Pasaulyje

2020.08.10 12:01

Kas laukia Baltarusijos – Lukašenka skelbia karą baltarusiams, bet jėgų pusiausvyra gali staiga pasikeisti

atnaujinta 12.06
Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.08.10 12:01

Baltarusijoje sekmadienį baigėsi prezidento rinkimai. Juos, oficialiais Minsko duomenimis, užtikrintai laimėjo Aliaksandras Lukašenka, tačiau nepriklausomi stebėtojai, apklausos ir net tikrieji duomenys iš kelių dešimčių rinkimų apylinkių rodo, kad pergalę švęsti turėtų konkurentė Svetlana Tichanovskaja. Naktį šalies miestuose vyko protestuotojų ir pareigūnų susidūrimai, tad kas laukia Baltarusijos režimo ir baltarusių?

Suklastoti balsai

Pirmadienį ryte Baltarusijos centrinė rinkimų komisija paskelbė preliminarų oficialų balsavimo „rezultatą“ – 80,23 proc. esą palaikė A. Lukašenką, o jo pagrindinę varžovę S. Tichanovskają – 9,9 proc. balsavusiųjų.

Tai beveik atitinka Minsko skelbtus oficialius „apklausų“ duomenis. Tačiau nepriklausomi stebėtojai sekmadienį vakare surengė savo apklausą, kur užsienyje gyvenantys baltarusiai užtikrintai balsavo už S. Tichanovskają – ji rinko virš 70 proc. balsų. Daug baltarusių net „nespėjo“ balsuoti – užsienyje veikiančių ambasadų ir rinkimų apylinkių darbuotojai apsunkino patekimą į patalpas, dėl to formavosi ilgos eilės, o dauguma apylinkių užsivėrė lygiai 20 val., kai baigėsi oficialus balsavimo laikas.

Kelios dešimtys Minsko ir kitų miestų rinkimų apylinkių pareiškė balsus skaičiavusios sąžiningai – čia maždaug dviejų trečdalių balsų persvara pergalė buvo skiriama taip pat S. Tichanovskajai.

Rytų Europos studijų centro (RESC) surengtoje diskusijoje rinkimų duomenų analitikas Sergejus Shpilkinas teigia, kad šie rezultatai veikiausiai yra panašūs į tikruosius.

„Visi, stebintys rinkimus Baltarusijoje, žino, kad klastojimas yra norma, o ne išimtis“, – teigia jis.

Baltarusijos valdžia skelbė, kad išankstinio balsavimo metu savo pilietinę pareigą atliko 42 proc. rinkėjų, tačiau stebėtojai teigia, kad tokių buvo apie 13–17 proc., o skirtumą sudarantys balsalapiai buvo suklastoti. Tačiau tikrojo rezultato sužinoti neįmanoma – duomenys itin reti, o tikrieji balsalapiai jau yra sumaišyti su suklastotais.

Analitikai mano, kad dabar A. Lukašenkos režimas gali bandyti išstumti opozicijos kandidates į užsienį ir vaizduoti, kad jos išdavė savo tautiečius.

Baltarusijos visuomenė reikalauja permainų: po rinkimų – protestuotojų susirėmimai su milicija

Dešimtys tūkstančių protestuotojų

Sekmadienio vakarą ir naktį į Baltarusijos miestų gatves išėjo tūkstančiai protestuotojų, prieš juos mestos saugumo struktūrų pajėgos. Skirtingais skaičiavimais, Minske galėjo protestuoti apie 50 tūkst. žmonių, tačiau tikrojo įvykių masto nepavyks sužinoti dėl užblokuoto interneto ir fakto, kad protestai vyko skirtingose miestų vietose, o ne centrinėse aikštėse.

Pranešta, kad pareigūnai naudojo kurtinančias ir akinančias granatas, vandens patrankas, smurtą, protestuotojai patyrė sužeidimų, mažiausiai vienas žmogus žuvo. Oficialiais Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, buvo sužeista virš 100 žmonių, sulaikyta – 3 tūkst., tačiau tikrieji skaičiai veikiausiai yra didesni.

