Naujienų srautas

Pasaulyje2018.10.24 22:44

J. Stoltenbergas: JAV neplanuoja dislokuoti naujų branduolinių ginklų Europoje

Ir NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, ir Donaldo Trumpo patarėjas saugumo klausimais Johnas Boltonas pabrėžia, kad nepaisant to, ar Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartis bus išsaugota, naujų branduolinių ginklų Europoje artimiausiu metu nebus dislokuojama. J. Stoltenbergas pripažino, kad didžiausia grėsmė šioje situacijoje yra Rusijos elgesys, tačiau pabrėžė, kad reaguodamas į jos elgesį NATO neplanuoja dislokuoti Europoje naujų raketų.

Tuo metu Jungtinių Valstijų atstovas tvirtina matąs daugiau grėsmių iš kitų branduolinių valstybių ir tvirtina, kad dvipoliame pasaulyje pasirašyta sutartis nebeatitinka šiandienos didžiųjų galių pusiausviros.

NATO nenori naujo Šaltojo karo – perspėja J. Stoltenbergas, reaguodamas į Rusijos ir JAV kaltinimus viena kitai pažeidžiant Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį.

Jis pabrėžė, kad Aljanso sąjungininkės neabejoja, kad JAV visiškai laikosi sutarties įsipareigojimų, tačiau pareiškė, kad dvišalė sutartis negali galioti, jei jos laikosi tik viena pusė. Nors jis tvirtina, kad neabejoja tuo, kad tai Rusija nesilaiko susitarimo, pabrėžė, kad Aljansas neatsakys tuo pačiu.

„Aš nemanau, kad Sąjungininkės galėtų dislokuoti Europoje daugiau branduolinių ginklų reaguodamos į naują Rusijos ginklą. Tačiau ką aš aiškiai matau ir kas dabar vyksta NATO – tai poreikis įvertinti naujų Rusijos ginklų galimą poveikį mūsų saugumui“, – tikina J. Sroltenbergas.

Atliepdamas į Europos Komisijos raginimą sutarties pusėms siekti išsaugoti susitarimą, NATO generalinis sekretorius  pareiškė, kad Aljanso šalys neturi vieningos paramos D. Trumpo sprendimui trauktis.

Maskva kaltinimus sutarties pažeidimu toliau neigia. Pusantros valandos antradienį su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu diskutavęs JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais J. Boltonas tvirtina, kad nemato daugiau būdų paskatinti Rusiją laikytis įsipareigojimų.

Maskva grasina, kad, jei JAV iš sutarties pasitrauks, Rusija atsakys atkurdama savo raketinius pajėgumus. Sutarties ateitis bus aptarta lapkričio pradžioje. Paryžiuje susitiks Rusijos ir JAV prezidentai. Perkalbėti Rusiją bandys ir NATO atstovai, siekiantys artimiausiu metu organizuoti susitikimą dėl sutarties perspektyvų. 

Plačiau – Julijos Petrošiūtės reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi