Lietuvoje

2019.12.02 11:05

Signataras Balcevičius džiaugiasi, kad Aukščiausioji Taryba apgynė ir tautinių mažumų teises

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2019.12.02 11:05

Prieš trisdešimt metų už nepriklausomybę balsavo 124 tuometiniai deputatai, šeši lenkų tautybės deputatai susilaikė. Zbignevas Balcevičius buvo tarp tautinių mažumų atstovų, palaikiusių Lietuvos laisvės siekį. Signataras sako, kad tai buvo teisingiausias sprendimas, nors pripažįsta, kad per atgimimą santykiai su tautinėmis mažumomis buvo paaštrėję.

„Nesigailiu, kad balsavau už nepriklausomą Lietuvą – tai buvo vienintelis sprendimas. Jeigu būtume viską atidėję ir viso to nepadarę Kovo 11-ąją, nežinau, kaip reikalai būtų toliau susiklostę ir kada mes būtume galėję tapti laisva valstybe. [...] Mes sugebėjome ne tik paskelbti, bet ir apginti nepriklausomybę“, – sako signataras.

Pasak Z. Balcevičiaus, susilaikę tautinių mažumų atstovai baiminosi, kaip bus sprendžiamos lenkų problemos, tačiau, žvelgdamas į praeitį, signataras sako, kad Aukščiausioji Taryba sugebėjo užtikrinti tautinių mažumų teises Lietuvoje.

„Tuo metu vyko ne tik lietuvių, bet ir tautinių mažumų atgimimas. Kartais jie neidavo koja kojon – santykiai netgi buvo paaštrėję. Lenkų tautybės deputatų buvo devyni ir mes trise balsavome už nepriklausomybę.

Buvo bijoma to, kaip bus sprendžiamos lenkų problemos, ar bus kam apginti. Jie nebalsavo „prieš“, bet susilaikė. Paaiškėjo, kad tai iš dalies buvo poveikis iš svetur“, – pasakoja Z. Balcevičius.

Susitikimas su signataru Z. Balcevičiumi – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Signataras Zbignevas Balcevičius džiaugiasi, kad Aukščiausioji Taryba sugebėjo užtikrinti tautinių mažumų teises

Tuo metu vyko ne tik lietuvių, bet ir tautinių mažumų atgimimas.

Tuo metu signataras teigia sulaukęs ir smerkiančių pasisakymų dėl savo pasirinkimo balsuojant.

„Dabar jau manęs niekas nesmerkia, bet tuo metu sulaukdavau ir visokių skambučių, ir kalbų, esą, ką mes pridarėme, kaip dabar reikės gyventi. Tarp smerkiančiųjų buvo ir Valdemaras Tomaševskis, kuris mane išpeikė“, – teigia signataras.

Z. Balcevičius džiaugiasi, kad po nepriklausomybės atkūrimo Lietuva tapo normalia valstybe.

„Žinoma, su trūkumais ir problemomis, bet mes tapome lygiateise Europos valstybe ir dabar būnant užsienyje ne gėda pasakyti, iš kur esi kilęs“, – akcentuoja jis.

Dabar jau manęs niekas nesmerkia, bet tuo metu sulaukdavau ir visokių skambučių, ir kalbų.

Signataras sako, kad Lietuvos piliečiams turėtų būti užtikrinama ne tik finansinė, bet ir dvasinė gerovė.

„Galbūt pas mus yra per mažai reiklumo politikams. Gerovės valstybė yra tokia valstybė, kurioje gera gyventi ne tik dėl materialinių dalykų. Jeigu 10–20 eurų padidės vaiko pinigai, o prie pensijų prisidės papildomi trys eurai, nereiškia, kad visiems bus gera gyventi – žmonėms turi būti gera gyventi ir morališkai. Jie turi gerai jaustis“, – LRT TELEVIZIJAI pabrėžia J. Balcevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt