Sveikata

2021.12.02 21:00

Prireikus ortodonto paslaugų Klaipėdoje – kantrybės išbandymas: regione paslaugas teikia tik viena įstaiga, savo eilės gali tekti laukti ir pusmetį

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2021.12.02 21:00

Uostamiesčio ir aplinkinių miestų gyventojai skėsčioja rankomis – esą regione nepilnamečiams gauti valstybės finansuojamas ortodontų paslaugas yra itin sunku. Aiškėja, kad Klaipėdoje tokias paslaugas teikia tik viena gydymo įstaiga, tad eilėje gali tekti laukti ir pusmetį, o greta esančiuose miestuose tokias paslaugas teikiančių įstaigų nėra.

LRT GIRDI parašiusi klaipėdietė Inga (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi, – LRT.lt) neseniai susidūrė su situacija, kuri šio krašto gyventojus tam tikra prasme verčia jaustis pamirštus ar nustumtus į paraštes.

Neseniai moteris pradėjo domėtis galimybe savo vaiką nuvesti į ortodonto konsultaciją, mat yra indikacijų, kad ateityje nepilnamečiui prireiks ortodontinio gydymo, ir sužinojo, jog tai padaryti Klaipėdoje ar aplinkiniuose miestuose gali būti itin keblu.

Iš medikų Inga sužinojo, kad Klaipėdoje kompensuojamos ortodontų paslaugos vaikams neteikiamos. Klaipėdietė negalėjo tuo patikėti, tad dėl patikslinimo kreipėsi į Valstybinę ligonių kasą.

„Aš uždaviau labai tiesų klausimą: patvirtinkite, prašau, ar teisingai suprantu, kad tokių paslaugų valstybė Klaipėdos rajono ir miesto vaikams nesudaro galimybių gauti? Mano nuomone, Sveikatos apsaugos ministerija, kuriai pavaldi Valstybinė ligonių kasa, turėtų užtikrinti tokių paslaugų prieinamumą“, – pasakojo Inga.

Pasak pašnekovės, buvo atsakyta, kad tokios paslaugos nėra teikiamos, kadangi su gydymo įstaigomis Valstybinė ligonių kasa nėra sudariusi sutarčių. Taigi, anot klaipėdietės, gyventojai yra priversti ortodontinio gydymo vaikams ieškoti privačiose klinikose ir už tai mokėti nemenkas sumas, o tiems, kurie to padaryti negali, belieka vykti į toliau esančius miestus ir ten tikėtis valstybės kompensuojamo gydymo.

„Kiek man sakė ir kiek domėjausi, vaikui bendras gydymas kainuoja apie 1 tūkst. eurų ir daugiau. O jeigu šeimoje du ar trys vaikai? Ar visos šeimos turi tiek pinigų?“ – klausė Inga.

Paslaugas teikia viena įmonė

Klaipėdos teritorinė ligonių kasa LRT.lt patikslino, kad klaipėdiečiams vis dėlto yra sudaryta galimybė gauti ortodontų paslaugas.

„Teritorinės ligonių kasos ir Valstybinė ligonių kasa, siekdamos užtikrinti ortodontinio gydymo paslaugas gyventojams, vadovaudamosi Sveikatos draudimo įstatymo nuostatomis ir kitais teisės aktais, sudaro sutartis su visomis gydymo įstaigomis, pageidaujančiomis teikti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis finansuojamas ortodontinio gydymo paslaugas.

Klaipėdos mieste 2021 metais sutartį dėl ortodontinio gydymo paslaugų teikimo ir apmokėjimo su ligonių kasa sudarė UAB Klaipėdos ortodontijos centras. Klaipėdos rajono savivaldybėje gydymo įstaigų, pageidaujančių sudaryti sutartį dėl šių paslaugų teikimo, nebuvo“, – informavo Klaipėdos teritorinės ligonių kasos atstovė Greta Ulevičiūtė.

Ji taip pat aiškino, kad asmenys, norintys pasinaudoti ortodontinio gydymo paslaugomis ir turėdami gydytojo siuntimą, gali kreiptis į bet kurią Lietuvoje ortodontinio gydymo paslaugas teikiančią asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kuri yra sudariusi sutartį su ligonių kasomis.

Gyventojai kelia klausimą: jeigu Klaipėdos regione jaučiamas toks didelis kompensuojamų ortodontų paslaugų stygius, galbūt ligonių kasos galėtų kompensuoti išlaidas gyventojams, kurie už tokį gydymą mokėjo iš savo kišenės?

