Gyvenimas

2021.11.16 18:32

Kalėdiniai sumanymai nustebino net miesto merą: Klaipėdos centre šiemet įsižiebs vos 55 cm aukščio eglutė

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.11.16 18:32

Šiemet šventiniu laikotarpiu uostamiestis neliks nepastebėtas – pagrindinės miesto eglės aukštis sieks tik kiek daugiau nei pusę metro. Tiesa, pagrindinėje miesto aikštėje gruodžio 11 d. nušvisianti žaliaskarė bus apgaubta instaliacijų bei tradicinio šventinės prekybos miestelio.

„Maža didelio miesto Kalėdų verta“, – tokiu šūkiu šiemet Kalėdas pasitiks Klaipėda ir ruošiasi įžiebti ko gero mažiausią miesto eglę visoje Lietuvoje.

Pagrindinė šiųmetė uostamiesčio eglė bus vos 55 cm aukščio.

„Klaipėdos centrinėje aikštėje mėnesiui karaliene taps 55 cm aukščio mažytė eglutė, kuri bus muziejinis eksponatas, apsaugotas 2 m aukščio stikliniu gaubtu. Eglutė bus pakelta ant postamento ir saugoma dar dviejų karkasinių eglių, kurios sudarys vieną sudėtingą, gražią kompoziciją“, – teigė kalėdinius renginius organizuojančios viešosios įstaigos „Klaipėdos šventės“ laikinoji vadovė Živilė Putnienė.

Eglutė bus papuošta lemputėmis ir 28 sidabrinėmis raidėmis, kurios sudaro minėtą šiųmetį šventinių renginių šūkį.

Anot Ž. Putnienės, šiųmetė eglutės ir šventinio laikotarpio mintis apjungia daugybę idėjų – nuo ekologijos iki tikrųjų Kalėdų vertybių, jog ir maži dalykai gali būti labai svarbūs ir reikšmingi.

Prie neeilinės eglutės idėjos prisidėjo gerai žinoma stilistė Olga Filatova-Kontrimienė, kuri tiki, kad Klaipėda yra drąsi ir pribrendusi pokyčiams, netradicinėms idėjoms.

Jau eilę metų Klaipėda puoselėjo gražią tradiciją – Teatro aikštėje būdavo puošiama gyva eglė, kurią miestui padovanodavo patys ją užauginę klaipėdiečiai. Būdavo skelbiamas konkursas, kurio metu žmonės siūlydavo žaliaskarę, tuomet šventinio laikotarpio karalienė būdavo nukertama ir atgabenama į miesto širdimi dar vadinamą aikštę.

„Nors sprendimas šiais metais novatoriškas ir kitoks, tačiau tęsiame jau penkerius metus vykdytą Klaipėdos poziciją – Teatro aikštėje turi atsirasti natūrali eglutė. Tik šį kartą jos nekertame, nevežame, ji atkeliauja iš medelyno ir atkeliauja vazone“, – dėstė Ž. Putnienė.

Po šventinio laikotarpio eglutė grįš atgal į medelyną, kur bus auginama toliau, o kai užaugs iki tam tikro numatyto dydžio, bus pasodinta mieste.

Anot Ž. Putnienės, ankstesniais metais šventinių renginių organizatoriams žmonės ne kartą akcentavo, jog esą gaila kirsti įspūdingo dydžio žaliaskares, kurios žmones džiugindavo tik trumpą šventinį laikotarpį.

Kol kas miestas planuoja ir eglės įžiebimo renginį, kuriame turėtų pasirodyti garsūs uostamiesčio atlikėjai.

Tiesa, jeigu pandemija diktuos kitokias gyvenimo sąlygas, nei dabar, – planai bus koreguojami. Viliamasi, kad per porą metų su COVID-19 žmonės išmoko saugiai elgtis renginiuose ir gruodžio 11 d. eglės įžiebimo šventės metu elgsis atsakingai.

Klaipėdos meras Grubliauskas: iš pradžių nepatikėjau

Uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas neslėpė, kad šiųmetė eglutės idėja nustebino ir jį.

„Prisipažinsiu, kada pamačiau šitą idėją visiškai neseniai ir pamačiau visas tas dimensijas, iš pradžių nepatikėjau, bet kai buvo pristatytas visas konceptas, aikštės papuošimas, visos girliandos, apšvietimai, supratau, kad tai tikrai drąsus, ryžtingas, sprendimas, kūrybiškas bandymas, kuriuo, net neabejoju, Klaipėda išsiskirs Lietuvoje“, – dėstė V. Grubliauskas.

Miesto vadovas tradiciškai pastebėjo, kad nereikėtų laukti, kol kažkas sukurs Kalėdų šventę už mus, reikia prie to prisidėti ir asmeniškai kuriant šventinę nuotaiką patiems sau.

Pasak V. Grubliausko, šios Kalėdos atrodo šiek tiek šviesesnės, šiek tiek viltingesnės.

Aikštėje – ir šviesų instaliacija

Įprastai Teatro aikštę, kur statoma pagrindė miesto eglė, nušviesdavo lempučių girliandos, tačiau šiemet nuspręsta atsisakyti ir to – šiems metams aikštės apšvietimo sprendimus kuria menininkas Linas Kutavičius.

Pasikeis ir aikštėje esantis fontanas: Taravos Anikė paskęs didelių šventinių žaisliukų fontane.

„Brangus mieste, sumažinome eglutę, bet padidinome žaislus. Kai kurių žaislų diametras sieks 120 cm“, – pastebėjo Ž. Putnienė.

Praėjus savaitei po eglės įžiebimo – gruodžio 18 d. – Teatro aikštėje atsiras instaliacija „Laiko spalvos 770“, kurį sukūrė latvių menininkas Janis Petersons. Tai bus 30 m ilgio šviesos tunelis su Klaipėdos simboliais.

Pasak Ž. Putnienės, instaliacija yra savotiška dedikacija Klaipėdos jubiliejui, kurį miestas minės kitąmet.

Pastebima, kad nors pandeminė situacija ir kelia nemažai iššūkių bei apsunkina renginių organizavimą, šiemet kalėdinių renginių organizatoriai sulaukė daugybės iniciatyvų ir norinčiųjų prisidėti dėmesio, tad visą šventinį laikotarpį Teatro aikštėje netrūks veiksmo.

Gruodžio 5 d. vyks tradicinis Gerosios vilties bėgimas, gruodžio 17 d. Teatro aikštėje bus galima susitikti su Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos atstovais, apžiūrėti jų automobilius.

Tarpušvenčiu lauks ir įvairūs koncertai.

Kaip įprasta, šventėms pasipuoš ir miestas. Klaipėdos savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos Irenos Šakalienės teigimu, šiemet šventinių puošmenų sulauks 25 miesto gatvės. Iš viso miesto gatvėse sušvis 1220 vienetų papuošimų, bus pakabinta 23 tūkst. m girliandų. Miesto papuošimui ir nupuošimui reikės 147 tūkst. eurų.

Organizatoriai susidūrė su iššūkiais

Tiesa, šiemet uostamiesčio šventinių renginių organizatoriams kyla ir iššūkių, tad ilgokai delsta pasakoti apie šiųmetę renginių idėją, būsimą pagrindinę miesto eglę.

LRT.lt jau skelbė, kad įstaigai „Klaipėdos šventės“ vis tenka ieškoti vadovo. Vos kelis mėnesius vadovavęs Liutauras Galinis šį postą netikėtai paliko rugsėjo 1 d. Prieš jam pradedant vadovauti įstaigai, šias pareigas ėjęs verslo pasaulyje gerai žinomas Ovidijus Zibalis pasitraukė padirbęs vos porą savaičių.

L. Galinis buvo linksniuojamas ir uostamiesčio kultūrininkams bei politikams keliant klausimus dėl kai kurių kultūros įstaigų, kurių konkursus laimėjo su mero V. Grubliausko aplinka siejami žmonės.

Gali būti, jog tokia vadovų kaita įstaigai pakišo koją ruošiantis organizuoti žiemos švenčių renginius.

„Viešoji įstaiga „Klaipėdos šventės“ šiais metais turi tokią neeilinę situaciją – pirmą kartą teikiame paraišką kalėdinių, naujametinių renginių organizavimui, tačiau ji buvo atmesta ir tiesiog nesurinko pakankamo balų skaičiaus. Tada savivaldybė paskelbė dar kartą konkursą ir laimę bandėme iš naujo“, – paaiškino laikinoji įstaigos vadovė.

Tiesa, šiuo metu viliamasi, kad iki kalėdinių renginių laikotarpio įstaiga jau turės dirbti pradėjusį naują vadovą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt