Nuomonės

2013.04.12 10:34

Ramunė Sakalauskaitė. „Geležinės Ledi“ palikimas

2013.04.12 10:34

Anapilin iškeliavo viena iškiliausių pasaulio politikių, buvusi Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės ministrė pirmininkė Margaret Thatcher.  

Anapilin iškeliavo viena iškiliausių pasaulio politikių, buvusi Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės ministrė pirmininkė Margaret Thatcher.

Nors jos valdymo metais šalyje įvyko gausybė protestų, gatvės riaušių ir jos veikla sulaukė prieštaringų vertinimų, politikos komentuotojai vieningai sutaria, kad „Geležinė Ledi“ pertvarkė Jungtinę Karalystę, o piliečiai ėmė didžiuotis savo šalimi.

„Ji darė tik tai, kuo tikėjo, o ne tai, kas buvo jai pačiai naudinga ar ką patardavo patarėjai, – sako Jungtinės Karalystės ministrės pirmininkės karjeros analitikai. – Ir darė ji tai aistringai, nuoširdžiai tikėdama.“

Tris kadencijas būdama prie Vyriausybės vairo, Thatcher sugebėjo pasiekti, kad ekonomikoje įvyktų lūžis ir būtų pereita prie rinkos ekonomikos.

„Nesvarbu, ar 2 valanda ryto, ar tai Londonas ar Maskva, ji žerdavo  įdomiausias pastabas ir sąmojus. Žurnalistams ji buvo tikras lobis“, – įspūdžiais dalijasi Thatcher veiklą nušviesdavę žurnalistai.

Įprotį klausytis argumentų, o ne pritarimų ar pagyrų pabrėžia dažnas jos bendražygis. Jeigu pašnekovų argumentai būdavo įtikinami, „Geležinė Ledi“ keisdavo savo nuomonę.

Johnas Majoras, po pirmojo susitikimo Jungtinės Karalystės Parlamente išgirdęs Thatcher žodžius, kad „tavo karjera baigta“, po trijų dienų diskutavo su ja, po savaitės buvo paskirtas Vyriausybės nariu, o 1990 metais iš jos perėmė Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pareigas.

Margaret Thatcher buvo pirmoji ir kol kas vienintelė Jungtinės Karalystės premjerė moteris. Kasdien pusvalandį praleisdama su kirpėja, būdama ištikima aukštakulniams ir nepamiršdama deramai pasipuošti, ji niekada nepriminė ir neatsiprašinėjo, kad yra moteris.

Nereikalaudama sau, kaip moteriai, išskirtinių sąlygų, savo tikslų ji siekdavo pasinaudodama bendromis žmogiškosiomis, tačiau politikos lyderiui būtinomis savybėmis: asmeniniu žavesiu, užsidegimu, gebėjimu įtikinti.

Susipažinti su „Geležinės Ledi“ bendravimo stiliumi 1990 metais teko ir didžiųjų pasaulio valstybių sostines lankiusiai tuometei Lietuvos premjerei Kazimierai Prunskienei. Pokalbiui numatytas pusvalandis virto gera valanda. Jungtinės Karalystės premjerės dėmesį patraukė Prunskienės samprotavimai apie Lietuvos nepriklausomybės bylą ir tuometį Sovietų Sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą. Thatcher simpatijos šiam politikui nesutrukdė jai išgirsti ir kitokią nuomonę ir net tapti – kartu su Jungtinių Valstijų prezidentu Ronaldu Reaganu – viena iš šaltojo karo griovėjų.

Pajutusi palankumą pirmajai Lietuvos Vyriausybės vadovei, „Geležinė Ledi“ jai padovanojo papuošalą. Deja, muziejaus vertas eksponatas kelionėje į namus „Aerofloto“ lėktuve buvo pavogtas.

Nors Thatcher pagarsėjo kaip „Geležinė ledi“, ji buvo jautrus žmogus. Darbuotojai prisimena ją kaip rūpestingą ir mylinčią mamą bei žmoną, nuoširdžią vadovę.

Girdime, kad dabartiniame pasaulyje viena ar kita politikė tarsi kopijuoja „Geležinės Ledi“ įvaizdį. Tačiau vien šalto proto ir tvirtos valios tam nepakanka. Reikia ir kitų bruožų, reikia tam tikrų vertybių, noro aukotis dėl tėvynės, žinoti, ką ir kodėl turi nuveikti. Ne mažiau reikia ir gebėti įgyvendinti savo politines idėjas. Be abejo, tikram lyderiui būtina drąsa, tikėjimas ir pasitikėjimas savo jėgomis.

Norisi tikėti, kad, turėdami galimybę įvertinti Margaretos Thatcher politikos stilių, ir šiandienos Lietuvos politikai įstengs ne tik atidžiau išsinagrinėti šios pasaulinio masto politikės ir diplomatės politinį palikimą, bet ir dėmesingiau pažvelgti į save.

Juk ieškantiesiems naujų idėjų ir visuomenės palaikymo vertų sprendimų derėtų pasimokyti iš gerų pavyzdžių.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.