Pasaulyje

2019.03.04 20:10

Aivaras Abromavičius: Lietuvos rinkimų sumos ukrainiečiams sukeltų juoką

Justinas Šuliokas, LRT.lt2019.03.04 20:10

Ukrainos prezidento rinkimų lenktynėse į priekį veržiasi nežinomas ir nenuspėjamas kandidatas Volodymyras Zelenskis, kuris rinkėjams žinomas ne kaip politikas, o kaip komikas, vaidinantis politiką televizijoje. Vis dėlto jis yra „tikrai nekvailas žmogus“, sako buvęs Ukrainos ekonomikos ministras Aivaras Abromavičius, o vakariečiams vertėtų į jį žiūrėti rimtai, jei nenori perleisti įtakos „kitokio plauko“ žmonėms.

A. Abromavičius, kalbėdamas Vilniaus politinės analizės instituto surengtoje diskusijoje, pabrėžė, kad V. Zelenskio pergalė kovo 31 dieną vyksiančiuose rinkimuose – visiškai reali, nes Ukrainos rinkėjai tragiškai nusivylę dabartiniu valdančiuoju elitu ir nori matyti naujų veidų.

Ne tik jaunimas, bet ir pagyvenę rinkėjai sako, kad senatvėje norėtų bent pasijuokti, stebėdami šalies politiką.

Tai atsispindi ir nuomonių apklausose – paskutinės Kijevo tarptautinio sociologijos instituto analizės duomenimis, už V. Zelenskį balsuotų 26,4 proc. apsisprendusiųjų rinkėjų. Jis turi patogų pranašumą prieš artimiausius konkurentus – dabartinį prezidentą Petro Porošenką (18 proc.) ir buvusią premjerę Juliją Tymošenko (13,8 proc.).

Pasak A. Abromavičiaus, labiau nei sociologinėmis apklausomis eiliniai ukrainiečiai pasitiki lažybų bendrovių atstovais, nes šie, jų nuomone, „gi tikrus pinigus stato, taigi turbūt ten teisybė yra“.

O lažybų bendrovių atstovai V. Zelenskio pergalės tikimybę vertina santykiu 2,2, lygiai su P. Porošenkos. J. Tymošenko šansai laimėti rinkimus lažybų punktuose – vienas iš 4,5.

Tad Kijeve reziduojantys ambasadoriai ir užsienio organizacijų atstovai skuba susipažinti su V. Zelenskiu. Susitikimą jau surengė specialusis JAV pasiuntinys Ukrainoje Kurtas Volkeris, Tarptautinio valiutos fondo atstovai ketina tą padaryti savaitgalį, sakė A. Abromavičius.

„Aš pats su juo asmeniškai susipažinau tik prieš tris savaites, – pasakojo buvęs ministras. – Pasikvietė į svečius mane ir buvusį finansų ministrą. Mes pasiklausėme ir supratom, kad jis visiškai neturi jokių ryšių nei su verslo asociacijomis, kurios nieko apie jį nežino, nei su užsienio ambasadoriais, nei su Tarptautiniu valiutos fondu, nei su Europos rekonstrukcijos ir plėtros banku, kuris yra didžiausias investuotojas šalyje.“

O tai yra didelė problema, nes „jei visi vakariečiai jo vengs, juoksis – sakys, juokdarys, komikas ir taip toliau – jis įsižeis, sakys, mes čia niekam nereikalingi, Vakarai statė ant P. Porošenkos, viskas nuspręsta, tada jį įsuks visai kitokio plauko žmonės. Ir tai yra labai pavojinga, nes jo pergalės tikimybė yra didelė“.

„Nurašyti“ V. Zelenskio kaip komiko ir juokdario tikrai nedera, mano A. Abromavičius.

„Jam yra ką papasakoti. Jis yra iš mokslininkų šeimos, tėvas statė 20 metų Mongolijoje geležies rūdos gamyklą, pats baigęs teisę Kijevo nacionaliniame universitete, pusę metų netgi dirbo teisme. Sakė, kažkur į Rusiją pasodino pusei metų, nelabai patiko, nutarė daugiau teisininko karjeros netęsti, – pasakojo A. Abromavičius. – Tikrai nekvailas žmogus.“

Be to, valdymo patirties V. Zelenskis taip pat turi.

„Jo (televizijos) programos turi pačius aukščiausius reitingus. Vienu metu jam gali dirbti 2 tūkst. žmonių. Jis 16 metų valdo dideles žmonių grupes, nuo jo lyderystės priklauso 800 šeimų gerbūvis“, – sakė A. Abromavičius.

Problema tokia, pastebėjo buvęs ministras, kad niekas nežino V. Zelenskio pozicijos įvairiais svarbiais politikos klausimais, o greičiausiai tvirtos nuomonės jis net ir neturi. „Aš į tai žiūriu su perspektyva, su viltimi, kad galima tuos požiūrius teigiamai suformuoti.“

Nurašyti veteranų P Porošenkos ir J. Tymošenko taip pat negalima, jie visad gali „paskutinę minutę išsitraukti džokerį“. Visgi P. Porošenkos reitingams smūgį gali suduoti neseniai Ukrainos žurnalistų paviešintas tyrimas, parodęs, kad artimas prezidento draugas Ihoris Hladkovskis, atsakingas už tiekimą Ukrainos armijai, kartu su savo 22 metų sūnumi vagia iš armijos ir kontrabanda veža dėvėtas detales iš Rusijos.

„Tai yra katastrofa, ypatingai dėl to, kad P. Porošenkos rinkiminis šūkis yra „Armija, tikėjimas, kalba““, – pabrėžė A. Abromavičius.

Dabartinio prezidento strategija remiasi agresyviu visuomenės skaldymu. „Tie, kurie yra prieš vien tik ukrainiečių kalbą, jiems nereikalingi“, o visas kampanijos dėmesys – kaip gauti visus nacionalistiškai nusiteikusių rinkėjų balsus. Be to, pabrėžė A. Abromavičius, dabartinis prezidentas – vienintelis kandidatas, savo kampanijoje nekalbantis apie kovą su korupciją ir oligarchija. Nieko keisto – tokie šūkiai iš vieno didžiausių šalies oligarchų viršytų net ir gana aukštą ukrainiečių toleranciją politikų cinizmui.

Tuo tarpu J. Tymošenko rinkėjus bando patraukti „nauju kursu“.

„Julija Tymošenko, kuri virš 20 metų yra politikoje, savo prezidentinę kampaniją pavadino „Naujas kursas“. Labai juokinga daugeliui žmonių – senas politikas su nauju kursu“, – sakė A. Abromavičius.

J. Tymošenko siūlo radikalius konstitucinius pasikeitimus, kurios sukurtų „kanclerio“ pareigybes ir panaikintų prezidento instituciją. Vis dėlto, jei esamos tendencijos išliks iki rinkimų, išeiti į antrą turą ji beveik neturi šansų.

Tradiciškai tikimasi, kad Ukrainos prezidento rinkimuose bus išleista „šimtai milijonų dolerių“ – ir ne tik teisėtai agitacijai, bet ir klastojimui. „Yra didelė falsifikavimo rizika“, – mano A. Abromavičius.

„Didžiuliai pinigai metami prezidentinei kovai. Dėl to juokinga, kad prezidentinių rinkimų lyderis Lietuvoje Gitanas Nausėda 44 tūkst. eurų jau yra surinkęs. Manau, jeigu ukrainiečiams aš pasakyčiau tuos skaičius, jie labai ilgai kvatotų“, – sakė A. Abromavičius.

Lietuvoje gimęs A. Abromavičius 2014-2016 m. buvo Ukrainos ekonomikos ir prekybos ministras premjero Arsenijaus Jaceniuko vyriausybėje. Dabar jis yra Ukrainos verslininkų sąjungos tarybos narys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt