Pasaulyje

2017.01.27 15:32

Lenkijoje minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena

Nijolė Druto, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.01.27 15:32

Penktadienį minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Šią dieną 1945-aisiais buvo išvaduota Aušvico–Birkenau koncentracijos stovykla Lenkijoje, kurioje naciai nužudė daugiau kaip milijoną žydų. Minint 72-ąsias išvadavimo metines, Aušvico memorialo teritorijoje vyko iškilmės, kuriose dalyvavo buvę stovyklos kaliniai, šalies vadovai ir užsienio diplomatai, tarp jų – Rusijos ir Izraelio.

Buvę jos kaliniai padėjo vainikus prie Mirties sienos, pagerbdami aukų atminimą, į iškilmes atvyko daugiau negu pusšimtis buvusių mirties stovyklos belaisvių, Lenkijos politikai, Izraelio, Rusijos delegacijos.

Svarbiu šių metinių minėjimo elementu bus buvusio Aušvico–Birkenau konclagerio muziejuje atidaryta nauja ekspozicija, kurioje pirmą kartą bus parodyti asmeniniai iki paskutinės gyvenimo akimirkos saugoti šios mirties stovyklos aukų daiktai. Jie buvo rasti 1967 metais archeologinių tyrimų metu konclagerio dujų kameros ir krematoriumo griuvėsių vietose. Dėl neaiškių priežasčių didžioji tų unikalių eksponatų dalis pusę amžiaus išgulėjo užmiršta dėžėse viename iš Lenkijos mokslų akademijos pastatų ir buvo atrasta tik pernai vasarą. 

Muziejaus pateikiamais duomenimis, šiame nacių vokiečių okupuotos Lenkijos teritorijoje įsteigtame naikinimo komplekse buvo nužudyta daugiau kaip 1 mln. 100 tūkst. žmonių, daugiausia žydų, taip pat  lenkų, romų, į nelaisvę paimtų Raudonosios armijos karių ir kitų pasipriešinimo dalyvių. Spėjama, kad 230 tūkstančių aukų buvo vaikai.

1947 metais, praėjus dviem metams po karo, buvusių kalinių ir Lenkijos vyriausybės pastangomis, Aušvico ir Aušvico–Birkenau konclagerių teritorijoje buvo įsteigtas memorialinis muziejus, kuris šiemet minės 70-ąsias metines. Pernai muziejų aplankė daugiau kaip 2 milijonai žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt