Nuomonės

2020.10.16 10:56

Ramunė Sotvarė-Šemetienė. Valstybės biudžetas: svajonė su gudručio nutylėjimais

Ramunė Sotvarė-Šemetienė 2020.10.16 10:56

Lietuva džiaugiasi geriausiai Europoje įveikusi pandemijos sukeltą krizę, tačiau Vyriausybės patvirtintas kitų metų biudžetas to nepatvirtina. Jo projektas projektuoja ilgametį gyvenimą skolon, už valstybės pajamas daug didesnes išlaidas ir dar didesnę nežinomybę.

Paimkim du esminius biudžeto skaičius – pajamas ir išlaidas. Finansų ministerija praneša: kitais metais pajamos auga daugiau nei 500 mln. eurų nuo planuotų šįmet. Išlaidos – daugiau nei 3 milijardais.

Tuo pat metu teigiama, kad vis dėlto pajamos kitąmet, palyginti su patvirtintomis šiemet, mažės maždaug 1 procentu, o išlaidos didės mažiau nei 3 milijardais.

Tai kaip čia yra? Toks skirtumas atsiranda nelygu kaip skaičiuoji – vertindamas COVID-19 poveikį ar nevertindamas.

Tas poveikis yra toks, koks atsispindi dabartiniuose valstybės finansuose. Bet šių metų biudžetas, staigiai pasikeitus situacijai, nebuvo tikslintas ir todėl realybė jame neatsispindi.

Taip išeina, kad mūsų vyriausybė, pateikdama svarbiausią valstybės metų finansinį dokumentą, lygina debesį su jo atspindžiu kūdroje ir bando įtikinti, kad tai yra Respublikos finansinis planas.

Gal nežino? Bet kaip tuomet suskaičiavo, kad šįmet biudžeto deficitas arba skirtumas tarp pajamų ir išlaidų sudarys bemaž 9 proc. bendrojo vidaus produkto?

Gal nori, kad mes nežinotume, nes galėtų kilti daug nepatogių klausimų, ypač apie pandemijos išlaidas.

Vietoj esminio tikslumo ir aiškumo, koks ir turėtų būti biudžetas, peršami skaičiai apie tai, kaip didėja pensijos, vaiko pinigai, atlyginimai. Tai suskaičiuota cento tikslumu, gal kad nė vienas, eidamas balsuoti į antrąjį turą, nesusipainiotų.

Kitų metų biudžeto projektas jau pakrikštytas socialiniu. Tačiau jam daug labiau tiktų romantiškojo arba svajonių biudžeto vardas.

Šioje svajonėje – ekonomika gražiai augs, verslai neužsidarys, žmonės darbo nepraras, nes pasaulį užklupusios bėdos gi turi kažkaip pasitraukti. Tad kodėl neįsivaizduoti, kad galime išleisti 4 milijardais daugiau, nei svajojame uždirbti.

Šių metų svajonė žlugo. Vietoj sklandaus žygio į gerovę vos per vienerius metus užauginta istorinio dydžio rekordinė valstybės skola, keliskart viršijanti valstybės metų pajamas.

Kitąmet taip nebus? Jūs tuo tikit? Viruso vakcina atsirs jau ryt ir visas šis verslą smaugiantis košmaras pasibaigs? Dalis verslo vos juda, žmonės taupo - valdžios pajamos kitais metais gali būti daug mažesnės nei svajojama, jeigu tik koronavirusas siautės tokiu pagreičiu, kokį matome dabar.

Tai reikštų, kad biudžeto skylė kitąmet būtų ne 5 proc., kaip svajojama projekte, o daug platesnė. Ir skolintis reikėtų dar daugiau.

Su tokiais užmojais Lietuva rizikuoja tapti priklausoma nuo svetimų pinigų ir kreditorių.

Jei perkeltume situaciją į žmonių gyvenimą, reikalas atrodytų prastai. Turi skolą, lygią dvejų metų šeimos pajamoms. Kitais metais planuoja skolintis dar ir išleisti trečdaliu daugiau nei uždirbtų. Kiek uždirbs tiksliai nežino, šįmet alga mažėjo, bet gal kitąmet bus geriau.

Šeimai tai – kelias į pragarą. O valstybei? Premjeras sako, kad Lietuvos biudžeto skylė yra tvari.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