JAV analitinio centro „German Marshall Fund“ direktorius Vidurio ir Rytų Europai Joergas Forbrigas teigia, kad nors protestų ir smurto būdavo ir anksčiau, šįkart stebino tai, kad nė nebuvo bandoma deeskaluoti situacijos.

„Lukašenka aiškiai paskelbė karą Baltarusijos žmonėms. (...) Atrodo, saugumo pajėgų strategija buvo iš karto visus šokiruoti ir įbauginti, kad veiksmai nebūtų tęsiami“, – RESC renginyje teigia jis.

Tačiau protestuotojai nesitraukė iš gatvių ir toliau judėjo miestų gatvėmis, A. Yahorau sako, kad susivienijęs Baltarusijos opozicijos štabas taip pat, atrodo, nežino, ką daryti su gatves užplūdusiais protestuotojais.

Daugiausia pareigūnų ir kariuomenės atstovų yra sutelkta Minske, todėl kituose miestuose milicija susidūrė su gausesnėmis protestuotojų gretomis ir buvo priversta atsitraukti.

Protestų decentralizacija, anot analitikų, yra stiprioji jų pusė. „Režimas remiasi jėga ir klastojimu, nes jiems nepavyko sukontroliuoti padėties. (...) Žmonių energijos kokybė yra nauja, (...) o režimas vis dar nesupranta, kad nepasitenkinimas yra decentralizuotas, todėl bando rasti vieną židinį“, – teigia „Freedom House“ biuro Lietuvoje vadovas Vytis Jurkonis.

Anot jo, balsavimas ir protestai sugriovė kelis mitus: Baltarusijos režimo visuomenė nepalaiko, atsirado alternatyvų A. Lukašenkos režimui ir baltarusių visuomenė nėra pasyvi.

J. Foerbrigas prideda, kad regioninės sostinės, mažesni miestai vaidins kritinį vaidmenį, tačiau viskas priklausys nuo verslo atstovų ir darbuotojų – jei šie ims streikuoti, palaikys protestuotojus, „pusiausvyra gali labai greitai pasikeisti“.

Protestai turėtų tęstis ir pirmadienio vakarą.

Laukia Vakarų reakcijos

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai sekmadienio vakarą išreiškė viltį, kad Minskas nenaudos smurto prieš protestuotojus ir laikysis demokratinių principų. Lenkija paskelbė šaukianti skubų ES viršūnių susitikimą aptarti situacijos Baltarusijoje.

Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Charlesas Michelis taip pat pasmerkė pareigūnų smurtinius veiksmus.

A. Yahorau teigia besiviliantis, kad ES nesugrąžins Minskui atšauktų sankcijų, kurios itin apsunkintų ir taip stagnuojančią ekonomiką ir nepadėtų atsispirti Maskvos spaudimui integruoti valstybę su Rusija.

Tačiau V. Jurkonis teigia, kad Europos politikai turi aktyviau kelti žmogaus teisių ir laisvės klausimus klausimus, atsisakyti nuolatinio naratyvo apie dialogą su Minsku, nes režimas nėra tuo suinteresuotas.

„Blogiausia, kas gali nutikti, (...) jei visi aktyvistai ir protestuotojai pasijus nugalėti ir palikti likimo valiai. (...) Tai gali privesti prie išdavystės jausmo. (...) Mes turime sugalvoti, kaip šios labai įvairios pilietinės visuomenės energiją padėti išlaikyti ilgą laiką“, – teigia V. Jurkonis.

„Tikėčiausi, kad dabar ES lyderiai paskambins Minskui. (...) Kaimyninių Lenkijos ir Lietuvos vadovai turi stumti šį klausimą, kad jis atsirastų ES darbotvarkėje kuo greičiau. Reikia užtikrinti, kad Minskas žinotų, jog yra akylai stebimas“, – priduria J. Foerbrigas.

Taip pat skaitykite