Nuomonės

2019.10.11 09:13

Dalia Leinartė. Panieka karjeros moterims atsisuko prieš pačius patriarchalinių tradicijų saugotojus

Dalia Leinartė 2019.10.11 09:13

Atrodo, kad panieka moterims, siekiančioms karjeros, atsisuko prieš pačius patriarchalinių tradicijų saugotojus.

Nuo praeito amžiaus šeštojo dešimtmečio viso pasaulio feministės stengėsi priversti valstybę sudaryti sąlygas derinti motinystę, šeimą ir moters karjerą. Feministės taip pat nuolat apeliavo ir apeliuoja į vyrus, kad šie irgi prisiimtų dalį atsakomybės ir padėtų savo moterims auginti vaikus ir nudirbti namų ūkio darbus. Tūkstančiai moterų šiandien mėgina suderinti šeimą, vaikų auklėjimą ir karjerą. Daugiau ar mažiau joms tai sekasi ir visi žinome moterų, pasiekusių neįtikėtinų profesinių viršūnių ir užauginusių vaikus.

Kita vertus, būti išskirtinai mama ir namų šeimininke gali būti pašaukimas. Moterys, atiduodančios visą savo energiją namams ir šeimai, nėra naujiena. Nors diskutuotinas ir gerokai rizikingas, šis kelias turi būti priimtas aplinkinių kaip moters pasirinkimas.

Tačiau šiandien Lietuvoje yra didelė dalis jaunų moterų, kurios nėra nei karjeros moterys, nei namų moterys klasikine šio žodžio prasme. Šioms moterims „gaila mamų karjerisčių“. Kitaip tariant, būriai mamų išdidžiai smerkia profesinės karjeros siekiančias moteris ir tokiu būdu mano esančios geresnės vaikų augintojos ir žmonos.

Tačiau šiandien Lietuvoje yra didelė dalis jaunų moterų, kurios nėra nei karjeros moterys, nei namų moterys klasikine šio žodžio prasme. Šioms moterims „gaila mamų karjerisčių.“ Kitaip tariant, būriai mamų išdidžiai smerkia profesinės karjeros siekiančias moteris ir tokiu būdu mano esančios geresnės vaikų augintojos ir žmonos. Tačiau lygiai taip pat jos nuobodžiauja ir jaučiasi nepatogiai būdamos „tik“ mamos ir skirdamos laiką motinystei.

Visgi kažkas negerai šioje „ne feminisčių“ mamų karalystėje. Mat laiką ir pastangas, skirtas šeimai ir vaikams, jos (neretai ir jų garsūs vyrai) kažkodėl matuoja profesiniais ir karjeros terminais. Pastaruoju metu viešojoje erdvėje, ypač iš žinomų vyrų žmonų, vis dažniau girdime korporatyvinius terminus šeimai apibūdinti: t. y. vienoms jų – šeima yra „koncernas“, o šeimos nariai mamą vadina to koncerno prezidente. Kitoms jaunoms moterims motinystė ir šeima yra jų „verslas“. Trečioms mamoms šeima yra jų „projektas“. Ketvirtosios šeimą vadina savo neva sėkmingai vystoma „karjera“.

Tokiu būdu dažna savęs profesiškai nerealizavusi moteris siekia susitapatinti ir neatsilikti nuo tų, kurios derina darbą, karjerą ir vaikų auginimą. Pasauliui jos garsiai taria: aš taip pat esu direktorė.

Tačiau šeima nėra koncernas. O kelių milijonų eurų vertės mokslinis ar verslo projektas nėra motinystė. Šeima yra šeima, o karjera yra profesinė veikla.

Naujoji mamų karta nė per žingsnį neišvystė savo gebėjimų kurti sėkmingus verslus ar vaikams paaugus tapti realaus projekto partnerėmis. Šiandien jos neįtikėtinai švaisto valstybės joms suteiktą laiką ir diskredituoja moteris, kurios yra mamos ir drauge sudėtingų projektų vadovės, realių koncernų prezidentės ir parašytų knygų autorės.

Kas atsitinka, kai jaunos mamos atsisako karjeros, profesinio darbo ir apskritai visuomenei naudingos veiklos, tačiau visgi nori būti „daugiau nei mamos“?

Tuomet ilgus ištęstus valstybės suteiktus motinystės mėnesius ir metus šios nuobodžiaujančios moterys praleidžia, lyg gyventų istorinėse Amerikos hipių bendruomenėse. Būriai mamų su kūdikiais ant rankų drauge vaikšto iš vieno renginio į kitą, iš vieno kosmetikos produkto pristatymo į kitą ir dalinasi instagramo vaizdais. Jos jaučiasi kaip tikros profesionalės ir verslo dalyvės, t. y. „daugiau nei mamos“, nes dalyvauja „veikloje“ ir „influencerės“ joms įteikia tai liudijantį pakabuką.

Didelė dalis naujosios mamų kartos Lietuvoje nesukūrė jokio kokybiškai naujo motinystės koncepto, bet gerokai sumažino išskirtinai tik joms ir jų mažiems vaikams skirtą laiką. Kitaip tariant, laiką, skirtą motinystei.

Naujoji mamų karta nė per žingsnį neišvystė savo gebėjimų kurti sėkmingus verslus ar vaikams paaugus tapti realaus projekto partnerėmis. Šiandien jos neįtikėtinai švaisto valstybės joms suteiktą laiką ir diskredituoja moteris, kurios yra mamos ir drauge sudėtingų projektų vadovės, realių koncernų prezidentės ir parašytų knygų autorės.

Plačiau apie autorę – https://dalialeinarte.com/