvienas nori būti karaliukas, vienintelis ir nepakartojamas. Vienijimasis šioms jėgoms užtikrintų didesnes galimybes susirinkti daugiau balsų rinkimuose“, – aiškino politologė.

Seimo rinkimai vyks šių metų spalį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.