Naujienų srautas

Nuomonės2021.11.16 09:57

Virginijus Savukynas. Europa tampa vis labiau priklausoma nuo Rusijos

Visų dėmesį prikaustė migrantai prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos. Niekas neabejoja, kad Aliaksandras Lukašenka šią hibridinę ataką vykdo pritariant Kremliui. Ne veltui Angela Merkel iš karto paskambino Vladimirui Putinui, prašydama išspręsti šią krizę. Putinas sako, kad jis niekaip prie šios krizės neprisidėjo, tačiau jei galės, padės išspręsti šiuos reikalus.


Taip jis siunčia žinutę Europos Sąjungai (ES), kad reikia su juo tartis ir kalbėtis. O jo noras padėti priklausys nuo to, kiek jam svarbiais klausimais nusileis didžiosios Vakarų valstybės.

Bent jau kol kas šioje istorijoje vienintelis laimėtojas yra Vladimiras Putinas. Jam agresyviai kalbantis ir veikiantis Lukašenka yra naudingas. Juo jis gali gąsdinti Europą, nes jis yra vienintelis, kuris gali Lukašenką sustabdyti. Kuo agresyviau elgsis Lukašenka, kuo labiau aštrins migrantų problemą, tuo geriau Putinui, nes jis galės kelti kainą už šio reikalo išsprendimą.

O scenarijų gali būti ne vienas. Migrantų stovykla gali būti palikta prie Lenkijos sienos. Ir tai bus kaip priekaištas ES: esą ji atsakinga, kad ten žmonės šąla ir gyvena sunkiomis sąlygomis. Ilgai tai tęstis negalės. Egzistuoja ir dar žiauresnis scenarijus. Apginkluotos migrantų grupės panaudoja ginklus, įvyksta susišaudymai. Lukašenka sako, kad jis nieko dėtas, priešingai, jis pats perspėjo apie tokią įvykių eigą. Formaliai Baltarusija nebus užpuolusi nei Lenkijos, nei Lietuvos, tačiau ginkluotas konfliktas bus prasidėjęs. Ir tikrai neaišku, kaip jį reikėtų spręsti.

Esant tokiai situacijai, Putinui būtų skambinama kasdien ir tikriausiai sutinkama su visais jo prašymais, kuriuos jis išreikš. Galime tik spėlioti, ko pareikalaus Putinas.

Gali prašyti sušvelninti sankcijas Rusijai. Juk jei jis išspręs tokią didelę humanitarinę krizę, argi Rusija nepasirodys esanti nebloga ES partnerė? Gali pareikalauti nekritikuoti Baltarusijos prijungimo prie Rusijos Federacijos. Ir taip tyliai visiems pritariant, Rusija dar labiau priartėja prie Lietuvos sienos. Labai tikėtina, kad tokie jo prašymai gali būti išpildyti.

Atkreipkime dėmesį, Rusija pasiekė vieną labai svarbią geopolitinę pergalę. Europa, o ypatingai Vokietija, jau yra priklausoma nuo rusiškų dujų. Visai netikėtai būsimasis Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad dujos turėtų tapti ilgalaikiu atsinaujinančios energijos partneriu. O Žaliųjų partija, kuri visomis progomis reiškia nepasitenkinimą, jog per daug naudojama iškastinio kuro, tam nesipriešina. Tai reiškia, kad Vokietija nuo Rusijos dujų priklausys ilgam.

Šalia energetinės politikos eina ir geopolitika. Ir šiuo atveju mes turime migrantų krizę, kurios sprendimo raktas yra Kremliuje. Putinas demonstruoja, kad be Rusijos Europa negalės spręsti ne tik savo energetinių, bet ir saugumo problemų. Net jei tos saugumo problemos sukurtos pačiam Kremliui pritariant. Taip Putinas parodo, kad be jo Europa tampa labai pažeidžiama. Argi tai nėra Putino pergalė?

Ir nereikėtų pamiršti Ukrainos. Kol visas dėmesys nukreiptas į Lenkijos ir Lietuvos pasienį, Rusija gali tuo pasinaudoti ir pasiekti savo tikslų šioje šalyje. Blogiausias scenarijus, apie kurį kalba patys ukrainiečiai, – rytinės Ukrainos okupacija.

Vyksta labai sudėtingas geopolitinis žaidimas, kuriame mes atsidūrėme. Ir tik nuo mūsų politikų priklausys, ar mūsų balsas bus girdimas ir į jį atsižvelgiama, ar būsime svetimo žaidimo pėstininkai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą