Kultūra

2019.10.31 19:51

Svajonės ir Pauliaus Stanikų 90-ieji: dvilypis laikas, kai sumišo džiaugsmas ir bjaurastis

LRT.lt2019.10.31 19:51

Puikiai žinomas menininkų duetas Svajonė ir Paulius Stanikai jau daugybę metų žavi, stebina ar net šokiruoja kultūros pasaulio ragautojus. Neišskiriama pora, gyvenanti ir dirbanti Paryžiuje, savo darbais periodiškai apdovanoja ir lietuvius. Vieną Stanikų kūrinių galima išvysti didžiojoje MO muziejaus paroje „Rūšių atsiradimas. 90-ųjų DNR“.

Parodos atidarymo savaitgalį apsilankę muziejuje, Svajonė ir Paulius Stanikai buvo pakalbinti kultūros istoriko Aurimo Švedo, bandžiusio praverti menininkų poros atminties klodus ir sužinoti, koks Stanikams buvo dešimtasis dešimtmetis.

Paulius Stanikas, kalbėdamas apie laiką po nepriklausomybės atgavimo, tvirtina, kad to laiko menai nebuvo susiję su tuo, kas vyksta aplink: „Jei turime omenyje materialinį sunkmetį, atrodo, kad ir menas turėjo būti prislopintas, kaip ir kūrybinė dvasia. Tačiau buvo priešingai, menai suklestėjo. Jie ir atspindėjo žmonių jauseną, tai, kas vyksta, bet kartu buvo kitokie, savarankiški.“

Anot P. Staniko, menas nebūtinai turi būti susijęs su laiku, kuriuo yra sukuriamas. „Tave tas laikas vienaip ar kitaip veikia, bet tai nereiškia, kad reikia kalbėti apie laikotarpį. Pavyzdžiui, kai kurie sovietiniai dailininkai nekūrė to, ką mato, todėl jų darbai iki šiol aktualūs. Menas neturi būti apie kažką. jis pats turi būti kažkas“, – pasakoja menininkas.

Dešimtasis dešimtmetis, kaip prisimena P. Stanikas, buvo labai dvilypis: „Viena – didelis džiaugsmas atgavus Lietuvos nepriklausomybę ir viltis. Tačiau išlindo ir daug bjaurasties, kurios niekas nesitikėjo ir galvojo, kad jos nebus.“

Svajonė pabrėžia, kad jai 90-ieji asocijuojasi su vilties, tikėjimo ir optimizmo laiku.

Stanikai pasakoja iki šalies nepriklausomybės neturėję daug parodų, nes jų laiką pasiglemžė visuomeniniai reikalai – dalyvavimas Sąjūdyje, mitinguose ir pan. Tik iškovojus Lietuvos laisvę, atėjo ir ramybė, kai galima atsidėti vien kūrybai. Anot menininkų, užsidarymas dirbtuvėse ir gyvenimas kuriant taip pat buvo geras ir malonus laikas.

Kad 90-ieji – jau istorija, kuri baigėsi, atsiskleidė tik šioje MO muziejaus parodoje, pripažįsta Svajonė.

Pažvelgti į prabėgusį dešimtąjį dešimtmetį, jo spalvas ir įtakas šiandienai MO muziejuje galima iki 2020 m. vasario 23 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.