Verslas

2020.03.19 18:41

Prekybos centrai ragina nesistebėti: darbuotojams respiratoriai nėra būtini

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.03.19 18:41

Prekybos tinklų darbuotojai dirba ne tik be kaukių, bet ir be pirštinių, nors jie nuolat privalo kontaktuoti su klientais – tuo socialiniuose tinkluose stebisi ne tik pirkėjai, bet ir patys darbuotojai. Vis dėlto prekybos centrų atstovai ramina – sprendimų ieškoma, o priemonės darbuotojams suteikiamos, bet nėra privalomos.

Socialiniuose tinkluose pirkėjai dalinasi pastebėjimais, kad neretai prekybos centrų darbuotojai dirba be guminių pirštinių, medicininių kaukių ir dažniausiai vis dėlto yra gana arti pirkėjų.

Tuo metu prekybos centrų atstovai tvirtina, kad situaciją bandoma gerinti.

Kaip LRT.lt teigia „Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė, bendrovė laikosi visų Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymų, skirtų prekybininkams.

„Norime pabrėžti, kad jose iki šiol nėra numatyta, jog prekybos centrų darbuotojai turėtų dėvėti kaukes. Nepaisant to, šiuo metu intensyviai ieškome, kur galėtume įsigyti didesnį kiekį kaukių, kurias galėtume išdalyti savo darbuotojams. Jei darbuotojas pageidauja, suteikiame jam vienkartines pirštines darbui parduotuvėje. Tiesa, pastebime, kad ir jas tampa vis sudėtingiau užsisakyti, nes jaučiamas stygius rinkoje“, – komentuoja E. Dapkienė.

Ji priduria, kad šiuo metu visose „Maximos“ parduotuvėse įrengiamos organinio stiklo pertvaros, kurios atskirs kasininkus ir klientus, siekiant išvengti artimo kontakto.

„Jau prieš kelias savaites gerokai dažniau pradėjome parduotuvėse valyti ir dezinfekuoti visus paviršius: prekių vežimėlius ir pirkinių krepšelius, rankenas, kasas, kortelių skaitytuvus, tualetus. Parduotuvės nuolat vėdinamos, tiekiamas oras iš išorės“, – vardija E. Dapkienė.

Anot jos, bendrovė edukuoja savo darbuotojus dėl griežtesnių higienos normų laikymosi. Darbuotojai kas valandą plauna rankas bei jas dezinfekuoja. Tam, pasak E. Dapkienės, visi darbuotojai yra aprūpinti dezinfekciniu skysčiu.

„Įvertinę riziką dėl didesnio kontakto galimybės, supratingai vertiname visų, o ypač vyresnio amžiaus darbuotojų apsisprendimą karantino metu nedirbti, saviizoliuotis namuose“, – tvirtina E. Dapkienė.

Jos aiškinimu, klientų taip pat prašoma imtis tam tikrų atsargumo priemonių. Pirmiausia, parduotuvėse kuo mažiau bendrauti su kitais asmenimis, laikytis bent 1 metro atstumo nuo kitų pirkėjų ir daruotojų.

E. Dapkienės tvirtinimu, specialiai tam prekybos vietose buvo atlaisvintos kasų zonos ir sužymėtos linijos, kurios turėtų padėti išlaikyti atstumą laukiant prie kasos.

„Pagal galimybes klientų prašome naudotis savitarnos kasomis ir atsiskaityti banko kortele, ne grynaisiais pinigais. Jeigu atsiskaitoma grynaisiais pinigais, juos prašome dėti ant tam skirtos lėkštutės, o ne kasos darbuotojui į rankas. Siekdami sumažinti kontaktą, sveriamuose skyriuose supakuotus produktus nuo šiol padėsime ant prekystalio, o ne paduosime į rankas“, – nurodo E. Dapkienė.

„Norfa“ taip pat ketina įrengti skydus

Panašių priemonių imasi ir prekybos tinklas „Norfa“. Anot bendrovės atstovo Dariaus Ryliškio, medicininėmis kaukėmis darbuotojai yra aprūpinti ir jomis norėdami gali pasinaudoti, tačiau, kadangi Sveikatos apsaugos ministerija nenurodė tokios prievolės, darbuotojai nėra verčiami kaukių užsidėti.

„Taip pat trečiadienį iš Kinijos užsakėme 100 tūkst. vienetų medicininių kaukių, kurios visų pirma, esant reikalui, būtų skirtos darbuotojams. Paskui ir pirkėjams. Kalbant apie kitas priemones, yra dezinfekcinis skystis, kuris turi būti kiekvienoje kasoje ir prekybos salėje. Dezinfekcinis skystis prekybos salėje skirtas pirkėjams, o prie kasos – darbuotojams“, – LRT.lt sako D. Ryliškis.

Anot jo, parduotuvėje taip pat yra vienkartinių pirštinių, kuriomis gali ir turėtų naudotis darbuotojai, o artimiausiu metu kasose ketinama įrengti organinio stiklo pertvaras bei darbuotojus aprūpinti akinukais, kurie taip pat galėtų padėti sumažinti riziką.