Vis dėlto ligonių kasos aiškina, kad toks modelis negalimas, mat privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų sveikatos priežiūros išlaidos apmokamos gydymo įstaigoms, vadovaujantis ligonių kasų ir gydymo įstaigos sutartimis. Kitaip tariant, už paslaugas kompensuojama tik toms jas suteikusioms įstaigoms, kurios yra pasirašiusios sutartis su ligonių kasomis, o ne gyventojams.

„Už pirminio ir antrinio lygių asmens sveikatos priežiūros paslaugų organizavimą, kas apima ir ortodontinio gydymo paslaugas, vadovaujantis LR sveikatos sistemos įstatymu, atsakinga savivaldybė. Su visomis valstybės, savivaldybių ir kitomis įstaigomis, pageidaujančiomis teikti ortodontinio gydymo paslaugas, apmokamas iš PSDF, sutartis sudaro ligonių kasos“, – aiškino G. Ulevičiūtė.

Savivaldybės teikti tokias paslaugas negali priversti

Nors Ligonių kasa ir aiškina, kad gyventojams reikalingų sveikatos priežiūros paslaugų užtikrinimu turėtų rūpintis savivaldybės, tačiau panašu, jog ir valdininkams tai padaryti nėra paprasta.

Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Rožė Perminienė aiškino, kad pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, ortodontiniai aparatai vaikams yra kompensuojami ne kaip ambulatorinės paslaugos, bet kaip ortopedijos techninės priemonės, o kompensuojamais ortodontiniais aparatais apdraustuosius gali aprūpinti odontologijos įstaigos, pageidaujančios sudaryti sutartį ir sudariusios sutartis su Valstybine ligonių kasa.

„Savivaldybės teisės aktais neįpareigotos ortopedijos techninių priemonių, kurios finansuojamos PSFD lėšomis, aprūpinimo vykdymu/organizavimu. Taigi pagal teisės aktus apsisprendimą tai vykdyti priima pati įstaiga ir jokio prievartos mechanizmo čia nėra. Klausimas yra kitas – o kodėl odontologijos įstaigos nepageidauja sudaryti tokių sutarčių su Ligonių kasa? Juk PSDF lėšos tam skiriamos?“, – dėstė R. Perminienė.

Pasak Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos, įstaigos tų sutarčių nesudaro dėl žemo įkainio, nes Valstybinės ligonių kasos kompensuojamos kainos neatitinka realių sąnaudų, tad įstaigos nenori dirbti nepelningai.

„Taip pat ir administracinė našta to aprašo įgyvendinimui yra nemaža, kas taip pat gąsdina įstaigas imtis šios paslaugos“, – pastebėjo R. Perminienė.

Tiesa, pastebima, kad Klaipėdos savivaldybė bando spręsti susiklosčiusią padėtį. R. Perminienės teigimu, uostamiesčio savivaldybė rado kitą pagalbos būdą Klaipėdos miesto savivaldybė jau nuo 2020 m. vykdo ortodontinių aparatų (plokštelių), naudojamų ortodontiniam gydymui, kompensavimą savivaldybės biudžeto lėšomis Klaipėdos miesto vaikams.

„Pateikus gydymo išlaidas patvirtinančius dokumentus, savivaldybė skiria lėšas vieno ortodontinio aparato (plokštelės) išlaidoms padengti“, – aiškino R. Perminienė.

Klausimas yra kitas – o kodėl odontologijos įstaigos nepageidauja sudaryti tokias sutartis su Ligonių kasa? Juk PSDF lėšos tam skiriamos?

R. Perminienė

Įstaigas stabdo per menka kompensacijos suma

Vienintelės uostamiestyje kompensuojamas ortodontijos paslaugas teikiančios bendrovės Klaipėdos ortodontijos centro vadovė Jurga Liatukienė teigė, kad šioje įstaigoje gydomi tik tie pacientai, kuriems nustatomos sunkios patologijos. Artimiausiu metu paslaugų spektro plėsti ir naujų sutarčių su ligonių kasa Klaipėdos ortodontijos centras pasirašyti neketina.

„Problema iš tikrųjų yra didelė ir šaknys šios bėdos yra dvejopos. Pirmoji – šiek tiek neadekvatus finansavimas už specialistų paslaugas. O kadangi dauguma odontologijos įstaigų yra privačios ir privataus kapitalo įstaigų tikslas – pelnas, tai jeigu apmokėjimas yra labai menkas, įstaigos nesiekia pasirašyti sutarčių. Pavyzdžiui, ligonių kasos už ortodonto konsultaciją be indeksacijos moka 16 eurų, su koeficientais išeina apie 20 eurų. Gydytojas ortodontas, pakonsultavęs žmogų ir dirbantis su aparatais, kuriais galėtų gydyti iš valstybinių lėšų, privalo tokį žmogų dispanserizuoti savo įstaigoje. Tai reiškia, kad įstaiga iš ligonių kasų gautų už kas ketvirtą vizitą. Tai yra už tris vizitus – 20 eurų. Turbūt nėra žmogaus, kuris nesuprastų, kad nėra įmanoma gydytojo konsultacija už tokį įkainį“, – dėstė pašnekovė.

J. Liatukienė, kuri ne tik vadovauja minėtai įstaigai, bet yra ir Lietuvos Respublikos odontologų rūmų Klaipėdos padalinio vadovė, teigė, kad rūmai ne kartą kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją dėl kompensavimo tvarkos pokyčių. Pavyzdžiui, siūloma apmokėti už kiekvieną konsultaciją.

Ortodontų sąjunga jau kurį laiką svarsto, kodėl Lietuvoje nėra įdiegtas ortodontinio gydymo reikalingumo indeksas, kuris padėtų išskirstyti pacientus pagal tai, kuriems pagalbos reikia būtinai, nes jiems tai trukdo kokybiškai kramtyti ir kalbėti, o kurie susiduria tik su estetinėmis bėdomis, kurios neturi jokios įtakos gyvenimo kokybei.

Tiesa, J. Liatukienė atkreipė dėmesį, kad einant laikui situacija kiek keičiasi, būtinų kompensuojamų paslaugų pastaraisiais metais atsirado daugiau, nei buvo anksčiau.

Turbūt nėra žmogaus, kuris nesuprastų, kad nėra įmanoma gydytojo konsultacija už tokį įkainį.

J. Liatukienė

Eilėse laukia ir pusmetį

Medikė patikino, kad kasdieniame darbe sutinka daugybę vaikų ir suaugusiųjų, kuriems būtinas gydymas, nes jie kenčia nuo įvairių patologijų.

„Aš matau tiek pacientų… Yra didelis skaičius vaikų, turinčių šias anomalijas. Įstaigų, kurios dirbtų, tikrai turėtų būti daugiau. Ir valstybė turėtų daryti žingsnius, kad privataus sektoriaus odontologijos įstaigoms būtų patrauklios sutartys su ligonių kasomis“, – sakė J. Liatukienė.

Šiuo metu kompensuojamų ortodontų paslaugų uostamiestyje gali tekti laukti ir apie pusę metų. Nors šioje srityje paciento būklė įprastai nepablogėja labai greitai, tad kelių mėnesių laukimo terminas galimas, neabejojama, kad jeigu paslaugas teiktų daugiau įstaigų, tokių ilgų eilių nebūtų.

„Čia – ne plaučių uždegimas ar širdies yda, kurią būtina gydyti greitai. Jie gali laukti, bet kompensacijos yra tik iki 18 metų, tai bent jau pradėti gydyti vaiką, kuriam būtinas gydymas breketais, reikia iki 18 metų“, – akcentavo J. Liatukienė.

Pasak pašnekovės, su kompensuojamų ortodontų paslaugų stygiaus problema susiduria ne tik Klaipėdos regiono, bet ir daugelio kitų Lietuvos miestų gyventojai, ilgos laukiančiųjų eilės driekiasi ir Vilniuje, ir Kaune.

„Yra daugybė regionų, kurie neturi galimybės gydyti vaikus. Ar trūksta specialistų – klausimas platus. Mano galva, specialistų netrūksta, nes gydytojas ortodontas yra toks specialistas, kuris gali važinėti iš vieno miesto į kitą konsultuoti ir gydyti. Tai nėra stacionaro paslaugos, jos yra ambulatorinės. Tad tikrai įmanomos visos gydymo formos“, – aiškino pašnekovė.

SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Viktorija Buzytė LRT.lt paaiškino, kad ministerijai ši problema yra žinoma.

„Tai ne tik Klaipėdos krašto problema. Su šia problema susiduria ir kitų Lietuvos miestų gyventojai. SAM yra sudaryta odontologijos politikos grupė, kurios vienas iš spręstinų klausimų yra ortodontijos paslaugų prieinamumo gerinimas“, – teigė V. Buzytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt