Pasaulyje

2020.09.14 11:01

Kubilius: Lukašenkos parašas ant Putino dokumentų gali tapti nuosprendžiu jam pačiam

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2020.09.14 11:01

Aliaksandras Lukašenka siekia bet kokia kaina būti Baltarusijos vadovo poste dar vienai kadencijai, panašu, jog skubama sutvirtinti jo legaliu parašu tam tikrus dokumentus. Europarlamentaro Andriaus Kubiliaus teigimu, realu, kad tas parašas, kuris artimiausiu metu gali būti padėtas A. Lukašenkos, bus nuosprendis jam pačiam, nes jis taps pernelyg toksiškas Vladimirui Putinui ir jį reikės pakeisti.

Rinkimai Baltarusijoje buvo pragaištingi ilgamečio diktatoriaus ramybei. Po rugpjūčio 9-osios rinkimų baltarusiai išėjo į gatves, skanduodami „išeik“, nes A. Lukašenkos užsisėdėjimas 26-erius metus ir noras tą daryti dar vieną kadenciją jiems pasirodė nepakenčiamas. Po mėnesio A. Lukašenka pripažino, kad galbūt jis tikrai užsisėdėjo, bet tikrai nesitrauks, nes dabar tik jis gali išgelbėti šalį.

Nuo ko šįkart, o tai buvo interviu Rusijos žiniasklaidos atstovams, jis nepatikslino, bet tai ir taip aišku – nuo Vakarų ir NATO. Rusija dabar vienintelė atvira A. Lukašenkos rėmėja. Tą įrodo per praėjusią savaitę įvykę užsienio ir gynybos reikalų ministrų susitikimai bei Rusijos premjero atvykimas susitikti su A. Lukašenka į Minską. Pirmadienį pats A. Lukašenka vyksta į Sočį, kur jo laukia Vladimiras Putinas. Ar šitas susitikimas ir spręs Baltarusijos likimą? Tai klausimas Briuselyje esančiam europarlamentarui A. Kubiliui, kuris neseniai tapo nuolatiniu pranešėju Rusijos klausimais.

– Kadangi lapkričio 5-oji yra paskutinė šios kadencijos prezidento A. Lukašenkos diena, nes rinkimų legitiminiais nepripažįsta visas demokratinis pasaulis, o tai reiškia ir A. Lukašenkos prezidentu dar vienai kadencijai, tai labai panašu, jog skubama sutvirtinti jo legaliu parašu kažkokius dokumentus, kuriuos paskui atšaukti gali būti ne taip paprasta. Ar dėl to čia skuba santykiuose su Rusija?

– Galima taip spėti. Ir turbūt nenustebsime, jeigu, kaip čia skelbiama, pirmadienį A. Lukašenka skris į Maskvą, kad ten bus pasirašomi kažkokie dokumentai iš vadinamosios jungtinės valstybės tolesnio kūrimo. Bet jau Sviatlana Cichanouskaja yra aiškiai pasakiusi, kad A. Lukašenka, kaip pralaimėjęs rinkimus, neturi nei politinio, nei moralinio mandato prekiauti Baltarusijos suverenitetu, kuris priklauso žmonėms, ir kad bet kokie jo parašai arba susitarimai nebus pripažinti teisėtais demokratijai galutinai nugalėjus Baltarusijoje. Kitą savaitę – antradienį ar trečiadienį – vyks svarbūs debatai Europos Parlamente skirti Baltarusijos reikalams, ir, aš manau, kad ir Europos Parlamentas taip pat pasakys, kad tokie susitarimai neturi jokios galios ir nebus pripažįstami.

Anot Kubiliaus, Putinas su nerimu stebi įvykius Baltarusijoje: jis bijo tapti nepatrauklus baltarusių akyse

– Apie Europos Parlamentą ir Europos reakciją aš dar šiek tiek vėliau jūsų noriu paklausti, bet, grįžtant prie Rusijos, ko labiausiai tikėtina, siekia ir gali pasiekti Rusija mainais į paramą A. Lukašenkai? Ar Maskva, jūsų manymu, turi kokį nors, aiškų scenarijų ar planą?

– Na, čia turbūt sunku yra šiandien įvardinti. Aš manyčiau, jog Kremliaus režimas su dideliu nerimu žiūri į įvykius Baltarusijoje, ir tikrai Kremliui apsispręsti tenka gana sudėtingomis aplinkybėmis, kaip toliau elgtis, nes, jeigu Kremlius ilgai rems A. Lukašenką, kuris baltarusių akyse yra tapęs toksiniu, tai tokiu pat toksiniu baltarusių akyse taps ir V. Putinas. A. Lukašenka gali pasirašyti po kažkokiais dokumentais, kaip jau sakiau, nors jų vertė gali būti ir nelabai reikšminga, nes to nepripažins nei naujoji Baltarusijos valdžia, nei tarptautinė bendruomenė, bet Putinui galbūt tokių susitarimų reikia tam, kad stiprintų savo pozicijas būsimose derybose dėl Baltarusijos ateities. Derybose su Vakarais, nes, kiek žinome, ir A. Merkel skambino, ir kiti Europos Sąjungos vadovai skambina V. Putinui ir su juo bando tartis dėl Baltarusijos ateities. Bet, antras dalykas, aš nesu įsitikinęs, kad, nepaisant to, ką A. Lukašenka bepasirašytų su V. Putinu, kad tai garantuos jam ilgalaikę V. Putino paramą.

