Pasaulyje

2020.08.10 14:35

LRT iš Minsko. Lukašenkai bandant užgniaužti nepasitenkinimą, protestuotojai laukia dar daugiau smurto

Benas Gerdžiūnas, LRT.lt specialiai iš Minsko2020.08.10 14:35

Minskas alsuoja protesto nuotaikomis, nors žmonių nepasitenkinimą prezidento rinkimų klastojimu Aliaksandro Lukašenkos jėgos struktūros ir bando užgniaužti kruvinomis priemonėmis. Mieste vis dar neveikia interneto ryšys, vyrauja nežinomybė. Visi kartoja – šiandien laukia dar daugiau smurto. 

„Mes jau laimėjome prieš baimę, mes jau laimėjome prieš apatiją“, – užsidarius balsavimo apygardoms, savo rinkiminiame štabe sekmadienio vakarą skelbė Sviatlana Cichanouskaja.

Tačiau, kol pagrindinė opozicijos kandidatė kalbėjo apie dialogą su šalį jau 26-erius metus valdančiu A. Lukašenka, apie 22.30 val. pradėjo sklisti žinios apie sužeistuosius Baltarusijos gatvėse. Šimtai protestuotojų, susirinkusių centrinėse Minsko aikštėse, kurias nuo pat ryto blokavo policija, buvo užpulti OMON saugumiečių.

Prie OMON linijos priartėjus bent porai tūkstančių protestuotojų, policijos pajėgos nelaukdamos atsakė ugnimi – garsinėmis granatomis, vandens patrankomis, guminėmis kulkomis.

Nežinodamos, kaip reaguoti į einančias mases žmonių, be perstojo signalizuojančias automobilių kolonas, A. Lukašenkos oponentės nesiėmė koordinuoti demonstracijų. Didelė dalis protestuotojų ryšėjo baltas juosteles – opozicijos simbolius – arba buvo apsirengę baltai. Visą rinkimų dieną ir prie balsavimo apygardų driekėsi „baltos“ eilės, taip rinkėjai siekė parodyti opozicijos palaikymo mastą.

Visa ši minia iš Minsko pakraščio rajonų pajudėjo į miesto centrą, kur susijungė į vieną didelę masę. Ten jau aidėjo pirmieji sprogimai ir šūviai. Valdžiai nuo ryto užblokavus interneto ryšį, sekti, kas vyksta kitoje miesto pusėje arba net gretimoje gatvėje, tapo neįmanoma.

Nežinomybės ir baimės apimti demonstrantai šaukė, prašė, kad visi iškeltų savo telefonus į viršų. Tokiu būdu aplink pirmąją kelyje pastatytą specialiosios OMON policijos užkardą sušvito jūra baltų šviesų. Supratusi savo pranašumą, minia ėmė artėti. Iš susirėmimų gretimose gatvėse girdėjosi artimi ir tolimi sprogimai, riksmai, sužeistuosius vežančių greitosios pagalbos automobilių sirenos.

Visiškame informacijos vakuume žinia apie protestuotojų neva pasiektą pergalę sklido iš lūpų į lūpas, o minia policininkus ragino nebijoti ir pereiti į žmonių pusę.

Prie OMON linijos priartėjus bent porai tūkstančių protestuotojų, policijos pajėgos nelaukdamos atsakė ugnimi – garsinėmis granatomis, vandens patrankomis, guminėmis kulkomis.

Be gatvės protestų lyderių bei masės aktyvistų, sulaikytų dar iki rinkimų pradžios, tik pavieniai protestuotojai pasiryžo konfrontacijai. Didžioji dalis žmonių, tarp kurių matėsi nemažai nepilnamečių ar tėvų su vaikais, laikėsi atokiau, o prasidėjus OMON puolimui pasileisdavo bėgti.

Už pasipriešinimą policijai Baltarusijoje gresia bent penkeri metai kalėjimo. Nepaisydamos po visą miestą pasklidusių susirėmimų, jėgos struktūros toliau stūmėsi pirmyn, buvo mušami pabėgti nespėję žmonės.

Nakčiai įpusėjus, OMON atakos prieš protestuotojus vis agresyvėjo; stumiami žmonės vis labiau išsibarstė po skirtingas gatves. Minske situacija atrodė nevaldoma, o prie žurnalistų pribėgę vyrai ėmė klausinėti, ar tiesa, kad bent penkiuose miestuose policija nuleido ginklus ar net perėjo į protestuojančiųjų pusę.

Pirmadienį saugumo pajėgos ir toliau gausiai patruliuoja gatvėse, tad panašu, kad sužeistųjų nuo A. Lukašenkos galios struktūrų bus ir daugiau.

Visiškame informacijos vakuume žinia apie protestuotojų neva pasiektą pergalę sklido iš lūpų į lūpas, o minia policininkus ragino nebijoti ir pereiti į žmonių pusę, tačiau šie atsakė ugnimi ir skydų smūgiais.

Apie 3 val. ryto visame mieste prasidėjo baudžiamoji KGB ir OMON akcija. Dešimtys nežymėtų mikroautobusų atviromis durimis skriejo gatvėmis, o pamatę nors keletą lauke besibūriuojančių žmonių OMON pareigūnai iššokdavo ir su keiksmais bei lazdų smūgiais tempdavo juos į autobusiukus.

Iš įvairių gatvės pusių ir skersgatvių vis pasigirsdavo riksmai. Nesant galimybės dalytis žiniomis internetu, bendrą represijų mastą sunku suvokti.

Juodas balaklavas dėvintys saugumiečiai jau ne vieną savaitę slopina bet kokias protesto apraiškas gatvėse ir net žurnalistus ar nepriklausomus rinkimų stebėtojus ar aktyvistus.

Pirmadienį saugumo pajėgos ir toliau gausiai patruliuoja gatvėse, tad panašu, kad sužeistųjų nuo A. Lukašenkos galios struktūrų bus ir daugiau.

Baltarusijos visuomenė reikalauja permainų: po rinkimų – protestuotojų susirėmimai su milicija
Baltarusijoje minios išėjo į gatves: masiniai susirėmimai prezidento rinkimų naktį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.