Pasaulyje

2018.06.26 22:23

ES iš principo sutinka pradėti derybas su Albanija ir Makedonija

ELTA2018.06.26 22:23

Europos Sąjungos (ES) šalys iš principo sutiko pradėti stojimo derybas su Balkanų valstybėmis – Albanija ir Makedonija. Tačiau šios šalys privalo vykdyti reformas, tada kitų metų pabaigoje galės prasidėti pirmieji pokalbiai, antradienį po Europos reikalų ministrų derybų Liuksemburge pranešė diplomatai.

Pradėdamas stojimo derybas, ES nori atlyginti abiem šalims už jų reformų pastangas ir paskatinti jas toliau siekti pažangos. 

Be to, vaidmenį vaidina ir ES saugumo politiniai bei ekonominiai interesai. Balkanų šalys yra ES viduryje ir ribojasi su Bendrijos narėmis - Graikija, Bulgarija, Rumunija, Vengrija ir Kroatija. Briuseliui ypač keblus klausimas atrodo „skylė“ ES viduryje, nes Rusija, Kinija ir Turkija šiuo metu smarkiai plečia savo įtaką regione.

Tačiau kol Albanija ir Makedonija iš tikrųjų taps ES narėmis, gali praeiti keleri metai. To priežastys, be kita ko, yra dideli deficitai teisinio valstybingumo, teisėsaugos nepriklausomumo ir kovos nu nusikalstamumu srityse.

Kad stojimo derybos, nesant pažangos, gali visiškai sustoti, rodo Turkijos pavyzdys. Derybos su šia šalimi kandidate prasidėjo dar 2005-aisiais, tačiau dėl įvykių Turkijoje šiuo metu de facto yra įšaldytos.