– Kitaip sakant, visiškai įmanoma, kad tas parašas, kuris artimiausiu metu gali būti padėtas A. Lukašenkos, bus nuosprendis jam pačiam, nes jis tiesiog taps, kaip jūs sakote, pernelyg toksiškas V. Putinui ir jį reikės pakeisti, net, jeigu V. Putinas ir remtų kažkokius jo veiksmus šiuo metu?

– Absoliučiai teisingai, jūs apibendrinote mano pasisakymą.

– Žiūrėkite, bet V. Putinas vis dėlto veikia, kol Vakarai svarsto ir net, sakyčiau, ginčijasi. Dabar Europos Sąjunga kalba apie sankcijas kokioms trims dešimtims, berods, Baltarusijos pareigūnų, Kipras grasina blokuoti sprendimą, A. Lukašenkos iš viso tame sąraše nėra, nes Vakarai sako, „reikia su juo kalbėtis“. Amerika irgi svarsto sankcijas. Ar pakanka tik nerimo, kurį visi garsiai reiškia?

– Na, iš tiesų turbūt – ir mes tą bandome kelti klausimą ir Europos Parlamente – yra trys svarbūs dalykai, ką Vakarai turėtų šiuo metu daryti. Na, vienas dalykas tai, aišku, padėti Baltarusijos žmonėms pasiekti to, kad jų demokratinė pergalė, pasiekta rugpjūčio 9 dieną, būtų įtvirtinta ir įteisinta, ir kad A. Lukašenka būtų priverstas trauktis iš posto, ir būtų surengti nauji, laisvi ir demokratiniai rinkimai. Čia, aišku, iškils ir Vakarams klausimas, kurį mes jau Europos Parlamente keliame labai aiškiai, kad po lapkričio 5-oios, kai baigs galioti dabartinis A. Lukašenkos mandatas, Europos Sąjunga turi traktuoti A. Lukašenką kaip paprastą Baltarusijos pilietį. O, jeigu jis bandys iki tol organizuoti savo inauguraciją arba priesaiką, tai traktuoti kaip valdžios užėmimą neteisėtais būdais, galima vadinti net ir perversmu.

Antras dalykas, ką Vakarai turėtų daryti, tai sankcijos, aišku, yra svarbus dalykas, na bet mes diskutuojame apie tai, kad to tikrai neužtenka, nes, ką ir Baltarusijos opozicijos lyderiai sako, sankcijos A. Lukašenkai lyg uodo įkandimas. Šitoje vietoje mes svarstome apie galimybę iš tikrųjų, kur parlamentas galėtų imtis tam tikros iniciatyvos, tai pradėti svarstyti tarptautinio teisinio tyrimo galimybes, kuris įvertintų visus konkrečius nusikaltimus: ir OMON'o eilinių pareigūnų nusikaltimus, kur būtų renkami visi liudijimai apie tai, kiek yra nukentėjusių žmonių, ir kur būtų siekiama atrasti būdą, kaip tarptautinės teisės požiūriu tie konkretūs nusikaltimai ir nusikaltėliai būtų įvertinti. Ir trečias dalykas, ką jau dabar mes siūlome pradėti svarstyti Europos Sąjungos institucijose, tai kaip, kokiu finansiniu, ekonominiu, didelės apimties keliu, milijardų eurų apimties paketu Europos Sąjunga būtų pasiruošusi paremti demokratinės Baltarusijos, pabrėžiu, demokratinės Baltarusijos ekonomiką.

– Pone Kubiliau, visa tai, ką jūs sakote, yra labai gerai ir labai gražu, bet jūs visą laiką kartojate žodį, kad jūs „siūlote“, „mes norime“, „reikia pradėti“ ir t. t. Aš šito ir klausiu – Vakarai svarsto, o Rusija galbūt rytoj, o galbūt po kelių dienų jau gaus A. Lukašenkos kažkokį parašą ir galės veikti, kaip jiems atrodo, legaliai Baltarusijoje. Ar mes nepavėluosime? Mes sakydama, turiu galvoje Vakarus.

– Na, žinoma, aišku, kad V. Putinas turi daugiau svertų daryti įtaką A. Lukašenkai. A. Lukašenka, žinia, nekelia ragelio net A. Merkel ar kitiems Vakarų vadovams. Tai čia yra skirtumas tas, kad Vakarai eina kartu su Baltarusijos žmonėms, kurie siekia apginti savo demokratinę pergalę Minsko gatvėse ir streikuose. Ir Vakarai nelabai turi kokių nors kitų instrumentų, kaip iš tikrųjų padėti Baltarusijos žmonėms apginti savo visiškai objektyvius interesus ir vertybes. Kitas dalykas, kad Vakarai galbūt galėtų aiškiau formuluoti ir Kremliaus režimui, ir tam pačiam V. Putinui, kad parama A. Lukašenkai, A. Navalno nuodijimas, vėl didėjantis agresyvumas okupuotame Donecke – visa tai yra faktoriai, kurie Vakarus labai greitai galėtų įtikinti iš tikrųjų pakankamai radikaliai peržiūrėti savo politiką, savo santykius su ta pačia V. Putino Rusija.

– Pone A. Kubiliau, ačiū jums už šį pokalbį.