Pasaulyje

2021.03.03 11:03

Nausėda teigia, kad Pavilionio vizitas Sakartvele padarė žalą: turime vieni kitiems ne trukdyti, o padėti

atnaujinta 11.29
LRT.lt2021.03.03 11:03

Trečiadienį Lietuvoje lankosi Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid. Po dvišalio susitikimo, prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad ne tik Lietuva, bet ir visa Europos Sąjunga negali taikstytis su žmogaus teisių pažeidimais Baltarusijoje ir Rusijoje bei Sausio 13-osios bylos teisėjų persekiojimu.

„Noriu pasidžiaugti, kad šiandien sutinkame draugus“, – sakė G. Nausėda, pabrėždamas, kad nepaisant skirtumų, abi šalis vienija valstybingumo šaknys.

„Mes vieni pas kitus jaučiamės gerai, lyg namuose. Turiu pasakyti, kad kaskart, kai Lietuvos rinktinė ar Kauno „Žalgiris“ „Eurolygoje“ bėga į aikštę, tūkstančiai estų namuose vilki žalius marškinėlius. Žinoma, tik ne tada, kai kitoje pusėje žaidžia estai. Susitiksime Europos krepšinio čempionate ir sveikiname ten patekus“, – sakė Estijos vadovė.

„Daug klausimų, kuriuos aptarėme, yra susiję su geopolitiniais iššūkiais, daug kalbėjome apie pandemiją. Susiduriame su panašiomis problemomis ir taikome panašias priemones jas įveikti“, – sakė Lietuvos vadovas.

Jis pažymėjo, kad abi valstybės ambicingai įgyvendina skiepijimo nuo COVID-19 programą. Anot Lietuvos prezidento, aptariama, kaip toliau vystyti Trijų jūrų iniciatyvą kuriant papildomus investicinius fondus, įtraukiant Rytų partnerystės šalis.

„Kovo mėnesį „AstraZeneca“ pristatys Europai 900 tūkst. vakcinos vienetų. Taip, tai du kartus mažiau nei žadėta ir tai mus nuvilia. Bet tai daugiau, nei apskritai yra pagaminta „Sputnik“ vakcinos. Nėra kažkokios jūros „Sputnik“ vakcinos ir mes tiesiog jos nenorime paimti. Jų yra parduota daugiau, nei pagaminta ir tikrai nežinome, kaip bus toliau su jų pristatymu. Diskusija, kad mes kažkuo nesinaudojame, nėra, nes tokio sprendimo nėra. Estijos valdžia įsitikinusi, kad kitų šalių vakcinas, jei bus užregistruotos, naudosime“, – sakė Estijos vadovė.

Dėmesys Rytams

Lietuvos prezidentas pabrėžė, kad žmogaus teisių padėtis kaimyninėse valstybėse yra „gana apverktinos būklės“.

„Matome toliau besitęsiančius žmogaus teisių pažeidimus Baltarusijoje, persekiojamą opoziciją. Deja, panašūs procesai intensyvėja ir Rusijoje: Navalno suėmimas, opozicijos persekiojimas. Žinoma, mus labai neraminantys reiškiniai, susiję su istorijos falsifikavimu. Ir gėdingas sprendimas persekioti mūsų teisėjus ir prokurorus, kurie siekia atstatyti teisingumą Sausio 13-osios byloje. Su tuo mes nesitaikstysime ir su tuo negali taikstytis visa Europos Sąjunga“, – sakė Lietuvos vadovas, žadėjęs kviesti Baltijos šalių prezidentus susitikti Lietuvoje irsvarstyti svarbiausius prioritetus: klimato kaitą, žaliąją darbotvarkę, skaitmenizaciją, ES ekonomikos gaivinimo fondo panaudojimas.

Nausėda: turimomis žiniomis, šiandien buvo nepanaudota 75 tūkst. vakcinos dozių

K. Kaljulaid teigė Vilniuje susitiksianti su Europos humanitarinio universtiteto (EHU) atstovais. „Mūsų, kaip laisvų demokratinių valstybių ir tautų užduotis, padėti išlaikyti Baltarusijos žmonių viltį ir įsitikinimą, kad kiekviena tauta, taip pat ir jie, turi teisę pasirinkti savo kelią, kad ir koks jis būtų“, – sakė Estijos vadovė.

Ji pabrėžė, kad su G. Nausėda aptarė įvykius ir Sakartvele, kurie „kelia rūpestį“, todėl reikia galvoti, kaip „skatinti politinį dialogą“.

„Šiandien po pono Pavilionio vizito (į Sakartvelą), aš priverstas konstatuoti, kad buvo padaryta žala. Ir kad galimai buvo padaryta žala mūsų, kaip mediatorių įvaizdžiui Sakartvele. Dirbame ES lygiu ir neatsitiktinai šią savaitę Sakartvele apsilankė EVT prezidentas Charles`is Michelis. Turėjo pakankamai išsamią diskusiją tiek su opozicijos, tiek su valdančiosios koalicijos lyderiais. Dar negalima sakyti, kad šie rezultatai jau yra labai apčuopiami ir teikiantys daug vilčių, bet padaryta pradžia“, – sakė Lietuvos vadovas.

Anot jo, Sakartvelas žino, kad Lietuva yra pasirengusi „bet kuriuo metu“ atvykti į šalį ir padėti įveikti nelengvą situaciją, „panašią į krizę“.

„Bet turime vieni kitiems čia ne trukdyti, o padėti“, – sakė Lietuvos vadovas.

Populiariausi

Maskva

Pasaulyje

2021.04.21 20:44

Praha skelbia Maskvai ultimatumą, kad išsiųstiems čekų diplomatams būtų leista grįžti

Čekijoje sulaikyti 5 asmenys, įtariami teroristine veikla Rytų Ukrainoje; atnaujinta 23.00
Protesto akcija palaikyti Aleksejui Navalnui
10

Pasaulyje

2021.04.21 18:27

Protesto akcijose Navalnui palaikyti sulaikyta per 450 žmonių ir opozicionieriaus bendražygiai

JT ekspertai: Navalnas – „rimtame pavojuje“, atnaujinta 20.49
10