Nuomonės

2021.11.30 10:29

Virginijus Savukynas. Misija neįmanoma: išsivaduoti iš biurokratų gniaužtų

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.11.30 10:29

Kas prisimena Sąjūdžio laikus, žino, jog dar prieš suformuluojant laisvės siekį, buvo kitas svarbus reikalavimas: išsivaduoti iš funkcionierių gniaužtų. Tikriausiai atsimenate garsios roko grupės „Antis“ lyderio Algirdo Kaušpėdo dainos žodžius: „Funkcionieriai, portfelių pilotai“.


Praėjo trisdešimt nepriklausomybės metų. Ir vėl mes turime kalbėti apie funkcionierius. Aišku, jie kitokie nei buvo sovietmečiu.

Praeitą savaitę nuaidėjo korupcijos skandalas teritorijų planavimo ir statybų valstybinės priežiūros srityse. Prokuroras Justas Laucius per spaudos konferenciją netikėtai paragino tuos asmenis, kurie davė kyšį, prisipažinti ir taip išvengti atsakomybės. Tai parodė, kad šio tyrimo taikinys yra valdininkai.

Iš kitų šykščių nuotrupų buvo galima suprasti, kad valdininkai, neatlikdami savo darbo, tiesiog prievartavo žmones duoti kyšį. Panašu, kad korupcija pakilo į aukštesnį lygį: jei anksčiau papirkimas vykdavo dėl to, kad kažkas gautų tai, ko pagal įstatymus nelabai galima, tai dabar reikia susimokėti, kad valdininkas atliktų jam priklausantį darbą. Jei abi pusės tylės, niekas niekada nieko nesužinos: juk jokie įstatymai nebuvo pažeisti. Blogiausia yra tai, kad tokiu labiausiai nukenčia sąžiningi žmonės, nes jiems išspręsti problemą tampa neįmanoma misija.

Ir šis tyrimas dar sykį apnuogino didelę Lietuvos problemą. Ne vien moralinę, tačiau taip pat ir sisteminę: gausybė visiškai nereikalingo reguliavimo, perteklinės procedūros, painūs reikalavimai. Kuo daugiau tokių brūzgynų, tuo sunkiau pro juos prasibrauti. O tada nesąžiningiems valdininkams atsiranda didelė erdvė veikti.

Kaip dabar Lietuvoje kovojama prieš galima korupciją? Įvairiausiomis skaidrumo programomis. O jos reiškia vis didesnį biurokratizmą, įvairiausius naujus reikalavimus. Ir tai lyg užburtas ratas. Geriausias pavyzdys yra Viešųjų pirkimų įstatymas, kuriame, atrodytų, sudėti visi įmanomi skaidrumo reikalavimai. Kokia realybė?

Kaip matome, tai neapsaugo nuo korupcijos, o sudėtingi reikalavimai tiesiog iš rinkos pašalina daugelį mažesnių įmonių, kurios galėtų pasiūlyti pigiau paslaugas ar prekes, tačiau konkursuose nedalyvauja dėl to, kad paraiškų užpildymui reikia daug darbo ir laiko.

Dabartinė Vyriausybė užsimojo įvykdyti valdymo reformą. Puiki mintis. Tačiau kiek galima spręsti iš į viešumą patekusios informacijos, galvojama apie institucijų sujungimus, pertvarkymus ir pan. Ir dar vienas esminis dalykas: pakelti aukščiausių įstaigų vadovų atlyginimus. Ir padaryti juos nepriklausomus nuo politikų. Tai noras sukurti uždarą biurokratų elitą, kuris keliaus iš vienos įstaigos į kitą. Tačiau brangiai apmokami biurokratai tikrai neišspręs esminių problemų.

Svarbiausia yra mažinti biurokratinius reikalavimus. Svajoju, kad būtų sukurta tokia darbo grupė, kuri peržiūrėtų valstybinių įstaigų procedūras, reikalavimus ir atsisakytų perteklinių dalykų, padarytų paprastesnes tvarkas. Tuomet ir darbo biurokratams sumažėtų, ir piliečiai būtų labiau patenkinti, ir korupcijai mažiau liktų vietos.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt