Verslas

2021.10.13 22:24

Išeitys senstančiai Lietuvai: skamba siūlymai, kad teisingiausia būtų lengvinti imigrantų atsivežimą

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.13 22:24

Demografinės, ekonominės ir darbo rinkos situacijos analizę atlikęs Laisvosios rinkos institutas sako – nors ir nepopuliarus, bet teisingiausias sprendimas Lietuvai būtų lengvinti imigrantų atsivežimą. Vyriausybė žada lengvinti aukštos kvalifikacijos darbuotojų atvykimą, o dėl kitų, jos ir akademinės bendruomenės atstovų teigimu, reikia plačiai diskutuoti.

Lietuvos eksportas, palyginti su pernai, išaugo beveik 19 procentų.

„Pasauly dabar vyksta neįtikėtini dalykai – toks yra paklausos šuolis – parduoti galima praktiškai bet ką. Tai mūsų įmonėms yra unikali proga gaminti daugiau, paleisti antrą, trečią pamainą“, – tvirtina Laisvosios rinkos instituto prezidentė Elena Leontjeva.

Žinios. Vyriausybė patvirtino kitų metų biudžetą

Tačiau apsukas, anot Laisvosios rinkos instituto, stabdo tai, kad jau dabar kai kurioms įmonėms stinga dešimtadalio žmonių pamainoms užpildyti. Todėl reikia lengvinti imigrantų atsivežimą.

„Mes nesakom, kad čia šimtai tūkstančių būtinai plūs į Lietuvą. Bet reikia galvoti apie tas gamyklas, kurios jau šiandien rizikuoja sustoti. Jeigu nėra technologo, nėra inžinieriaus, net, jeigu nėra fasuotojo ir tu negali paleisti konvejerio, tai tas fasuotojas tampa didžiausiu talentu, kurį reikia kažkur surasti“, – sako E. Leontjeva.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras teigia, užsieniečių atsivežimas, palyginti su kitomis šalimis, ir dabar Lietuvoje liberalus. Pavyzdžiui, Estija turi kvotą, pagal kurią atvykti dirbti į šalį gali daugiausiai iki pusantro tūkstančio užsieniečių ir viskas. Į Lietuvą vien vairuotojų šiemet atvažiavo 20 tūkst.

„Lietuvoj nėra kvotų. Jos vadinasi kovotomis, bet kvotos yra tik kiek palengvinta tvarka galima atsivežti. O išnaudojus kvotą, skaičius yra neribotas ir verslas sėkmingai toliau vežasi. Tai ar reikia keisti, reikia diskusijos. Nes ką tai reiškia, kad tai yra užšaldomi atlyginimai tam tikrame lygyje“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas.

Profsąjungos irgi sako – kai ukrainiečiai, baltarusiai važiuoja dirbti už esamas algas, nėra poreikio jų kelti.

Instituto ekspertai tikina – darbo užteks visiems, algos auga.

O imigrantų įdarbinimo procedūros – lėtos ir kai kurios beprasmės. Pavyzdžiui, Užimtumo tarnyba perėmusi darbdavių funkciją – tikrina užsieniečių profesinę patirtį, diplomą. Vietoje to esą geriau užsiimtų tikrų bedarbių perkvalifikavimu.

Socialinių mokslų centro atstovas sako, imigrantai reiškia kitą kalbą, kitą kultūrą. Nebent būtų nustatytas skaičius, kiek ir ne daugiau jų į darbo rinką įsileisti.

„Reikia labai gerai pagalvoti ir nelipti ant to pačio grėblio, ant kurio jau užlipo daugelis Vakarų šalių. Pajamų prasme gyventojai išlošė labai nedaug iš tokių darbuotojų. Aš suprantu, kad tai leidžia verslui nesikeisti“, – sako Socialinių mokslų centro vyriausiasis mokslo darbuotojas prof. Donatas Burneika.

E. Leontjeva išskiria ir svarbų pensijų aspektą.

„Ne tik dėl darbo rinkos reikėtų palengvinti tas migracijos procedūras, bet ir tam, kad mes apskritai turėtume gyventojų, kad būtų kam mokėti už mūsų būsimąsias pensijas“, – sako E. Leontjeva.

„Galiu palygint su nafta. Jeigu nafta baigiasi, nieks neprašo valstybės dar įpilti naftos į žemę, kad ją išsiurbtų. Tai, be abejo, galima gyventi ir dirbti ir su mažėjančiu gyventojų skaičiumi, atitinkamai keičiant ekonomikos struktūrą, užimtumo struktūrą ir visa kita“, – sako D. Burneika.

Viceministras V. Šilinskas teigia, esama problema pasaulyje sprendžiama taikant skirtingus požiūrius.

„Vieni senstančios visuomenės problemą sprendžia imigracijos klausimais, kiti, kaip, pavyzdžiui, japonai, mano, kad automatizacija yra kelias“, – sako V. Šilinskas.

Vyriausybė numačiusi lengvinti aukštos kvalifikacijos imigrantų atvykimą. Tokie žmonės, anot socialinės apsaugos ir darbo viceministro, kuria didelę pridėtinę vertę, daug uždirba ir, mokėdami mokesčius, prisideda prie pensininkų, neįgaliųjų išlaikymo Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt