Nuomonės

2020.03.13 11:02

Algimantas Černiauskas. „Corona Romantica“, Astravo AE ir Gedimino bokštas aukštyn kojom

Į Lietuvą atslinkęs virusas papuošė šalies gyventojų veidus spalvingom grimasom: o kaip dabar sveikintis? Ar spausti ranką? Bučiuoti į skruostą ar geriau stovėti laikantis pagarbaus atstumo? Nejaugi neapkabinsi draugo, vien dėl to, jog tave kamuoja baimė užsikrėsti, o tavo mylimasis pasirodo yra įtariamas viruso nešiojimu? Pavadinkime tai naujuoju intymumu, „Corona romantica“.

Baimė yra be galo stiprus jausmas... Visgi nepaisant to, jog patekusiai į organizmą ligai priešnuodžiai kol kas neišrasti – deja šį kartą dar neišvysime gatvėse sumestų krūvomis ar pavienių paliktų lavonų, deginamų namų, nes juose yra užsikrėtusiųjų mirusiųjų palaikai, nesulauksime nieko panašaus į pvz. „Didijį marą“, per kurį 18 amžiaus antro dešimtmečio pradžioje išmirė apie trečdalį Lietuvos gyventojų... Kokių tik prevencinių priemonių žmonės nesigriebdavo iš tos realios baimės epidemijos šviesoje, kai prie namų slenksčio pasivaidendavo baltoji maro mergaitė.

„Corona romantica“ išprovokavo situaciją, jog valstybės mastu paskelbta neeilinė padėtis. Na, yra kaip yra, atsarga juk gėdos nedaro, ar ne? Bet kokių saugumo priemonių derėtų laikytis, kai pradės veikti toks objektas, kaip Astravo atominė elektrinė, kylanti netoli mūsų sostinės ir gerokai didesnė už Gedimino bokštą? Dėl savo dydžio ir reikšmės, Astravo AE mane privertė prisiminti „fundamento“ sąvoka, o fundamentas reiškia – visa ko pamatas, kaip kad pavyzdžiui energijos šaltinis. Kokia yra fundamento reikšmė ginčuose tarp kaimynų? Kokie fundamentai mus vienija ir kokie fundamentai mus skiria?

Prisiminiau tokius fundamentus, kaip lietuviška raidė „ą“, kurios nosinė, it medžio šaknis išdygsta ir pirmoje žodžio „ąžuolas“ raidėje, o gal tai, „upė“, apjuosianti „piliakalnį“ ir „gediminaičių stulpai“, kuriuos galima įžvelgti spindint laužo liepsnos architektūroje ir t. t.

Tuomet man kilo mintis, ar Astravo AE nėra argumentas nuvainikuojantis kai kuriuos mūsų fundamentus, užteršdamas Nerį, o užterštas vanduo kenkia ir medžio šakniai, fundamentalus Elektrinės dydis galbūt pamina ir pvz. plikai nuskusto Gedimino bokšto ir kalno didybę? Galbūt verta į tai žvelgti su humoru ir pavyzdžiui perstatyti Gedimino bokštą aukštyn kojom? Manau, kad tai būtų visai adekvatus sprendimas, juolab, kad ant kitų sostinės aukštikalnių turime pūpsant Akropolio ar liaudyje taip vadinamos „Mindaugo maximos“ karūnas. Visai įspūdinga koncepcija kokiai nors humoreskai:

„Karaliaus Mindaugo maxima XXX“ ir nišinė karališkų prekių pristatymo į namus įmonė „Barbora“, it Radvilaitė.

Lietuva, kaip žinia – neblogas prekybininkų kraštas, iš tokio fundamento, kaip Lietuvos globėjas šv. Kazimieras sukūręs Kaziuko mugę, nes pasirodo, jog medinis šaukštas rankoje irgi yra fundamentas, su kuriuo rankoje nebaisus joks Corona virusas.

Rankų plovimas – gražus ir simboliškas aktas. Plauk rankas bent dvidešimt sekundžių, gal net siela taps švaresnė.