Pasaulyje

2018.12.15 21:51

Prancūzijos pergalė: euro zonos biudžetas bus

Europos vadovai sutarė, kad bus steigiamas euro zonos biudžetas. Šį pasiūlymą pirmasis iškėlė  Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Jam tai pergalė, nes jis ilgai žada reformuoti Europos Sąjungą (ES), tačiau ši pergalė gerokai mažesnė, nei tikėtasi.

Euro zonos biudžetas – tai viena iš pagrindinių Prancūzijos prezidento idėjų, siekiant reformuoti ES, didinti integraciją ir stabdyti stagnaciją. Prancūzijai šis klausimas labai svarbus ir jau ilgą laiką ministrai derėjosi, kaipgi turėtų atrodyti šis biudžetas, nes E. Macrono idėjos daugeliui euro zonos šalių, ypač šiaurietiškoms, neatrodė labai priimtinos.

Be abejonės, čia ypač svarbus Vokietijos vaidmuo, kaip didžiausiai Europos ekonomikai, nes jos finansinis indėlis būtų didžiausias. Ketvirtadienį lyderiai galiausiai sutarė – biudžetas bus.  

 „Kai vėl buvome paklausti Europos Komisijos ir tai patvirtinome, tarp finansų ministrų kilo ilga ir kontraversiška diskusija. Dabar galiu teigiamai atsakyti: euro zonos biudžetas bus“, – sako Vokietijos kanclerė Angela Merkel. 

Šis biudžetas aktualus ir Lietuvai, nes ji yra euro zonos narė. Privalėsime kasmet skirti savo indėlį, o krizės atveju – gausime iš biudžeto paramą. 

Plačiau apie tai – Igno Kinčino reportaže.