Kultūra

2020.02.25 15:26

Menotyrininkė apie netikėtai išėjusį Joną Jurciką: visą laiką dirbo ir kovojo, kad galėtų tapyti

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.02.25 15:26

„Norisi manyti, kad tai tik slogus sapnas“, – LRT.lt teigė menotyrininkė, pedagogė prof. Raminta Jurėnaitė, paklausta apie vasario 24-ąją išėjusį jauną tapytoją Joną Jurciką. Ji dabar labiausiai bijanti, kad šis įvykis visuomenėje taps kelių dienų sensacija, gera priežastimi paįvairinti pokalbius.

„Tačiau pati visuomenė kalta, kad jo nebėra. Pati ji serga. Jau kuris laikas, nuo tada, kai baigė studijas Vilniaus dailės akademijoje, Jonas negalėjo turėti studijos, neturėjo, kur dirbti. Negalėjo tapyti“, – verkdama kalbėjo profesorė.

Iš pradžių tapė šaltame nekūrenamame fabrike – jo neteko. Paskui porą metų viena geraširdė moteris buvo užleidusi menininkui patogesnes patalpas – tačiau sutartas laikas išseko. Vėl liko be nieko.

Kreipėsi ne kartą, kad galėtų palankesnėmis kainomis ką nors išsinuomoti. Dirbo pašalinius darbus, pastaruosius kelerius metus mieste klijavo plakatus.

Taip pat skaitykite

„Jaučiamės labiausiai kalti“

Kai sužinojo apie Jono mirtį, pirmoji pedagogei šovusi mintis buvo: „Kam tad dirbti su jaunais žmonėmis, jei patiems talentingiausiems čia nėra vietos?“

Anot profesorės, niekas jam nepadėjo. „Pasaulyje tokių gabių tapytojų galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų“, – teigė ji. Socialiniuose tinkluose gausiai liejamas apmaudas ir gailestis, tačiau vos pora žmonių padėjo jaunuoliui gyvam esant. „Ir tie keli dabar jaučiamės labiausiai kalti“, – sakė R. Jurėnaitė.

Talentingiesiems nėra vietos

Prieš penkias dienas juodu kalbėjosi telefonu. Vaikinas pasisakė, kad jam negerai, tačiau profesorė tada nesupratusi, kaip blogai jis iš tiesų jaučiasi. „Pasiūliau elementarią pagalbą. Jonas iš visos širdies padėkojo... Dabar save graužiu, kad nesupratau, tačiau kaip gali suprasti kitą ir dar telefonu. Jei neverkia, tai ir nesupranti. Juolab kad Jonas buvo nepaprastai subtilus žmogus. Tokių per gyvenimą sutinki vienetus“, – teigė pašnekovė.

Anot profesorės, visa, ką geriausio gali įkūnyti jaunas žmogus, Jonas turėjo. „Talentas, darbštumas, vaizduotė, intelektas, padorumas. Man regis, sunku ištverti, kai, viena vertus, tave pripažįsta garsiu, o, kita vertus – tau nėra vietos. Tai juk veikia nervus“, – svarstė ji.

Norėjo daryti, ką geriausiai moka

J. Jurciko tėvai išsiskyrė gana anksti, berniuko vaikystė buvo nelengva. Viską jam reikėjo pasiekti pačiam. „Įsivaizduokite jaunuolį, atvažiavusį iš rajono ir baigusį studijas. Jei nedarai ko nors pigaus, paprasto, įtinkančio, kompromisinio, tai kaip tau verstis?“ – retoriškai klausė R. Jurėnaitė.

Jaunasis menininkas neturėjo žalingų įpročių, nevartojo svaigalų. Visą laiką dirbo ir kovojo, kad galėtų tapyti. Nesėdėjo rankų sudėjęs ir neverkė, kad jam ką nors duotų, suteiktų. Tik norėjo daryti, ką geriausiai moka.

4 ar 5 J. Jurciko darbus nupirko ir į kolekciją įtraukė MO muziejus. „Tačiau problemos yra per didelės, kad vienas ar du kolekcininkai galėtų išspręsti, padėti. Kita vertus, toks talentingas žmogus negali nebūti jautrus“, – sakė prof. R. Jurėnaitė.

Jau nebetapė

Meno kolekcininkė, įmonės „JCDecaux Lietuva“ vadovė Žaneta Fomova LRT.lt teigė, kad J. Jurciko mirtis visiems buvo baisus sukrėtimas. „Kiekvienas dabar svarstome, ką dar galėjome padaryti Jono labui“, – sakė pašnekovė.

Pastaruosius kelerius metus J. Jurcikas „JCDecaux Lietuva“ dirbo techninės priežiūros specialistu, turėjo nuolatinių pajamų. Pasiprašė nuolatinio darbo, kad galėtų įsigyti butą, gauti paskolą.

„Iš pradžių ketino dirbti tik pusmetį, tačiau išbuvo dvejus metus. Suprantu, kad darbas jam teikė moralinę paspirtį“, – spėjo Ž. Fomova. Pastaruosius pusantrų metų menininkas jau nebetapė.

Merijos antausis

Ž. Fomova negailėjo kritikos sostinės valdininkams. Jiedu su menininku kreipėsi į meriją, prašydami administracijos direktoriaus skirti patalpas menininkams. Svarstyta tokias suteikti Vytenio gatvės 6 name.

„Liepė rašyti prašymą – „paimsime, skirsime“. Jonas lakstė, surinko būtinus dokumentus. Po dviejų mėnesių gavome atsakymą, kad savivaldybė patalpas panaudos savo reikmėms. Labai negražus poelgis – galėjo iš anksto pasakyti ir neteikti vilčių“, – pasakojo Ž. Fomova. Anot jos, tokie dalykai ir nesėkmės kaupiasi ir ima slėgti žmogaus sielą.

Tada merija J. Jurcikui pasiūlė patalpas Gerosios Vilties gatvėje 1, buvusioje ligoninėje. „O ten – net 1,5 tūkst. kv. m erdvės! Kaip jis jas įpirks, sutvarkys?!“ – piktinosi Ž. Fomova.

Logiškai planavo ateitį

Pasak jos, Jonas labai konkrečiai ir dalykiškai planavo ateitį. Vilniuje nuomojosi butą, su žmona buvo įsigiję sklypą Grigiškėse. Ketino pirkti butą Vilniuje, pagyventi jame, paskui jį išnuomoti ir sklype statytis namą. Vylėsi jame įsirengti dirbtuvę. „Jo veiksmuose nebuvo jokio impulsyvumo, spontaniškumo, viskas racionaliai apsvarstyta“, – teigė Ž. Fomova.

Anot pašnekovės, J. Jurcikas labai svajojo surengti autorinę parodą Šiuolaikinio meno centre. Svarstyta ir apie pasirodymus užsienyje, kuriuos Jono prašymu būtinai kuruotų R. Jurėnaitė, tapybos katalogą.

J. Jurcikas bus laidojamas ketvirtadienį, vasario 27-ąją, Saločiuose, kur gyvena jo mama.

Psichologinė pagalba

Psichologinės pagalbos tarnyba
Kontaktai
Emocinė parama teikiama jaunimui
Budi savanoriai konsultantai
Kasdien Visą parą
I-VI 18:00 - 22:00
Atsako per 2 darbo dienas
Emocinė parama teikiama vaikams, paaugliams
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
Kasdien 11:00 - 23:00
I-V 18:00 - 21:00
Atsako per 2-3 darbo dienas
Pagalba teikiama suaugsiems
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikaltos specialistai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Atsako per 3 darbo dienas
Pagalba teikiama moterims ir merginoms
Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai
Kasdien Visą parą
Atsako per 3 darbo dienas
Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai (Rusų kalba paaugliams ir jaunimui)
II-VI 16:00 - 20:00
(išskyrus švenčių dienas)
Jeigu ieškote skubios psichologinės pagalbos, kviečiame kreiptis į specialistą jo budėjimo laiku. Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius).
Pirminė konsultacija nemokama, be išankstinės registracijos, amžiaus apribojimų nėra.
I-V 16:00 - 20:00
VI 12:00 - 16:00
(išskyrus švenčių dienas)
Psichologinės konsultacijos
Internetu emigrantams Pagalbą teikia profesionalūs psichologai.
Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems
Pagalba teikiama nusižudžiūsių artimiesiems. Savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga infomrcija puslapyje artimiems.lt
Atsako per 2-3 darbo dienas
Skambučiai visais šiais numeriais yra nemokami. Skambučius apmoka LR Socialinės apsaugos ministerija.
Skubi psichologinė ar psichinė pagalba pasichikos sveikatos centre visada suteikiama be eilės