Mokslas ir IT

2020.10.26 11:58

Lietuviška programėlė COVID-19 stebėsenai baigiama testuoti: paaiškino, kaip ji veiks

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.10.26 11:58

Augant užsikrėtimų koronavirusu skaičiui, šalys ieško įvairių sprendimų, kaip apsieiti be griežtų ir brangiai kainuojančių suvaržymų. Viena tokių priemonių laikomos išmaniosios programėlės telefonuose, įspėjančios apie turėtą artimą kontaktą su sergančiu asmeniu. Turėjusi pasirodyti dar rugsėjį, tokia programėlė šiuo metu jau baigiama testuoti Lietuvoje.


Skirtingos išmaniosios programėlės viruso sklaidos prevencijai užtikrinti jau kurį laiką veikia Pietų Korėjoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje ir kitose šalyse. Vokietijoje ji veikti pradėjo vasaros pradžioje, tačiau didesnės paklausos susilaukė tik pastaruoju metu, šalyje ūgtelėjus sergamumo mastui, pasakoja LRT RADIJO bendradarbis Vokietijoje Mindaugas Savickas.

„Programėlė startavo birželio 16 dieną, per tris mėnesius iki rugsėjo vidurio apie 2 tūkst. žmonių gavo teigiamą testo rezultatą ir juo pasidalino, tai yra labai nedaug. Bet pastarąjį mėnesį, nuo rugsėjo 20 d. iki spalio 20 d., teigiamu testo rezultatu pasidalino daugiau kaip 8 tūkst. žmonių, taigi iš viso jau virš 10 tūkst. programėle pasinaudojo perspėdami apie turėtą kontaktą. Iš viso Vokietijoje šią programėlę įsidiegę turi 19,5 mln., o šalyje gyvena 83 mln., tad tai yra apie 23 proc. piliečių“, – sakė pašnekovas.

Iš pradžių sulaukta kritikos dėl sistemos netobulumų – pavyzdžiui, programėlė veikė ne visuose išmaniuosiuose, o tik naujausiuose.

„Parsisiuntusiųjų skaičius augo lėtai, o skaičiuota, kad reikia bent 15 proc. populiacijos, kad kažkokį efektą ji turėtų. Ir ženklų pozityvų efektą jau tikrai pasiekti pavyko būtent pastarąjį mėnesį, dabar yra augimo momentas, daugėja pasinaudojusių, žiniasklaidoje atsirado daug pozityvo šia tema. Visgi reikėtų atkreipti dėmesį, kad daug žmonių nepasitiki, mano, kad per programėlę jie bus sekami arba kad tai tiesiog nereikalinga ir neveiks“, – LRT RADIJUI sakė M. Savickas.

Informacinių techologijų kompanijos „Dizaino kryptis“ kuriamą programėlę Lietuvoje tikėtasi pristatyti rugsėjo pabaigoje, tačiau procesas užtruko. Bendrovės vadovė Vaiva Lukminaitė LRT RADIJUI teigė, kad šiuo metu programėlė yra testavimo stadijoje, o paskutinieji darbai turėtų būti baigti iki kitos savaitės pabaigos.

„Porą savaičių buvo vykdomas vidinis testavimas, Sveikatos apsaugos ministerija ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vertino sukurtą sprendimą ir stengėsi jį tinkamai adaptuoti Lietuvai, vėliau įsitraukė vis naujos grupės. Programėlė testuota su viešosiomis organizacijomis ir darbuotojais, kurie pareiškė norą išbandyti, šiuo metu Kibernetinio saugumo centras atlieka saugos centravimą, taip pat neįgaliųjų organizacija vertina, kaip ji pritaikyta specialius poreikius turintiems žmonėms, planuojama įtraukti klinikas, kad įvyktų testavimas medicinos paslaugas teikiančiose įstaigose“, – aiškino V. Lukminaitė.

Kaip rugsėjo pradžioje skelbė „Verslo žinios“, viešąjį konkursą laimėjusi „Dizaino kryptis“ programėlę kuria už 19 tūkst. eurų. Tai daryti pretendavo ir bendrovė „IT sprendimai sėkmei“, tačiau jos pasiūlyta kaina buvo didesnė.

V. Lukminaitė sako, kad naudotojams reikės turėti „pakankamai naujas „Android“ ir „iPhone“ operacinių sistemų versijas“, tačiau visi detalūs reikalavimai ir veikimo principas pasirodys koronastop.lrv.lt tinklapyje, kai programėlė taps prieinama viešai.

„Programėlė fiksuoja artumą su kitais išmaniaisiais įrenginiais, kuriuose įdiegta programėlė. Artumo fiksavimas veikia „bluetooth“ ryšio pagrindu – žmogus, įsidiegęs programėlę bus paprašytas įjungti „bluetooth“ ir keletą kitų nustatymų, tokių kaip pranešimų siuntimas, ir programėlė rinks duomenis, kokių telefonų „bluetooth“ signalas dienos bėgyje buvo užfiksuotas. Ir kai žmogus savanoriškai praneša susirgęs COVID-19, programėlė apskaičiuoja, ar įvyko sąlytis su tuo asmeniu ir informuoja susijusius žmones, kad jie gali turėti padidintą užsikrėtimo koronavirusu riziką“, – programėlės veikimo principą aiškino V. Lukminaitė.

Pasak jos, daug telefono energijos ši programėlė neeikvos – testavimų metu to nepastebėta.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.