Naujienų srautas

Pasaulyje2020.01.08 02:45

Iranas smogė dviem JAV karinėms bazėms Irake, kuriose tarnauja ir Lietuvos karių

ES tai laiko eskalacija; atnaujinta 11.57

Pentagonas patvirtino informaciją, kad Iranas paleido 15 raketų į dvi bazes, kur kartu su amerikiečiais yra dislokuota ir daugiau koalicijos karių Irake. O Irako duomenimis, buvo paleistos 22 raketos. Teigiama, kad nukentėjusiųjų nėra, nes kariai spėjo pasislėpti. Krašto apsaugos ministerija LRT.lt teigia, kad vienoje iš bazių Irake tarnaujantys lietuvių kariai yra saugūs.

Iranas patvirtino paleidęs raketas ir sakė, kad tai yra kerštas už generolo Qasemo Soleimani žūtį. Teheranas taip pat įspėjo dėl triuškinančio atsako, jeigu JAV surengs naują ataką. Iranas sako norintis įspėti amerikiečių sąjungininkus, kad gali būti atakuota bet kokia teritorija, iš kurios leidžiama surengti agresyvius veiksmus prieš šalį.

Trečiadienį ryte į Irano gyventojus kreipęsis aukščiausiasis šalies lyderis ajatola Ali Khamenei šią ataką pavadino „antausiu“.

„Mes vakar naktį trenkėme antausį jiems (amerikiečiams) (raketų smūgiais), bet karinių veiksmų nepakanka“, – lyderio žodžius cituoja AP. Jis tęsė, kad „supuvęs JAV buvimas regione turi baigtis“ ir priminė nukauto generolo Qasemą Soleimanį.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas pareiškė, kad raketų smūgiai JAV bazėms Irako teritorijoje buvo „teisėta savigyna“, o amerikiečiai, vertindami situaciją, neturėtų „remtis iliuzijomis“.

„Mūsų veiksmai buvo teisėta savigyna, ir Jungtinės Valstijos neturėtų jų vertinti, remdamosi iliuzijomis“, – cituoja agentūra Irano URM vadovo žodžius.

Irano valstybinė televizijos „Press TV“ teigimu, ataka prieš bazes įvykdyta tuo pačiu paros metu, kai JAV nukovė Irano generolą Qasemą Soleimani, 1.20 vietos laiku. Operaciją Teheranas neva pavadino „Operacija kankinys Qasemas Soleimani“.

CNN skelbia, kad aukų pavyko išvengti, nes kariai buvo įspėti apie atakas, skelbia JAV kariuomenė. Žmonės pasislėpė bunkeriuose. Irano valstybinė žiniasklaida tvirtino, kad per atakas žuvo 80 amerikiečių, tačiau šiais tvirtinimais abejojama.

JAV kariškiai, esantys bazėse Irake, tikriausiai buvo informuoti apie tai, kad Iranas paleido raketas, pranešė televizijos kanalas NBC.

Pasak jo žurnalistų apklaustų buvusių žvalgybos darbuotojų, ši informacija galėjo būti operatyviai gauta per Vašingtono naudojamą pranešimo apie raketų paleidimus sistemą. Vienas iš jos elementų, kaip pažymi NBC, yra JAV nacionalinio saugumo agentūros valdomas objektas Merilando valstijoje. Sistemą taip pat sudaro palydovai ir radiolokacijos stotys.

Apie tai, kad žmonių aukų pavyko išvengti skelbia ir Irako saugumo tarnybos. Jie patvirtino, kad iš pradžių buvo kalbama apie galimas žūtis, tačiau šią informaciją paneigė keli skirtingi šaltiniai.

Iranas paleido 15 raketų į JAV karines bazes: smūgiai užfiksuoti telefonu

Pentagonas patvirtino, kad paleista 15 raketų į 2 bazes. 10 raketų atakavo Al Asado bazę, Erbilio bazę pasiekė viena raketa, o 4 raketos taikinių nepasiekė.

Irako kariuomenės teigimu, iš viso buvo paleistos 22 raketos, 17 iš jų į Al Asado bazę. Dvi iš jų nesuveikė. Penkios raketos paleistos į Erbilio bazę, pasak pranešimo.

Prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad vertinama žala, o kol kas viskas atrodo gerai. Oficialų pareiškimą jis pažadėjo paskelbti vėliau ir teigė, kad JAV kariuomenė yra galingiausia ir geriausiai pasirengusi pasaulyje.

Izraelio premjeras perspėja dėl „didžiulio smūgio“

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu trečiadienį perspėjo, kad jo šalis suduotų „didžiulį smūgį“, jei Izraelį atakuotų nesutaikomas priešininkas Iranas.

B. Netanyahu kalbėjo apie regione smarkiai išaugusią įtampą po JAV tikslinio karinio smūgio Bagdade, per kurį žuvo įtakingas iraniečių generolas.

„Bet kas, atakavęs mus, sulauks didžiulio smūgio“, – sakė premjeras vienoje konferencijoje Jeruzalėje, Iranui po JAV smūgio raketomis apšaudžius amerikiečių karių naudojamas bazes Irake.

Praėjusios savaitės amerikiečių drono smūgio taikinį – Irano Revoliucinės gvardijos Kudso (Jeruzalės) specialiųjų pajėgų vadą generolą majorą Qasemą Soleimani – B. Netanyahu pavadino „vyriausiuoju teroristu“.

ES atakas laiko eskalacija

Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis trečiadienį pasmerkė Irano raketinius smūgius Irako bazėms, kuriose yra dislokuota JAV karių, ir paragino nutraukti šį „smurto ratą“.

„Naujausios raketų atakos prieš oro pajėgų bazes Irake, kuriomis naudojasi JAV ir koalicijos pajėgos, tarp jų – Europos pajėgos, yra dar vienas eskalacijos ir padidėjusios konfrontacijos pavyzdys“, – žurnalistams sakė J. Borrellis.

Jungtinė Karalystė trečiadienį pasmerkė Irano įvykdytą Irako bazių, kuriose dislokuotos JAV ir su džihadistais kovojančios koalicijos pajėgos, ir išreiškė susirūpinimą dėl „pranešimų apie aukas“.

„Smerkiame šią ataką prieš Irako karines bazes, kur dislokuotos koalicijos pajėgos, įskaitant britų [karius]“, – sakė užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.

„Esame sunerimę dėl pranešimų apie aukas ir balistinių raketų panaudojimą“, – pridūrė jis.

Vokietijos gynybos ministrė taip pat pasmerkė bazių apšaudymą ir paragino Teheraną susilaikyti nuo tolesnės eskalacijos.

„Vokietijos vyriausybė griežtai smerkia šią agresiją... dabar pirmiausia iraniečiai turi susilaikyti nuo tolesnės eskalacijos“, – vokiečių transliuotojui ARD sakė ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer.

Irano užsienio reikalų ministras Javadas Zarifas „Twitter“ tinkle parašė, kad šalies veiksmai yra proporcingi ir ji ginasi pagal Jungtinių Tautų rezoliuciją. Pasak jo, Teheranas nenori eskalacijos ar karo, bet ginsis nuo bet kokios agresijos.

„Telegram“ kanale Irano Revoliucinės gvardijos narys sako, kad „kitą kartą mes atsakysime jums Amerikoje“. Tokia reakcija teigiama bus tada, jei JAV imsis atsakomųjų veiksmų į antradienio nakties ataką. Tarp sąjungininkų konkrečiai paminėtas Izraelis. Irano Islamo revoliucinė gvardija taip pat pareikalavo, kad JAV išvestų savo pajėgas iš regiono.

Apie 3.40 val Lietuvos laiku CNN paskelbė, kad JAV gynybos sekretorius Markas Esperis ir viceprezidentas Mike`as Pence`as išvyko iš Baltųjų rūmų.

„Aišku, kad šios karinės raketos buvo paleistos iš Irano ir jų tikslas buvo mažiausiai dvi Irake esančios ir JAV karius priimančios karinės bazės ir jų personalas Al-Assade ir Irbile“, – sako Gynybos departamento asistentas ryšiams su visuomene.

Pentagonas pažadėjo imtis visų priemonių, kad apsaugotų ir gintų JAV personalą, partnerius ir sąjungininkus regione.

JAV gynybos sekretorius Markas Esperis dėl atakos susisiekė su Irako ministru pirmininku, praneša CNN.

Pasak CNN, aplink Baltuosius rūmus sustiprintas saugumas.

Irake veikiančios proiranietiškos kovotojų grupuotės anksčiau pažadėjo suvienyti jėgas, kad atkeršytų JAV už generolo Q. Soleimani mirtį. Amerikos prezidentas pareiškė, kad Q. Soleimani buvo monstras, o jo nužudymas padėjo išvengti daug mirčių. Jis taip pat įspėjo Teheraną dėl rimtų pasekmių, jeigu šis imsis keršto.

D. Trumpas teigė, kad amerikiečių karių iš Irako išvesti neketinama. Dėl įtampos Artimuosiuose Rytuose NATO iš Irako atitraukia dalį savo karių.

Anoniminis šaltinis laikraščiui „USA Today“ sakė, kad Al Asado bazėje suveikė perspėjimo sistema, todėl ten esantys kariai galėjo pasitraukti prieš atskrendant raketoms. „Išankstinio perspėjimo sistema suveikė“, – teigė pareigūnas.

Lietuvos kariai nenukentėjo

Irako kariuomenė pranešė, kad irakiečių karių atakų metu nenukentėjo, pasak agentūros „Reuters“.

Lietuvos Krašto apsaugos ministerija teigia, kad Irake tarnaujantys lietuvių kariai yra saugūs.

„Po naktinių apšaudymų Irake, kai iš Irano buvo paleistos raketos į JAV vadovaujamos koalicijos karines bazes, Lietuvos kariuomenės Gynybos štabas gavo Lietuvos karių pranešimus, (kad) jie yra saugūs. Daugiau informacijos pateiksime vėliau“, – išplatintame pranešime teigia Krašto apsaugos ministerija.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotojas Laurynas Kasčiūnas portalui LRT.lt sakė, kad kol kas Lietuvos karių atšaukti iš misijos Irake neketinama.

Latvijos premjeras Krišjanis Karinšas taip pat pareiškė, kad, jei Irako vyriausybė neatšauks savo kvietimo, latvių kariai galėtų toliau dalyvauti apmokant irakiečių karius šioje šalyje.

Krašto apsaugos ministerijos atstovė Aušra Vaitkevičiūtė LRT.lt patvirtino, kad Al Asado bazėje tarnauja lietuvių karių.

„Al Asado bazėje tarnaujančių karių apšaudymo metu bazėje nebuvo. Ryšys su kariais ir misijos vadovybe yra palaikomas nuolat“, – tvirtinama vėliau išplatintame Krašto apsaugos ministerijos pranešime.

„JAV vadovaujamos koalicijos operacija Irake „Įgimtas ryžtas“ (angl. US-led operation in Iraq „Inherent Resolve“) – šioje operacijoje Lietuva prisideda nuo 2017 m., operacijoje nuolat išlaikydama šešis karinius instruktorius, kurie rengia vietines saugumo pajėgas. Kariai tarnauja Danijos kontingento sudėtyje šiaurės vakarinėje Irako dalyje esančioje Al Asado karinėje bazėje. Pastarosiomis dienomis mokymo užduotys yra laikinai sustabdytos.

Atsižvelgiant į pasikeitusią saugumo situaciją Bagdade, tarptautinių karinių pajėgų vadai ėmėsi papildomų priemonių karių saugumui užtikrinti: sustiprintas bazių saugumas, apribotas karių judėjimas, sustabdytos mokymo veiklos. Papildomos atsargumo priemonės, kurių imasi misijų vadovybė, yra adekvačios esamai situacijai ir mūsų kariai šiuo metu yra saugūs.

Dalis NATO mokymo misijoje Irako sostinėje Bagdade dalyvaujančių karių, vadovybės sprendimu jau dabar perkelti į karine baze Kuveite, likę kariai bus perdislokuoti artimiausiu metu“, – teigia KAM.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi