Pasaulyje

2018.05.10 09:55

Airijoje prasideda kampanija, skirta abortų įteisinimui

Airijoje prasidėjo kampanija, skirta mėnesio pabaigoje vyksiančiam referendumui dėl abortų įteisinimo. Tai bus pirmoji galimybė po 35-erių metų sušvelninti griežtus katalikiškos šalies įstatymus, nustatančius abortų draudimą. Referendumas jau dabar į gatves išvedė abi puses – pasisakančius už tolesnį draudimą ir tuos, kurie siekia teisės apsispręsti.

Referendume bus sprendžiamas klausimas, ar palikti konstitucinę pataisą, kuri buvo įteisinta 1983-aisiais. Pasisakantys už draudimų panaikinimą, sako, jog taip įteisini namą medicininė rizika. Draudimą palaikantys teigia, kad konstitucijos pataisa suvienodina moters ir vaiko teises. Draudimus palaikantys protestuotojai ketvirtadienį autobusu pradėjo kelionę po Airijos miestus.

Jei bus pritarta naikinti pataisą, mūšis persikels į parlamentą, kur vyriausybė pristatys įstatymo projektą, siūlantį nėštumo iki 12 savaičių nutraukimą be jokių apribojimų. Ar bus pritarta įstatymui neaišku, nes dabartinio vyriausybės vadovo – vieno iš referendumo iniciatorių – partija neturi daugumos.

Nepaisant to, sprendimas jau dabar laikomas istorinių. Nors dabar galiojanti Aštuntoji Konstitucijos pataisa iš esmės reiškia abortų draudimą, pastaraisiais metais įstatymas buvo keistas. Kampanija liberalizuoti abortus labai suaktyvėjo 2012 metais, kai Golvėjaus ligoninėje mirė moteris, nes jai ligoninė atsisakė daryti abortą.

Kitais metais buvo priimtas įstatymas, leidžiantis abortą, jeigu gydytojas nusprendžia, kad dėl komplikacijų moters gyvybei gresia pavojus. Prieš 20 metų keturiolikmetei išžaginimo aukai nebuvo leista išvykti į Angliją nutraukti nėštumo. Vėliau Airijos Aukščiausiasis Teismas panaikino 1992 metų tokį draudimą.

Išsamiau – Valdonės Rudenkienės reportaže.