„Kol kas vyksta bandymai. Artimiausiu metu kuo skubiau pasirinksime tuos skydus ir tada jau įtaisysime juos kasose. Taip pat vyksta bandymai su akinukais. Na, jie irgi būtų skirti kasininkams apsaugoti akis, kad būtų sumažinta rizika“, – komentuoja D. Ryliškis.

Kada tiksliai kasose galėtų būti įrengti skydai, norint atskirti darbuotojus nuo pirkėjų, pašnekovas tiksliai nurodyti negali.

„Bandymai dar vyksta, turime pasirinkti, kurie yra patogūs. Taip pat ir su akinukais. Reikia pabandyti. Stengsimės tai padaryti kuo greičiau, bet tiesiog fiziškai tam reikia laiko“, – apibendrina D. Ryliškis.

„Lidl“ apie skydus dar tik svarsto, įrengia dezinfekcines stoteles

„Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė LRT.lt nurodo, kad jų prekybos tinklas papildomų priemonių ėmėsi jau prieš kelias savaites: darbuotojai yra aprūpinti papildomomis dezinfekcinėmis priemonėmis, jiems sudaromos galimybės dirbti mūvint pirštines.

„Kitą savaites parduotuves turėtų pasiekti apsauginiai veido skydai, skirti kasoje dirbančių darbuotojų apsaugai“, – priduria L. Skersytė.

Jos tvirtinimu, „Lidl“ parduotuvėse taip pat kelis kartus dažniau dezinfekuojami įvairūs paviršiai, yra parengti informaciniai pranešimai apie higienos laikymąsi tiek darbuotojams, tiek pirkėjams.

„Pirkėjai taip pat yra kviečiami naudotis prie taromatų įrengtomis kriauklėmis su muilu arba dezifektanto dozatoriais“, – atkreipia dėmesį L. Skersytė.

Ji priduria, kad visų parduotuvių priestatuose taip pat įrenginėjamos papildomos dezinfekcinės stotelės, kuriose parduotuvių lankytojai gali dezinfekuoti rankas ir pirkinių vežimėlių rankenas.

„Tokios stotelės jau yra įrengtos Vilniuje, Kaune, Alytuje bei Marijampolėje esančiose „Lidl“ parduotuvėse, o iki savaitės pabaigos atsiras ir likusiose tinklo parduotuvėse. Taip pat yra dvigubai padidinta parduotuvių ventiliacija, o nuo šios savaitės visos parduotuvės dezinfekuojamos kasdien“, – sako L. Skersytė.

Ji primena, kad pirkėjai raginami esant galimybei atsiskaityti mokėjimo kortelėmis.

Paklausta, ar prekybos tinklas neketina įrengti sienelių, kurios atskirtų kasininkus ir pirkėjus, L. Skersytė nurodo, kad tai – viena iš svarstomų prevencinių priemonių.

„Rimi“ darbuotojus aprūpina kaukėmis, nors primena – nuo viruso jos neapsaugo

„Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Renata Keršienė LRT.lt tvirtina, kad „Rimi“ prekybos tinklo darbuotojai aprūpinti visomis priemonėmis, yra nuolat informuojami ir jiems primenama apie privalomas saugumo ir higienos priemones – dažną rankų plovimą, būtinas dezinfekcines priemones ir jų naudojimą kasose, dažnai liečiamų paviršių dezinfekavimą.

„Jiems suteikiamos ir rekomenduojama dėvėti pirštines ne tik gamyboje, bet ir dirbant tiesiogiai su klientais ar prie kasų. Darbuotojų taip pat primygtinai prašoma, pajutus bet kokius peršalimo simptomus, likti namuose. Rekomendacijos nuolat atnaujinamos vadovaujantis naujausia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija“, – sako R. Keršienė.

Ji priduria, kad, remiantis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija, medicininės kaukės viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo.

„Centras atkreipia dėmesį, kad medicininės kaukės viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas, o sveikiems žmonėms nuolat dėvėti medicininių kaukių nereikia. Respiratoriai yra rekomenduojami tais atvejais, kai yra teikiamos paslaugos ligoniams, galimai sergantiems COVID-19 sukelta infekcija“, – komentuoja R. Keršienė.

Jos tvirtinimu, tinklas vis dėlto puikiai suvokia, kad augant sergančiųjų koronavirusu skaičiui šalyje ir parduotuvėse personalui kasdien tiesiogiai bendraujant su pirkėjais, jų susirūpinimas dėl galimos grėsmės auga.

„Siekdami, kad jie jaustųsi ramiau, Baltijos šalių lygmeniu intensyviai dirbame ir organizuojame „Rimi“ prekybos centrų darbuotojų aprūpinimą veido kaukėmis“, – sako R. Keršienė.

„Rimi“ taip pat ketina įrengti stiklo sieneles, kurios atskirs pirkėjus nuo kasos darbuotojų. Be to, ant parduotuvių grindų lipdukais bus sužymėti atstumai, kurių rekomenduojama laikytis. Šiuos lipdukus ketinama užklijuoti ne tik kasų zonoje, bet prie šviežios mėsos, žuvies, konditerijos prekystalių.

„Iki“ rengiasi įrengti ir pertvaras, ir žymėti atstumus lipdukais

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė LRT.lt taip pat teigia, kad prekybos tinklas vadovaujasi visomis Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduojamomis prevencinėmis priemonėmis: darbuotojai yra supažindinti su prevencija, parduotuvėse papildomai dezinfekuojami paviršiai.

„Parduotuvių darbuotojus aprūpinome vienkartinėmis pirštinėmis, kiekvienoje kasoje atsirado dezinfekcinio skysčio dozatoriai kasininkams. Skyriuose ir pagalbinėse patalpose naudojamas muilas su dezinfekantais. Be to, parduotuvių darbuotojams ir pirkėjams įvairiomis priemonėmis – informaciniais plakatais, radijo klipais – primename, kaip svarbu laikytis higienos normų, nes tai yra vienas svarbiausių būdų apsisaugoti nuo virusų“, – sako I. Baltrušaitienė.

Jos teigimu, artimiausiu metu parduotuvėse bus įgyvendintos ir papildomos saugumo priemonės: ruošiamos specialios organinio stiklo pertvaros, galinčios stabdyti viruso plitimą, ant grindų bus suklijuoti lipdukai, žymintys rekomenduojamą saugų atstumą pirkėjams eilėse.

„Be to, ieškome galimybių įsigyti medicininių veido kaukių, kad darbuotojai jaustųsi saugesni, – priduria I. Baltrušaitienė. – Mūsų parduotuvėse pirkėjai gali pasinaudoti jiems įrengtais dezinfekcinio skysčio dozatoriais, kad dezinfekuotų rankas. Tokie dozatoriai jau įrengti daugelyje mūsų parduotuvių, o visose bus sumontuoti šį penktadienį, kovo 20 d. Skatiname pirkėjus naudotis ir vienkartinėmis pirštinėmis.“

Taip pat skaitykite

Kiek anksčiau ketvirtadienį Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė spaudos konferencijoje taip pat atkreipė dėmesį, kad kaukės, dėl kurių dažnai nerimauja pirkėjai, nėra būtinos ir nepdadeda, o daug svarbesnė prevencinė priemonė šiuo metu yra palaikyti didesnį atstumą tarp pardavėjo ir kliento.

„Dedame milžiniškas pastangas dezinfekcijai, ventiliacijai, papildomoms saugos priemonėms, kad darbuotojai ir pirkėjai jaustųsi saugūs“, – sako R. Vainienė.

Jeigu darbuotojų saugumas neužtikrinamas, jie gali atsisakyti dirbti

LRT.lt dėl komentaro apie darbuotojų sveikatos saugos užtikrinimą kreipėsi į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją bei Valstybiną darbo inspekciją.

Abiejų institucijų bendrame atsakyme LRT.lt socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė atkreipia dėmesį, kad kai kurios priemonės yra rekomendacinio pobūdžio. Pavyzdžiui, atsiskaitymas ne grynaisiais, o kortelėmis yra rekomenduojamas.

Kitaip tariant, įgyvendinti šios nuostatos nėra privalu. Tai tėra viena iš rekomendacijų, siekiant užtikrinti didesnį gyventojų saugumą.

„Svarbiausia yra pati esmė – kuo mažesnis kontaktas, kuo mažiau žmonių, vengti susibūrimų, kur daug žmonių“, – atkreipia dėmesį E. Samoškaitė.

Vis dėlto ji priduria – jeigu nutiktų taip, kad darbuotojas susirgtų ir manytų, kad patyrė neturtinę ar turtinę žalą būtent dėl to, kad darbdavys nepasirūpino darbuotojų saugumu, jis turi teisę kreiptis į Darbo ginčų komisiją.

„Atsižvelgdami į ekstremalią situaciją Lietuvoje, darbdaviai privalo imtis papildomų apsaugos priemonių arba sustabdyti vykdomus darbus, kurie gali kelti pavojų darbuotojams. Jei darbdavys nesutinka sustabdyti darbų, darbuotojai apie tai turėtų pranešti Valstybinei darbo inspekcijai. Darbo inspektorius, įvertinęs darbuotojų saugos ir sveikatos būklę, gali priimti sprendimą sustabdyti darbus“, – akcentuoja E. Samoškaitė.

Jeigu darbuotojų saugai ir sveikatai kyla realus pavojus, darbuotojai turi teisę ir savavališkai nutraukti darbą ir nedelsdami raštu pranešti vadovui, kokius yra atsisakymo dirbti priežastys.

„Pagrįstas darbuotojo atsisakymas dirbti negali būti laikomas jo darbo pareigų pažeidimu“, – nurodoma pateiktame atsakyme.