Gyvenimas

2020.11.06 16:40

Marius Čepulis. Kas gyvena ilgiausiai?

Marius Čepulis, gamtos fotografas2020.11.06 16:40

Visų gyvų būtybių gyvenimas prasideda gimimu (augalų atveju dygimu), vėliau jie auga, bręsta, jei pavyksta, dauginasi ir tada miršta. Ar yra nemirtingų? Iškart pagalvojot apie Koščėjų, kurio mirtis adatoje, kuri įkišta į kiaušinį, kiaušinis antyje, o antis įfarširuota į kiškį? Ne, yra kur kas realesnis gyvūnas – medūza.

Yra medūzų rūšių, kurios gali grįžti į ankstesnę vystymosi stadiją (polipo) ir vėl atgimti iš naujo. Yra ir dar viena medūzų giminaitė – hidra. Taip, ta pati, su kuria Heraklis vargo ir kurių pilna mūsų vandens telkiniuose. Mokslininkai nustatė, kad hidros nesensta, jų mirtingumas su amžiumi niekaip nesikeičia. Manoma, kad to priežastis – hidrose nemažėja kamieninių ląstelių, kurios atstato irstančius, pažeistus audinius.

O kokia kitų gyvių gyvenimo trukmė?

Bakterijos gyvena nuo kelių minučių iki keliolikos valandų (vidutiniškai apie pusę paros). Jei jos nesusprogdina koks bakteriofagas ar nesuryja kiti organizmai, bakterija tiesiog nustoja gyvuoti, pasidalijusi per pusę ir duodama gyvybę dviem kitoms bakterijoms. Kita vertus, mokslininkai yra užauginę bakterijų, kurios rastos „miegančios“ 100 milijonų metų senumo nuogulose. Tai, ko gero, yra seniausi žinomi gyvi organizmai.

Grybai gali gyvuoti nuo kelių valandų iki mėnesių ar kelių metų. Ir ne, baravykas nėra grybas, tai tik grybo dauginimosi organas (prisiminkit, kai kitąkart valgysit). Tyrinėdami patį didžiausią pasaulio organizmą – Oregono valstijoje esantį kelmutį, kuris užima beveik 10 km2 plotą, mokslininkai spėjo, kad jis pradėjo dygti prieš 2500 metų.

Augalai gali būti vienmečiai, dvimečiai ar daugiamečiai. Yra tokių (vairenis), kurie vos per šešias savaites sugeba sudygti, subrandinti sėklas ir nudžiūti. O yra tokių, kurie gyvena tūkstančius metų. Mūsų pasididžiavimo – senolio Stelmužės ąžuolo – amžius viršija 1000 metų, bet jis tėra jaunėlis palyginti su gająja pušimi, kurios amžius siekia beveik 5000 metų. Ir ji tėra perpus jaunesnė už eglę Švedijoje. Tiesa, pats medis nėra senas, bet jo šaknų sistema yra apie 10000 metų amžiaus.

O kaip gi su gyvūnais? Na, visų pirma, gamtoje, jei nesi pats didžiausias ir stipriausias, tai mirti nuo senatvės tau vargiai pavyks. O jei ir pasieksi savo amžiaus ribą, tave pribaigs parazitai ir ligų sukėlėjai.

Patys primityviausi gyvūnai, pintys, neturintys audinių, o tik atskiras kartu gyvenančias ląsteles, manoma, gali gyventi nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių metų.

Tūkstančiais metų matuojamas ir kai kurių koralų amžius. Seniausio dvigeldžio moliusko amžius buvo paskaičiuotas pagal jo rieves ir siekė 507 metus. Apskritai dvigeldžiams moliuskams sulaukti šimto ar kelių šimtų metų nėra joks stebuklas.

Iš visų gyvūnų trumpiausiai gyvena pilvabakstienės kirmėlės. Jų gyvenimas prabėga per nepilną savaitę. Palyginimui mūsų sliekai gyvena nuo poros iki dešimties metų.
Jei paklausi, koks gyvūnas gyvena trumpiausiai, dažniausiai yra minimi drugeliai arba lašalai.

Taip, yra lašalų, kurių suaugėlio stadija tetrunka vos kelias minutes ar valandą, bet jų lervos vandenyje gyvena visus metus. Tad vabzdžių gyvenimo trukmę reiktų skaičiuoti nuo išsiritimo iš kiaušinio. Daugumos mūsų vabzdžių gyvenimas tetrunka vieną šiltąjį sezoną. Bet yra tokių, kurių lervos vystosi keletą metų. Pavyzdžiui, niūraspalvio auksavabalio lervos medienoje gali gyventi trejus metus, o suaugėlis vos mėnesį. Dauguma drugelių išgyvena kelis mėnesius, nors yra ir metus pratempiančių (citrinukas).

Vaisinės muselės ciklas tetrunka pora mėnesių nuo kiaušinio iki suaugėlio mirties, septyniolikametės cikados lervos po žeme gyvena 17 metų, o suaugėliai vos kelias dienas. Bendruomeninių vabzdžių amžius labai skiriasi. Skruzdžių karalienės gali gyventi nuo kelių iki 20 metų, o darbininkės dažniausiai vos kelis mėnesius pratempia. Trumpiausiai gyvena tranai, nes vos susiporavę žūva. Termitų karalienės turbūt muša visus vabzdžių ilgaamžiškumo rekordus. Manoma, kad jos gali išgyventi net 50 metų.

O kiek išgyvena gražuoliai vorai? Dažniausiai, kaip ir vabzdžiai – vieną sezoną. Didesni vorai (tarantulai, paukštėdos) gyvena kelis metus. Bet nelaisvėje yra ir įspūdingų senolių. Vienas išgyveno 43 metus Australijoje, o Meksikoje tarantulas gyveno 28 metus.

Žuvys taip pat palyginti su mumis yra ilgaamžės. Šamai, eršketai, karpiai gali išgyventi 100 ir daugiau metų, o grenlandinio ryklio amžius kai kurių mokslinkų duomenimis gali siekti ir 500 metų.

Iš roplių ilgiausiai išgyvena vėžliai. Mūsų gelažinė varlė (balinis vėžlys) gamtoje vidutiniškai gyvena apie 20 metų, bet nelaisvėje gali pratemti ir iki 100. O seniausias dabar gyvenantis vėžlys po poros metų švęs 190 metų jubiliejų.

Kiek gyvena paukščiai? Mažieji mūsų giesmininkai gyvena vos 2-5 metus. Didesni paukščiai gali išgyventi nuo kelių iki keliasdešimt metų. Ne, krankliai nėra ilgiausiai gyvenantys sparnuočiai. Ir tai tik mitas, kad Londono Taueryje jie gyvena šimtus metų. Ilgiausiai nelaisvėj kranklys yra išgyvenęs 44 metus, o laisvėj tik 24. Iš laisvėje ilgiausiai gyvenančių paukščių turbūt šiuo metu yra 70 metų albatrosė. O nelaisvėje ilgiausiai gyvena papūgos aros ir kakadu. Jų amžius siekia ir 100 metų.

Žinduolių amžius irgi labai skirtingas. Smulkūs graužikai pratempia vos kelis metus, kaip ir smulkūs plėšrūnai (pavyzdžiui žebenkštis). Kirstukas dėl labai greitos medžiagų apykaitos nesulaukia trečio gimtadienio. O Šikšnosparniai gyvena ilgiau ir yra tokių, kurie pragyveno 40 metų.

Įvairiausi kanopiniai gyvūnai, kaip ir plėšrūnai, gyvena nuo 10 iki 20 metų. Drambliai gali sulaukti 60 – 70 metų. Beždžionės gyvena nuo 10 iki 50 metų, o mažiau plaukuotos stačiosios protingosios beždžionės vidutiniškai pratempia apie 70 metų (rekordas 122 metai). Banginiai irgi ilgaamžiai. Kai kurie gyvena 60 – 70 metų ir manoma, kad ilgiausiai gyvenantis žinduolis yra grenlandinis banginis, kuris gali sulaukti net 200 metų.

Tad ilgiausių metų ilgiausių ir saugokit save.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt