Pasaulyje

2018.11.16 22:27

Įtakingi britų ministrai išreiškė paramą premjerei Th. May

BNS 2018.11.16 22:27

Britų premjerė Theresa May per penktadienį surengtą vyriausybės posėdį užsitikrino paskutinių likusių įtakingų „Brexito“ šalininkų paramą, besistengdama išsaugoti daug aistrų sukėlusį susitarimą dėl išstojimo iš ES ir savo postą.

Po audringo ketvirtadienio, kai atsistatydino keturi ministrai, parlamentarai negailėjo kritikos susitarimo juodraščiui, o pačios premjerės bendrapartiečiai ketino ją nuversti, gyvybiškai svarbų palaikymą Th. May išreiškė likę jos kabineto nariai.

Dėmesio centre buvo aplinkos sekretorius Michaelas Gove`as. Šis politikas, vienas iš kampanijos už pasitraukimą iš Europos Sąjungos lyderių, kurį laiką grėsmingai tylėjo, todėl buvo spėliojama, ar jis paseks atsistatydinusių kolegų pavyzdžiu.

Penktadienį paklaustas, ar vis dar pasitiki Th. May, jis galiausiai pareiškė: „Tikrai taip. Gyvybiškai svarbu, kad ateityje sutelktume dėmesį į tikrąjį susitarimą.“

Daugelis žiniasklaidos priemonių anksčiau pranešė, kad M. Gove`as nesutiko pakeisti atsistatydinusio „Brexito“ sekretoriaus Dominico Raabo. Pastarojo ketvirtadienį priimtas sprendimas pasitraukti dėl susitarimo su Briuseliu išprovokavo nuogąstavimus, kad gali žlugti visa vyriausybė.

D. Raabą penktadienį pakeitė Stephenas Barclay – menkai žinomas jaunesnysis sveikatos apsaugos ministras ir buvęs draudimo bylų teisininkas, per 2016-ųjų referendumą balsavęs už JK išstojimą iš ES.

Pernai išleistame straipsnyje leidinys „Financial Times“ rašė, kad jis atliko svarbų vaidmenį planuojant „Brexito“ ir paliko gerą įspūdį finansinių grupių atstovams.

Th. May vadovaujamos Konservatorių partijos euroskeptikai savo ruožtu ketino nuversti premjerę, siūlydami surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo jos vyriausybe.

Tačiau tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas, dar vienas įtakingas „Brexito“ šalininkas, išreiškė paramą tiek pačiai Th. May, tiek jos sudarytam susitarimui.

„Geriau turėti susitarimą nei jo neturėti – verslui būtinas tikrumas, – tvirtino jis. – Dabar mums būtinas stabilumas.“

AFP/Scanpix nuotr.

„Geriausias susitarimas Britanijai“

Siekdama įtikinti britų visuomenę Th. May per radiją padarė retą pareiškimą.

„Nuoširdžiai tikiu, kad tai yra geriausiai susitarimas Britanijai“, – apie siūlomą sutartį dėl „Brexito“ sąlygų kalbėjo vyriausybės vadovė.

Ji pridūrė, kad „labai apgailestauja“ dėl tokių kabineto narių kaip D. Raabas sprendimo atstatydinti.

Th. May taip pat sulaukė palyginimų su 4-ojo dešimtmečio Jungtinės Karalystės premjeru Neville`iu Chamberlainu, kuris bergždžiai mėgino išvengti karo nuolaidžiaudamas nacių Vokietijai.

„Neturėsime amžinai daryti to, ko nenorime“, – patikino Th. May.

Tuo metu „Brexitui“ pritariantys parlamentarai nuogąstauja, kad dėl siūlomo susitarimo Britanijai teks laikytis Briuselio primetamų taisyklių dar ilgą laiką po kitų metų kovo 29-ąją numatyto išstojimo iš Bendrijos.

Pasilikimo ES šalininkai sakė, kad, sprendžiant iš dabartinio sutarties projekto, išstojusi JK turės blogesnes sąlygas negu būdama bloke. Jie ragina padėtį spręsti surengiant antrąjį „Brexito“ referendumą.

Vėliau penktadienį Th. May sugrąžino į savo vyriausybę vieną buvusią ministrę, „Brexito“ priešininkę.

Amber Rudd, anksčiau šiais metais dėl vieno imigracijos skandalo pasitraukusi iš vidaus reikalų sekretorės pareigų, pakeis darbo ir pensijų ministrę Esther McVey, ketvirtadienį atsistatydinusią dėl Th. May „Brexito“ plano.