Naujienų srautas

Lietuvoje2019.12.16 13:36

LMTA valdžios dėmesį bandė atkreipti riksmais: kultūra turėtų būti varikliu, kuris veda mus visus

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.12.16 13:36

Protestų bangai nenustojant ristis per Lietuvą, sukilo ir menininkai. Protesto akciją „Šauksmas“ pirmadienį surengė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) bendruomenė. Taip jie sakė pasisakantys prieš valdžios nesugebėjimą spręsti aukštojo mokslo ir visos švietimo sistemos problemų.

Keturi šauksmai po 20 sekundžių, tarp kurių – tyla. Taip atrodė LMTA akademinės bendruomenės protestas. Apie 100 studentų ir akademinio peronalo sustojo prie langų, išėjo į sostinės širdyje esančio akademijos pastato balkoną ir tiesiog šaukė.

„Rėkiame ne ant kažko, o dėl kažko“, – sausakimšai auditorijai dar prieš akcijos pradžią sakė LMTA Šokio ir judesio katedros vedėjas Andrius Katinas.

Prie akcijos prisijungęs aktorius ir režisierius Sakalas Uždavinys sakė, kad akademijos bendruomenė yra kūrybinėje neviltyje ir nesupranta valstybės politikos kultūros ir švietimo srityje: „Tai ganėtinai klaidina. Mes esame nedidelė šalis ir neturime nei naftos, nei kažko ypatingo. Pagrindinis mūsų resursas turėtų būti, besąlygiškai, žmogus. O žmogus, kaip tas kūrybinis resursas, gali būti tik išsilavinęs.“

Jis kalbėjo manantis, kad tik auklėjant šviesius, suprantančius, susivokiančius visame kame žmones, Lietuva gali būti sėkminga valstybė ir sėkmingai integruotis pasaulyje. S. Uždavinys teigė, kad kultūra apskritai yra nuvertinta, nes dalis politikų neturi supratimo, kas tai yra ir „su kuo tai valgoma“. O tai, pasak jo, yra apmaudu, nes kultūra yra vienas iš nedaugelio elementų, kuriais drąsiai galime didžiuotis.

„Tiek muzikos, tiek teatro, tiek kino, tiek vaizduojamojo meno. Tai turėtų būti variklis, kuris vestų visus mus, visą valstybę į priekį. Nesakau, kad kiekvienas turi būti dailininku, vokalistu ar pan. Skaičiau solidų suomių straipsnį. Jie mano, kad pinigai, investuoti į kūrybinį vaiko auklėjimą, atsiperka dešimteriopai, net jei jis neužsiima kūryba, o konstruoja kažkokį konkretų inžinerinį kūrinį.

Rimti mokslininkai darė šitą tyrimą, aš tą patį jaučiu, kiekvienas išsilavinęs žmogus turėtų jausti tą patį. Šita akcija ne akių draskymas, ne daužymas puodais ar spjaudymas į veidą. Tai bandymas atkreipti visų mūsų dėmesį į prioritetus, į tai, kas esame ir kuo norime būti“, – kalbėjo S. Uždavinys.

Portalas LRT.lt primena, kad LMTA nėra pirmoji protestuojanti aukštoji mokykla. Lapkričio pabaigoje protestuodamas veltui netikrus diplomus dalino Vilniaus universitetas, vėliau dviem dienoms sustabdęs veiklą. Netikrus diplomus dalino ir Kauno technologijos universitetas.

Kad tikrai išgirstų: Lietuvos muzikos ir teatro akademija surengė protesto akciją „Šauksmas“
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi