Nuomonės

2020.07.25 18:22

Vaiva Rykštaitė. Patikrinkite savo spinteles – ar jose daug produktų su palmių aliejumi?

Vaiva Rykštaitė, rašytoja2020.07.25 18:22

„Mums reikia pasikalbėti apie palmių aliejų“, – vieną vakarą pasakiau vyrui, kartais, įtariu, pavargstančiam nuo mano nesibaigiančių pastangų gelbėti pasaulį sėdint ant sofos. Mat iš tikrųjų gelbėti pasaulį – sudėtinga. Norint tai padaryti reikėtų ne tik išeiti iš savo komforto zonos ir turbūt neturėti vaikų, bet, pageidautina, kartais prisirišti prie kertamo medžio ar dalyvauti kokiame Žemės dienos parade.

Tai rašau be jokio sarkazmo, mat žinodama, ką dabar žinau, prie medžių tikrai prisiriščiau, ypač nacionaliniuose parkuose ir gamtos draustiniuose, kuriuose daromi naftos gręžiniai, tik su viena sąlyga – jei būčiau bent dešimt metų jaunesnė. Į paradą šiemet irgi nueiti nepavyko, nes neradau auklės. Nebeturiu savy tiek parako, nei tiek laisvo laiko, kiek turėjau būdama dvidešimt kelerių. Tačiau man užtenka proto suvokti, kad dėl dabartinės vartojimo manijos ir trumparegiško išteklių eikvojimo mes sparčiai judame susinaikinimo link.

Todėl tokioms patogiai gyvenančioms poniutėms kaip aš belieka iš pirmo žvilgsnio pasyvi, tačiau kritinei masei esant itin efektyvi pasaulio gelbėjimo taktika: tinkamas pirkinių pasirinkimas.

Pirmiausia, aišku, pirkti derėtų atsakingai – nesivaikant madų, remiant tvarų verslą ir vietos ūkininkus. Žinau, kad apie tai daug kalbama, bet manau, jog vis dar nepakankamai. Kaip ir žinau, kad statistiniam miesto žmogui kartais tiesiog neįmanoma visko pačiam užsiauginti, pasigaminti ar įsigyti iš vietos verslo. Todėl renkantis produktus labai svarbu įdėmiai skaityti sudėtį ant etikečių. Kosmetikos priemonėse ir maisto produktuose būna pačių įvairiausių sveikatai ir aplinkai kenksmingų ingredientų, tačiau paprastumo dėlei šiandien pasirinkau aptarti tik vieną jų – palmių aliejų.

Man užtenka proto suvokti, kad dėl dabartinės vartojimo manijos ir trumparegiško išteklių eikvojimo mes sparčiai judame susinaikinimo link.

Nujaučiu, kad apie jo žalą irgi esate šį tą girdėję, o gal jau žinote, kad šio aliejaus vartojimas labiau nei mūsų asmeninei sveikatai ir talijai kenkia visai planetai. Tik to žinojimo, būna, nepakanka, kad imtumėmės veiksmų. Todėl kviečiu jus pakilti iš ten, kur sėdite, ir paskaityti dešimties dabar pasiekiamų kosmetikos priemonių ar namų apyvokos reikmenų sudėtį. Ar kurių nors iš jų gamybai naudotas palmių aliejus?

Dažniausiai palmių aliejaus pasitaiko lūpų dažų, pramoninės picos tešlos, muilo, skalbimo skysčio, margarino, ledų, užpilamųjų makaronų, sausainių ir biokuro sudėtyje. Aš va rašydama stabtelėjau, iškuičiau visas namų spinteles ir su palengvėjimu galiu pasakyti, kad palmių aliejaus aptikau tik šokoladukų „Godiva“ sudėtyje. Turbūt taip yra todėl, kad perkame beveik vien ekologiškus produktus, o į tokį pirkėją kaip aš orientuoti gamintojai žino, kad palmių aliejaus sąmoningi vartotojai pastaruoju metu ypač vengia.

Kas blogai palmių aliejui? Jei trumpai, dėl palmių aliejaus gavybos nyksta orangutanai. O jei išsamiau, problema iš tiesų yra kompleksinė. Užbėgant už akių tūlo lietuvio klausimui „Kodėl man turėtų rūpėti orangutanai?“ – ogi todėl, kad jei trūksta atjautos nykstančiai primatų rūšiai, tai belieka viltis, kad pakaks proto susirūpinti savo pačių rūšies išlikimu.

Palmių aliejus plačiai naudojamas pačiuose įvairiausiuose produktuose, kai kurių šaltinių teigimu, palmių aliejaus yra bent pusės visų pasaulio pakuotėmis parduodamų produktų sudėtyje – nuo dantų pastos iki spurgų. Taip yra todėl, kad palmių aliejus itin pigus, lengvai išgaunamas, t. y. itin didelis kiekis gali būti išauginamas sąlyginai nedideliuose žemės plotuose (ypač lyginant su kokosų ar sojų aliejaus gavybai skirtu derliumi), ir, kaip jau supratome, palmių aliejus yra itin universalus. 85 proc. viso pasaulio palmių aliejaus šiuo metu išgaunama Malaizijoje ir Indonezijoje, tačiau būtent dėl to šiose šalyse kyla katastrofiškų aplinkosaugos problemų.

Kas blogai palmių aliejui? Jui trumpai, dėl palmių aliejaus gavybos nyksta orangutangai.

Norint derlingus plotus užsodinti palmių aliejaus gavybai skirtomis palmėmis, itin sparčiai deginami didžiausia pasaulio bioįvairove pasižymintys miškai. Gaisruose žūsta ištisos ekosistemos, kurios vėliau neturi galimybių atsikurti, mat jų vietoje atsiranda monokultūrinės plantacijos.

Žūsta ne tik orangutanai, bet ir kitos retos gyvūnų rūšys, pavyzdžiui, sumatriniai raganosiai ar nykštukiniai drambliai. Palmių aliejaus gavybai vis dar naudojama nelegali vaikų darbo jėga. Ir tai dar ne viskas. Degant miškams ne tik netenkama didelių plotų vadinamųjų Žemės plaučių, bet tuo pat metu į atmosferą išmetama milijonai tonų anglies dioksido dujų, spartinančių ir taip greičiau, nei tikėtasi, vykstančią klimato kaitą. Iš esmės kiekvienas sudėtyje palmių aliejaus turintis pirkinys prisideda prie klimato krizės.

Todėl svarbu domėtis ekologijos klausimais ir nepasitikėti dažnai žaliuoju smegenų plovimu (greenwashing) pasižyminčiomis produktų etiketėmis. Pavyzdžiui, jei rašoma, kad sausainiai yra veganiški, nes jų sudėtyje nėra gyvūninės kilmės produktų, bet yra palmių aliejaus, tai idėjiškai sausainiai nėra veganiški, mat dėl jų gamybos žuvo daug gyvūnų. Arba turbūt ne vienas iš mūsų pasijustų žalesnis žinodamas, kad skrenda biokuru varomu lėktuvu. Tik bėda, kad žodelis „bio“ čia nežada nieko gero aplinkai, mat dažniausiai šiam kurui naudojamas palmių aliejus.

Iš esmės kiekvienas sudėtyje palmių aliejaus turintis pirkinys prisideda prie klimato krizės.

Ar visiškai atsisakyti palmių aliejaus būtų išeitis? Deja, viskas nėra taip paprasta. Visų pirma, bent jau kol kas sunku rasti kitą taip efektyviai išauginamą ir universalų augalinės kilmės pakaitalą. Kitas svarbus veiksnys – besivystančių šalių ekonomika, kuriai palmių aliejaus gavyba yra be galo svarbi.

Mano asmeninis pasirinkimas šiuo metu yra kiek įmanoma vengti bet kokių produktų, kurių sudėtyje yra palmių aliejaus. Tačiau esti ir kita nuomonė, kad iš esmės visiems naudinga rinktis tvariai ir etiškai užauginto palmių aliejaus turinčius produktus. Norint tai padaryti reikia – turbūt jau atspėjote – įdėmiai skaityti produktų etiketes. Etiškai užaugintas palmių aliejus žymimas akronimu RSPO (The Roundtable on Sustainable Palm Oil) – tokio aliejaus gavyba kainuoja daugiau, todėl jo tiekėjai tikrai nepasivargins šių savo pastangų pažymėti ant produkto etiketės.

Beje, ar girdėjote apie pernai Lietuvoje vykusį protestą prieš palmių aliejaus vartojimą, kuriame dalyvavo beždžionių kaukėmis dėvintys aktyvistai?

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.