Pasaulyje

2018.08.15 23:42

Britai dramatiškai pakeitė požiūrį į „Brexit“

lrytas.lt 2018.08.15 23:42

Jungtinėje Karalystėje atlikta apklausa parodė, kad dauguma žmonių dabar jau pasisako už pasilikimą Europos Sąjungoje. Politologai įspėja, jog tai kelia grėsmę pagrindinėms šalies politinėms partijoms.

Daugiau nei šimto apygardų gyventojai, kurie per 2016-ųjų referendumą balsavo už „Brexit“, pakeitė savo nuomonę. Dabar dauguma gyventojų Anglijoje, Velse ir Škotijoje pasisako už pasilikimą Europos Sąjungoje. Jeigu šiuo metu vyktų antras balsavimas, už pasilikimą balsuotų 341 iš 632 apygardų šiose trijose Jungtinės Karalystės dalyse

 Tai reiškia, kad 112 apygardų pakeitė savo nuomonę 2016 m. referendumo klausimu. Tuo metu Šiaurės Airijos, kurioje dauguma gyventojų per referendumą pasisakė už pasilikimą Bendrijoje, gyventojai ir toliau laikosi tokios nuomonės.

Gegužę skaičiuota, kad referendume už pasilikimą ES balsuotų 69 proc. Šiaurės Airijos gyventojų.

Naujausią Jungtinės Karalystės gyventojų apklausą surengė tyrimų kompanija „Focaldata“. Iš viso joje dalyvavo daugiau nei 15 tūkst. žmonių.

Politologai tvirtina, kad tokius pokyčius paskatino Leiboristų partijos rinkėjai, pradėję abejoti „Brexit“ nauda. Dėl to partijos pirmininkas Jeremy Corbynas patiria papildomą spaudimą, nes partija nusprendė neremti antro referendumo organizavimo idėjos.

„Nesvarbu, kas už ką balsavo 2016 metais, dabar niekas nežino, kas vyksta, dėl konservatorių sukeltos netvarkos“, – pareiškė liberaldemokratų vadovas Vince`as Cable`as.

Politikas tvirtina, jog tai yra tik dar vienas įrodymas, kad britams reikia dar kartą tarti savo žodį dėl „Brexit“.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Mums visiems buvo sakoma, kad sutaupysime pinigų. Tačiau dabar aišku, kad turėsime apmokėti 40 mlrd. svarų (45 mlrd. eurų) skyrybų sąskaitą, o mūsų ekonomikos augimas lėtėja“, – teigė V.Cable'as.

Šalyje taip pat ryškėja skirtis tarp jaunų ir senyvo amžiaus žmonių. 2016 metais 70 proc. žmonių iki 24 metų palaikė likimą ES. Šiandien tokių jau 82 proc. Priešingą tendenciją galima pamatyti tarp vyresnių nei 65 metų žmonių – du trečdaliai jų nori „Brexit“, o likęs trečdalis – pasilikti ES.

Jungtinė Karalystė yra padalinta: žmonės iki 45 metų nori pasilikti ES, o tie, kuriems daugiau nei 45-eri, nori „Brexit“.

Žmonių elgesį per rinkimus tiriantis politologas Johnas Curtice`as įspėja, kad tokie pokyčiai šalyje kelia grėsmę tiek J.Corbynui, tiek premjerei Theresai May.

„Gali susidaryti situacija, kuri lems, kad šalyje susikurs nauja centristinė partija. Ji pasisakys už likimą ES. „Brexit“ kelia grėsmę abiejų didžiausių partijų išlikimui“, – pabrėžė J.Curtice`as.