Pasaulyje

2021.06.21 17:16

Naujos ES sankcijos Baltarusijai – sąraše įtakingi politikai, įmonės ir Lukašenkos sūnus

Justina Ilkevičiūtė, LRT.lt iš Briuselio2021.06.21 17:16

Pirmadienį Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrai nusprendė įvesti dar vieną, jau ketvirtą, sankcijų paketą Baltarusijai. Sąraše atsidūrė daugybė režimui palankių politikų, teisėjų, verslininkų, taip pat žurnalistų, įtrauktas vienas iš A. Lukašenkos sūnų – verslininkas Dzmitras Lukašenka. Dėl sankcijų bus įšaldytas jų turtas, jiems uždrausta atvykti į ES.

Ketvirtajame sankcijų pakete iš viso atsidūrė 78 asmenys, tarp jų daug politikų, teisininkų, verslininkų ir kitų su neteisėtu prezidentu Aliaksandru Lukašenka bei jo šeima susijusių asmenų. Taip pat sąraše yra 8 įmonės, gaunančios naudos iš A. Lukašenkos režimo.

„Belaeronavigatsia“

Ši valstybinė įmonė yra atsakinga už Baltarusijos oro eismo kontrolę, todėl turi prisiimti atsakomybę už gegužės 23 dieną keleivinio skrydžio FR4978 nukreipimą į Minsko oro uostą be tinkamo pagrindimo, rašoma sankcijų pakete. Šiuo politiškai motyvuotu sprendimu buvo siekiama areštuoti ir sulaikyti opozicijos žurnalistą, kanalo „Nexta“ įkūrėją Ramaną Pratasevičių bei jo draugę Sofiją Sapegą.

„Sohra Group“

Įmonė priklauso vienam įtakingiausių Baltarusijos verslininkų Aliaksandrui Zaicajui, kuris palaiko glaudžius ryšius su režimo vadovybe, taip pat A. Lukašenkos vyriausiu sūnumi Viktaru Lukašenka. „Sohra“, naudodamasi privilegijuota padėtimi, įkūrė gynybos bendrovę „BSVT-New Technologies“, kuri specializuojasi ginklų gamybos ir raketų modernizavimo srityse, taip pasitarnaudama režimui, taip pat užsiima aukso kasyba Afrikoje.

„Bremino Group“

Tai A. Lukašenkos įsakymu specialiosios ekonominės zonos „Bremino-Orsha“ įkūrėja, už tai gavusi Vyriausybės finansinę pagalbą bei mokestinių lengvatų. Ekonominės zonos valdytojai – „Sohra Group“ priklausantis A. Zaicajui, Mikalajui Varabejui ir Aliaksejui Aleksinui – visi jie priklauso A. Lukašenkos artimam ratui ir palaiko artimus ryšius su jo šeima.

„Globalcustom Management“

Eksportu užsiimanti įmonė turi privilegijų prieš kitas įmones, eksportuodama gėles į Rusiją. Taip pat ji užsiimta kontrabanda, o tai nebūtų įmanoma be režimo pagalbos, kuris parūpina įmonei pasieniečių ir muitinės priedangą. Įmonei vadovauja Viktoras Šeimanas.

Baltarusijos automobilių gamintojas BELAZ

Tai viena didžiausių sunkvežimių ir didelių savivarčių gamintojų pasaulyje, daugiausia eksportuojanti į Rusiją, todėl tai ir milžiniškas pajamų šaltinis A. Lukašenkos režimui. A. Lukašenka yra pareiškęs, kad Vyriausybė visada palaikys įmonę, ir apibūdino ją kaip „Baltarusijos prekių ženklą“ bei „nacionalinio palikimo dalį“.

Praėjusių metų rugpjūtį po suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų dalis įmonės darbuotojų dalyvavo taikiuose protestuose. Dėl to jie sulaukė grasinimų, kad bus atleisti iš darbo, taip pat kitų spaudimo priemonių. Dalį darbuotojų vadovybė netgi laikė uždarytus, kad jie negalėtų prisidėti prie kitų protestuotojų, nors žiniasklaidai teigė, kad jie dalyvavo įmonės susirinkime.

Minsko automobilių gamykla MAZ

Automobilių gamykla Minske yra viena didžiausių valstybinių automobilių gamintojų Baltarusijoje. Kaip ir BELAZ, A. Lukašenka apibūdino ją kaip „vieną svarbiausių šalies pramonės įmonių“, bendrovė yra svarbus režimo pajamų šaltinis. Bendrovės vadovybė pasiūlė savo patalpas ir įrangą palaikomajam režimo politiniam mitingui, o prieš režimą protestavusiems darbuotojams grasino atleidimu.

„Logex“

„Logex“ siejamas su A. Lukašenkos režimui artimu verslininku Aliaksandru Šakucinu. Įmonė užsiima skintų gėlių eksportu į Rusiją dempingo kainomis, o tai nebūtų įmanoma be režimo pagalbos.

Naujoji naftos kompanija NNK

„Novaya neftnaya kompaniya“ (NNK) buvo įsteigta 2020 metų kovą. Tai vienintelė privati įmonė, turinti teisę eksportuoti naftos produktus iš Baltarusijos. Įmonė priklauso Mikalajaus Varabejaus bendrovei „Interservice“, o jis yra vienas daugiausia iš režimo naudos gaunančių verslininkų. Žiniasklaidoje buvo rašoma, kad su įmone taip pat susijęs kitas režimui artimas verslininkas Aliaksejus Aleksinas.

Sąraše – 78 politikai, verslininkai, teisininkai, žurnalistai

Sankcijos įvestos 78 asmenims, tarp jų A. Lukašenkos vienam iš sūnų – verslininkui Dzmitrui Lukašenkai, verslininkei, meno galerijos vadovei ir A. Lukašenkos marčiai Lilijai Lukašenkai.

Nuobaudų sulauks ir politikai Olegas Gaidukevičius, Nikolajus Karpenkovas, Henadzis Davydzka, gynybos ministras Viktaras Chreninas, Vidaus reikalų ministerijos atstovė Volha Čamadanava.

Taip pat sąraše atsidūrė nemažai teisėjų. Sankcijos skirtos prokurorei Alinai Kasjančyk, teisėjoms Natalijai Buhuk, Julijai Blizniuk, kurios paskelbė daug politiškai motyvuotų nuosprendžių žurnalistams ir protestuotojams, teisėjui Siarhejui Šacilai, nubaudusiam daugybę Baltarusijos žmogaus teisių aktyvistų.

Sąraše yra ir žurnalistų, pavyzdžiui, „Belarus Today“ politikos apžvalgininku prisistatantis Andrejus Mukavozčykas, Nacionalinės valstybinės televizijos ir radijo direktoriaus pavaduotojas Siarhejus Gusačenka.

Sankcijos palies ir valstybinės oro kontrolės bendrovės „Belaeronavigatsia“, pripažintos kaip atsakingos dėl „Ryanair“ keleivinio lėktuvo neteisėto nutupdymo, vadovą Leanidą Čuro, Transporto ir susisiekimo ministerijos Aviacijos departamento vadovui Arciomą Sikorskį.

Taip pat įtakingus verslininkus – alkoholio, maisto ir baldų kompanijas valdantį Siarhejų Čiačeryną, naftos, NT, tabako, finansų, logistikos ir prekybos kompanijų magnatą Aliaksejų Aleksiną, „Sohra Group“ akcininką Aliaksandrą Zaicajų.

Šią savaitę tikimasi sutarti ir dėl sektorinių sankcijų

Į Liuksemburgą atvykęs Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis džiaugėsi, kad 4 sankcijų paketas buvo priimtas greitai, kaip to „prašė ir tikėjosi Lietuva“. Tačiau liko kitas didžiulis darbas – priimti sektorines sankcijas, kurios galėtų paliesti naftos, trąšų, finansų ir tabako sektorius.

„Apie sektorines sankcijas diskusija gali tęstis toliau, bet yra vilties, kad ji šią savaitę taip pat baigsis“, – žurnalistams sakė jis.

Tuo metu ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis teigė, kad Europos Sąjungos Taryba apsisprendė dėl politinių gairių sektorinėms sankcijoms, tačiau pirmadienį vyksiančio Užsienio reikalų tarybos metu jos nebus priimtos.

„Jos bus svarstomos Europos Vadovų Taryboje (ji vyks birželio 24-25 dienomis, – LRT.lt) Sankcijos darys spaudimą Baltarusijos režimui ir Lukašenkai tikrai skaudės, jos bus skausmingos Baltarusijos ekonomikai. Mes to ir siekiame, bausdami Baltarusiją, norime pakeisti režimo elgesį“, – teigė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.