Kultūra

2021.07.23 10:43

Šviečiančių objektų parodos idėja kilo iš neįprasto pomėgio, o joje – žmonijos ateities vizija

Urtė Karčiauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.07.23 10:43

Šviečiančių objektų paroda „Deus Ex Machina“ kviečia pažvelgti į besikeičiantį pasaulį. Parodos autorius Adomas Vasiliauskas perteikia šiandieninio žmogaus nerimą ir leidžia susipažinti su technologijų įtaka mūsų kasdienybei.

Adomo Vasiliausko paroda „Deus Ex Machina‘‘ suteikia galimybę pamatyti kūrinius, primenančius mokslinės fantastikos kiną. Eksponatai yra paremti nerimo, grėsmės jausmu ir paprasto žmogaus, nespėjančio suvokti pasaulio, žvilgsniu.

Šviečiančių objektų parodoje „Deus Ex Machina“ – žmogaus nerimo perteikimas ir technologijų įtaka mūsų kasdienybei

„Jau mums ir dabar pakankamai yra sunku suvokti technologijų subtilybes, jeigu nesi baigęs tiksliųjų mokslų ir nesidomi specialiai tokiais dalykais. Dėl to ir galvoju, kad menininkai irgi turėtų po truputį komunikuoti ir kalbėti apie šitas problemas, kurios, mes vis dar linkę sakyti, yra ateities problemos, bet jau nebe“, – teigė A. Vasiliauskas.

A. Vasiliausko kūriniai išsiskiria ne tik skleidžiamais garsais, bet ir gamybos medžiagomis. Eksponatai pagaminti iš šiukšlių, mikroschemų ir iš kitų išmaniųjų technologijų.

Anot autoriaus, tai yra ir skulptūros, ir instaliacijos, kūriniuose yra panaudotos, pavyzdžiui, šiukšlės, plastiko šiukšlės, kompiuterių šiukšlės, kurias jis specialiai renka, kolekcionuoja ir paskui panaudoja kūriniams. „Dar naudoju išmaniąsias technologijas. Čia ir išeina išmanioji technologija. Pavyzdžiui, mikrokontroleriai, kurie yra naudojami robotikoje. Tai jau yra robotika, tai jau yra aukščiausia technologija. Tai išeina, kad darbas padarytas ir iš šiukšlių, ir, tuo pačiu, iš pakankamai protingų technologijų, kurios apšviečia tą visą šiukšlyną“, – pasakoja A. Vasiliauskas.

Parodos autorius pasakoja, kad idėja kilo, besidomint mokslinės fantastikos žanru, ir iš neįprasto pomėgio. Autorius pasakoja anksčiau mėgdavęs keliauti ir rinkti gyvūnų kaukoles, pavyzdžiui, miškuose: „Parsivežiau iš vienos kelionės gyvūno kaukolę, niekaip nesugalvojau, ką su ja veikti, ką su ja daryti. Pradėjau tvarkyti ir kažkaip uždėjau ant drobės. Pirmas parodos darbas yra kaukolė, tai iš to ir kilo.“

Moksline fantastika jis teigia besidomintis visą gyvenimą: „Mokslinė fantastika toks žanras, kur irgi šnekama apie žmonijos ateitį, apie apokalipsinius scenarijus. Tai ir šita paroda, galima pavadinti, yra tokia distopinė, postapokaliptinė paroda, kuri yra, kaip aš sakau, tartum žmonijos ateities muziejus, nebeegzistuojančios žmonijos“.

Autorių įkvėpė ne tik mokslinė fantastika, bet ir visuomenei aktualios temos kaip ekologija, gyvūnų teisės, nepavykę moksliniai eksperimentai.

Kaip menininkas jie teigia kviečiantis žmones susimąstyti, patirti tam tikrą tamsią žmonijos ateitį. „Laboratoriniai visokie bandymai, kurie nepasiseka, groteskiški padarai, kažkokie monstrai, kažkas gimsta iš to. Tai yra ne gėlytės, tai nėra gražiausi dalykai, nes mes, kaip vartotojai, deja, matome tik viršūnę viso to, o ką technologijos palieka po savęs, po visų bandymų? – klausia menininkas. – Tai šneka eina ir apie gyvūnų teises, ir apie ekologiją, apie filosofiją apskritai, ar mums reikėtų keliauti taip toli ir bandyti tą simbiozę su technologijomis. Mokslinė fantastika apie tai jau seniai šneka, ir daug apie tai yra knygų, scenarijų parašyta.“

„Deus ex machina“, išvertus iš senosios graikų kalbos, reiškia „Dievas mašinoje“. Parodos autorius sako, kad būtent šis pavadinimas puikiai atspindi kūrinių mintį. „Mūsų technologijos dabartinės yra pasiekusios tokį aukštą lygį, kad jos sulygina mus su tais pačiais dievais“, – pastebi menininkas.

Paroda „Deus Ex Machina“ veikia AP galerijoje. Pamatyti šviečiančius meno kūrinius galima iki rugpjūčio 1 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.