Nuomonės

2020.02.16 19:57

Algimantas Černiauskas. Interneto greitis, nelegalūs vaistai ir biblinis metas šiuolaikiniame didmiestyje

Algimantas Černiauskas, tarpdisciplininio meno kūrėjas2020.02.16 19:57

Ar žinojote, jog naktinis gyvenimas Lietuvos sostinėje yra vienas aktyviausių gausybės pasaulio didmiesčių kontekste?

Naktinė ekonomika yra stiprus emocijų ir pinigų judėjimo mechanizmas, o gausybė barų ir klubų siūlo smagiai praleisti laiką, kad ir iki septynių ryto vartojant tokius legalius narkotikus, kaip, pavyzdžiui, alkoholis bei nikotinas, ir nelegalius narkotikus, kurių nelegalumo lygmuo yra toks aukštas, jog kartais atrodo, kad gali susilaukti problemų vien už sąvokos panaudojimą.

Faktas, kad laimingi žmonės narkotikų nevartoja ir vaistų negeria. Jiems nereikia antidepresantų ir tuo tenoriu pasakyti tik tai, jog jeigu pilietis iki septynių ryto vartoja įvairius legalius ir nelegalius vaistus, tai nereiškia, jog jis yra laimingas.

Ar jums niekuomet nekilo mintis, jog žmogus, gyvenantis mieste, yra gerokai pažeidžiamesnis ir trapesnis, negu gyvenantis už miesto ribų ir ar „miestiečio“ kultas išties toks nuostabus?

Įsivaizduokite: tūkstančiai kokio nors mikrorajono gyventojų yra priklausomi nuo vieno vienintelio elektros laido, vieno vienintelio vandens vamzdžio ir dviejų prekybos centrų. Aplinkui vien betonas, o paniką mieste gali sukelti viena vienintelė žinutė kokiame nors naujienų portale apie tai, jog netoliese visgi nusileido lėktuvas su tuo vienu vieninteliu mirtina virusine liga sergančiu keleiviu.

Tokiame kontekste klausimų nekyla – tikrai verta nubausti kiekvieną paauglį teistumu už tai, jog šis buvo pagautas su trupiniu „žolės“ ir ypač dabar, kai ištisa žmonija išgyvena aukščiausias baimės natas dėl šio pasaulio būties trapumo.

Globalizacija mus sugrąžina į kažkokią mistišką biblinę epochą, paženklintą naujomis bausmėmis: šelmiška branduolinio ginklo egzistencija, mirtinas virusas, geopolitiniai teroro aktai, o dar ir klimato virsmas... Galiausiai netgi pati gamta prisitaikė prie destruktyvaus civilizacijos polėkio ir paklusdama žmogaus valiai sėkmingai pradėjo neigti pati save, laužyti savo ciklą. Sniegas, saulė, kruša, lietus, vėl saulė, pūga... ir visa tai per vieną dieną, Lietuvoje, sausio mėnesį, vasarį, sprogstant medžių pumpurams!

Tikrasis pasaulis keičiasi greičiau nei internetas, tačiau nepaisant visų tų skausmingų grimasų – nepamirškime, jog gamta vis tiek išliks verta pasigėrėjimo ir būtent ji išliks mūsų namais iki pat galo.

Manau, kad turime nuostabią progą atrasti jos save žudantį grožį iš naujo, rūpintis ja, dažniau aplankyti, pasiklysti miške, nusileisti prie upės, pasigrožėti jos tėkme... O upė juk akla, it žmogaus lemtis. Manau, kartais mums tiek ir belieka – tiesiog grožėtis, kad ir kur srovė nuneš. To visiems ir palinkėsiu. Daugiau grožėtis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.