Pasaulyje

2020.08.10 08:02

LRT trumpai. Kas vyksta Baltarusijoje ir protestuotojų užmojai vėl išeiti į gatves

per protestus žuvo mažiausiai 1 žmogus; atnaujinta 09.55
LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA2020.08.10 08:02

Baltarusijoje masiniai protestai prieš prezidento rinkimų klastojimą visoje šalyje virto didžiuliais susirėmimais su milicija, bet iki paryčių buvo numalšinti. Pranešama apie mažiausiai vieną sunkiai sužeistą asmenį.

Baltarusijos centrinė rinkimų komisija pirmadienio rytą paskelbė preliminarų oficialų balsavimo „rezultatą“ – 80,23 proc. esą palaikė Aliaksandrą Lukašenką, o jo pagrindinę varžovę Svetlaną Tichanovskają – 9,9 proc. balsavusiųjų.

Režimo oponentai teigia, kad rinkimų rezultatas suklastotas. Rinkimų demokratiškais nelaiko ir tarptautiniai stebėtojai bei ekspertai.

Per susirėmimus tarp milicijos ir demonstrantų po Baltarusijos prezidento rinkimų, žmogaus teisių aktyvistų duomenimis, žuvo vienas žmogus, informuoja agentūra „Reuters“.

Žmogų pervažiavo milicijos automobilis, kuriuo gabenami sulaikytieji, pirmadienį paskelbė aktyvistų grupė „Pavasaris 96“. Mažiausiai 120 žmonių sulaikyta. Tačiau tai tik preliminarūs skaičiai.

Kai kuriuose miesteliuose OMON stojo į protestuotojų pusę, daug kur rinkimų komisijos paskelbė tikruosius protokolus, kurie rodo aiškią opozicijos kandidatės Svetlanos Tichanovskajos pergalę.

„Aš tikiu savo akimis ir matau, kad dauguma yra su mumis“, – sakė ji per spaudos konferenciją sekmadienio vakarą. Vėliau ji kreipėsi ir į teisėsaugos pareigūnus ir kariškius po to, kai šalies sostinėje protestuotojai susirėmė su milicijos specialiosiomis pajėgomis.

Apie jos buvimo vietą paskui nežinoma. Po ankstesnių rinkimų Lukašenka varžovus įkalindavo ilgam.

Po rinkimų Baltarusijoje vykstant masiniams protestams, Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda ir Andrzejus Duda paragino Baltarusijos valdžią laikytis demokratijos standartų, gerbti žmogaus teises ir susilaikyti nuo jėgos naudojimo. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius socialiniame tinkle „Tvitter“ teigė, kad šalies veiksmai yra nesuvokiami.

Pats A. Lukašenka kol kas rinkimų baigties nekomentavo.

Kas dabar vyksta Baltarusijoje?

Naktis po balsavimo – ir tokia pat kaip visų A. Lukašenkos eros prezidento rinkimų, ir visai kitokia. Į gatves žmonių išėjo tiek, kiek dar nėra protestavę. Ir visa tai – nors internetas ir mobilusis ryšys daug kur neveikė, o Minskas buvo visiškai blokuotas ir įvažiuojantiems, ir išvažiuojantiems, ir norintiems judėti viduje.

Protestų mastas – ne tik sostinėje, bet ir visoje šalyje buvo toks, kad kai kuriuose didmiesčiuose persipildė visi tardymo izoliatoriai. Valdžia ir jėgos panaudojo tiek, kiek niekada – gumines kulkas, triukšmines granatas, vandens patrankas.

Tiesa, paryčiais vidaus reikalų ministras paskelbė, kad milicija esą visiškai kontroliuoja padėtį.

Po rinkimų Baltarusijoje – jėgos struktūrų smurtas prieš protestuotojus

Kol kas nepaskelbta jokių oficialių pranešimų apie areštus arba sužeistųjų skaičių, bet žmogaus teisių grupės „Viasna“ atstovas Alesis Biliackis sakė naujienų agentūrai AP, kad veikiausiai buvo sulaikyta keli šimtai žmonių.

Režimo priešininkai vėl žada į gatves išeiti šį vakarą. A. Lukašenka parodė, kiek pasirengęs mokėti, kad liktų valdžioje.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų (VU TSPMI) dėstytojas dr. Laurynas Jonavičius LRT.lt teigia, kad A. Lukašenkai nebeliko išeičių – jo režimas eis didesnės diktatūros keliu. teigia, kad tokie rinkimų rezultatai jo visiškai nenustebino: „Rinkimai yra suklastoti, tas buvo turbūt akivaizdu jau kokį mėnesį, kad jie bus suklastoti. (...) Pavogti dar vieni rinkimai, visiškai akivaizdžiai, nesiskaitant su jokiais teisiniais, moraliniais ar kitais principais.“

Baltarusijos visuomenė reikalauja permainų: po rinkimų – protestuotojų susirėmimai su milicija

Vyravusios nuomonės

Sekmadienis buvo pagrindinė Baltarusijos prezidento rinkimų diena. 65 metų A. Lukašenka pirmą kartą buvo išrinktas 1994 m. ir perrinkimo siekė jau šeštą kartą. Dėl posto jis varžėsi su opozicijos kandidate S. Tichanovskaja ir dar keliais kandidatais.

Šiemet rinkimai vyko ypač sumenkus ilgamečio vadovo populiarumui ir kitomis nuotaikomis visuomenėje.

Baltarusijai skaudžiai smogė koronaviruso pandemija ir daugelis šalies gyventojų dėl to kaltino A. Lukašenką, atsisakiusį įvesti griežtus ribojimus, nes, jo nuomone, virusas tėra „masinė psichozė“. Pasaulio banko skaičiavimais, Baltarusijos ekonomika šiais metais susitrauks net 4 proc. ir tai bus didžiausias smukimas per pastaruosius 25 metus.

Rinkimų kampanijos metu iškilo buvusi anglų mokytoja S. Tichanovskaja. Prezidento rinkimų kampanijoje ji dalyvavo vietoje savo vyro, kuris buvo sulaikytas ir kuriam nebuvo leista rinkti parašų, reikalingų, norint pamatyti savo pavardę ant rinkimų biuletenio.

Praėjusį mėnesį dešimtys tūkstančių žmonių nepaisė didėjančio susidorojimo su opozicija ir dalyvavo proteste sostinėje Minske. Tai – didžiausia tokia demonstracija per dešimtmetį.

Žmogaus teisių centro „Viasna“ duomenimis, nuo gegužės mėn. rinkimų kampanijos pradžios sulaikyta daugiau nei 2000 žmonių.

Naudoja seną taktiką?

Praeitą savaitę Baltarusijos saugumo tarnybos areštavo 33 įtariamus vienos Rusijos privačios karinės bendrovės samdinius ir apkaltino juos mėginus surengti „masinius neramumus“. Opozicija ir daugelis nepriklausomų apžvalgininkų tai laiko pastangomis padidinti blėstantį A. Lukašenkos populiarumą.

Šių Rusijos piliečių areštas žymėjo beprecedentį įtampos paaštrėjimą tarp Baltarusijos ir Rusijos, nors tarp abiejų kaimynių, nepaisant glaudžių ryšių, anksčiau taip pat kildavo aštrių ginčų.

Kai Rusija ir Baltarusija 1996 metais pasirašė sąjungos sutartį, A. Lukašenkka siekė ja pasinaudoti kaip priemone, galinčia tapti pagrindu abiejų valstybių suvienijimui, o jam pačiam – tapti tuomečio Rusijos prezidento Boriso Jelcino įpėdiniu.

Padėtis apsigręžė priešinga linkme, kai 2000-aisiais Rusijos prezidentu tapo Vladimiras Putinas. Tuomet Baltarusijos lyderis pradėjo priešintis, jo nuomone, Kremliaus dedamoms pastangoms perimti kontrolę Baltarusijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.