Kultūra

2021.02.24 08:30

Metai po tapytojo Jono Jurciko netekties: „Nedaugiažodžiauju – mano kalba yra mano paveikslai“

LRT.lt2021.02.24 08:30

Prieš metus, vasario 24-ąją, mirė tapytojas Jonas Jurcikas. Jam buvo 34 metai. Menininkas laikytas vienu talentingiausių jaunosios kartos tapytojų. „Pasaulyje tokių gabių tapytojų galima suskaičiuoti vienos rankos pirštais“, – teigė menotyrininkė Raminta Jurėnaitė.

„Vienas pačių talentingiausių menininkų, pastaruoju metu baigusių Vilniaus dailės akademiją, – prieš metus sakė menotyrininkė R. Jurėnaitė. – Pasaulyje tokių gabių tapytojų galima suskaičiuoti vienos rankos pirštais.“

Taip pat skaitykite

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: neseniai mus palikusio Jono Jurciko drobėse – sovietmečio ir popkultūros atgarsiai

Tapytojas J. Jurcikas (1986–2020) buvo santūraus ir ramaus būdo. Tačiau menininko drobės – didžiulio formato, ryškių spalvų ir kupinos neįtikėtinų siužetų. „Nedaugiažodžiauju – mano kalba yra mano paveikslai“, – yra teigęs autorius.

J. Jurciko tėvai išsiskyrė gana anksti, berniuko vaikystė buvo nelengva. Viską jam reikėjo pasiekti pačiam. „Jau kuris laikas, nuo tada, kai baigė studijas Vilniaus dailės akademijoje, Jonas negalėjo turėti studijos, neturėjo kur dirbti. Negalėjo tapyti, – verkdama kalbėjo profesorė R. Jurėnaitė. – Kreipėsi ne kartą, kad galėtų palankesnėmis kainomis ką nors išsinuomoti. Dirbo pašalinius darbus, pastaruosius kelerius metus mieste klijavo plakatus.“

Pastaruosius kelerius metus J. Jurcikas įmonėje „JCDecaux Lietuva“ dirbo techninės priežiūros specialistu, turėjo nuolatinių pajamų. Pasiprašė nuolatinio darbo, kad galėtų įsigyti butą, gauti paskolą. „Iš pradžių ketino dirbti tik pusmetį, tačiau išbuvo dvejus metus. Suprantu, kad darbas jam teikė moralinę paspirtį“, – spėjo įmonės „JCDecaux Lietuva“ vadovė Žaneta Fomova. Pastaruosius pusantrų metų menininkas jau nebetapė.

Jo kūrinyje „Atgal į ateitį“ pasilypėjusį ant kibiro dažytoją užgriūva gigantiškas spalvingas žaislas. Tai užuomina į sudėtingą šiandienę menininkų situaciją. Kai kuriems jų, kaip ir pačiam Jurcikui, tenka pragyvenimui uždarbiauti atliekant kitus darbus ir nuolat ieškotis studijos, kurioje galėtų netrukdomas kurti.

2011 metais J. Jurciko kūrinys laimėjo Jaunojo tapytojo prizą. Jis buvo vienintelis ir iki šiol išlieka vienintelis autorius, pelnęs ir žiuri, ir publikos prizą.

„Jo kūrinys iškart pasirodė unikalus jaunųjų Lietuvos tapytojų kontekste. Pusiau politizuota siurrealistinė tapyba. Netipiška Lietuvai – plakatiška, su technomuzikos traktuote. Prieš konkursą jau buvo pasiryžęs tapybą mesti, nes ateities joje nematė. Tačiau, gavęs tuos du prizus, sakė, kad jaučia atsakomybę meno bendruomenei kurti, nes juo pasitikima“, – LRT.lt teigė „Jaunojo tapytojo prizo“ vienas sumanytojų Vilmantas Marcinkevičius.

Menotyrininkė Julija Dailidėnaitė-Palmeirao pasakojo: „Jonas buvo jautrios sielos, ramus, geranoriškas ir atsakingas žmogus, išskirtinio talento menininkas.“

J. Jurciko kūriniai išsiskiria įspūdingais formatais, neįprastomis sintetinėmis spalvomis ir pasakojamomis istorijomis. Įkvėpimo jis sėmėsi iš tapybos ir kino, reklamos ir komiksų. J. Jurciko kūriniuose susipina vaikystės prisiminimai, istorinės nuorodos, politinės aktualijos ir menininko pašaukimo apmąstymas.

Pasak paties tapytojo, jo tikslas buvo iš visų patirtų įspūdžių sukurti dirbtinį pasaulio modelį. Kūriniuose jungė sovietmečio propagandinius vaizdus su šių dienų masinės kultūros stereotipais.

„Iš pirmo žvilgsnio Jurciko kūriniai žada su humoru papasakoti intriguojamas pramoginio žanro istorijas. Patraukia ir paveikslų rafinuota, glotni estetika. Tik vėliau atsiskleidžia temų nevienareikšmiškumas, o linksmumas netikėtai pereina į melancholiją“, – yra rašiusi R. Jurėnaitė.

J. Jurcikas gimė 1986 metais Pasvalyje. 2011-aisiais baigė tapybos magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. J. Jurcikas buvo VDA dėstytojo Jono Gasiūno mokinys ir menininkų grupės „Kuklus Klanas“ narys. Parodose dalyvavo nuo 2009 metų.

J. Jurciko kūrinių yra MO muziejuje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje. Menininkas yra sukūręs grupės „Happyendless“ viršelį 2018-aisiais išleistam albumui „Kinetika“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt