Lietuvoje

2020.01.08 09:44

Nausėdos patarėjas sako, kad dėl karių atšaukimo iš Irako spręs visi sąjungininkai

atnaujinta 12.15

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Jonas Vytautas Žukas sako, kad dėl karių atšaukimo iš Irako spręs visi sąjungininkai, Lietuva vienašališkų veiksmų nesiims.

„Svarstome (dėl karių atšaukimo – BNS), bet mes esame tarptautinės misijos dalis. Tai kaip nuspręs mūsų sąjungininkai. Mes patys negalime paimti ir nuspręsti išeiti, kada kitos valstybės tęsia savo misiją“, – žurnalistams trečiadienį Seime sakė prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais.

„Viskas priklauso nuo sprendimų, kurie bus priimti aukščiausiame lygyje“, – pridūrė jis.

J. V. Žukas sakė besitikintis, kad kilusi įtampa „nepereis į kažkokią labai didelę karinių veiksmų eskalaciją“.

Parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas portalui LRT.lt sakė, kad kol kas nereikėtų kalbėti apie Lietuvos karių atšaukimą iš karinių bazių Irake.

„Mes turime derinti savo pozicijas su NATO sąjungininkais, prognozuoti scenarijų. NATO viduje turi daug informacijos, ką Iranas dar gali daryti, o galbūt tai ir yra viskas, ką jis galėjo padaryti. Jokių skubotų veiksmų būti negali. Yra tam tikras NATO mokymo misijos atsitraukimas dabar į Kuveitą. Manau, kad regioniniame lygmenyje, tuose rėmuose, yra galimybė atsitraukimo iš karštesnių taškų, bet jokių sprendimų politinių išeiti ar pasitraukti negali būti“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Jis sakė manantis, kad tiek Lietuvos, tiek kiti kariai žinojo apie galimas Irano atakas, nes buvo įvertinti visi galimi scenarijai.

„Jau vakar ar užvakar sakiau, kad apie tą reikėtų galvoti, tai JAV ir sąjungininkų buvimo vietas regione, tai yra tie pagrindiniai objektai. Tai niekaip Iranas čia nenustebino. Yra net pajuokavimų, kad paieškojo bazių, kur nėra amerikiečių, ir į jas paleido, paskelbė karą Amerikai. Aukų nėra, bet reikėjo kažkokio simbolinio veiksmo. Į masinį konfliktą Iranas tikrai nepereis“, – komentavo parlamentaras.

L. Kasčiūnas sakė manantis, kad greičiausiai JAV į tokį Irano veiksmą neatsakys. Tačiau, anot jo, jei bus atliekami kiti veiksmai, tuomet reakcija gali būti iššaukta.

Iranas trečiadienio naktį apšaudė dvi bazes Irake, keršydamas Jungtinėms Valstijoms už įtakingo generolo nužudymą praėjusią savaitę.

Vienoje apšaudytų bazių Al Asade tarnavo šeši Lietuvos kariai, tačiau išpuolio metu jų bazėje nebuvo, teigia Krašto apsaugos ministerija.

Šie kariai dalyvauja JAV vadovaujamos koalicijos misijoje „Įgimtas ryžtas“, kur apmoko vietos pajėgas kautis su grupuote „Islamo valstybė“.

Iranas taip pat taikėsi į bazę Erbilyje.

Dar devyni Lietuvos kariai tarnavo kitoje, NATO vadovaujamoje misijoje. Trys iš jų jau yra perkelti į Kuveitą, kiti kol kas lieka Irako sostinėje Bagdade, BNS sakė Gynybos štabo atstovas spaudai kapitonas Andrius Dilda.