Lietuvoje

2019.04.08 13:50

Skvernelis apie Grybauskaitę: tikiuosi ir po 100 dienų galėsim bendrauti

Aistė Valiauskaitė, Aina Mizgirdė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.04.08 13:50

Iš 10-ties metų beliko 100 dienų. Tiek iki antros kadencijos pabaigos nuo šios savaitės liko Daliai Grybauskaitei, kuri, nors ir sulaukia piktų žodžių, visą dešimtmetį išbuvo reitingų viršūnėje, beveik neužleisdama pirmos vietos.

Todėl prezidentei vieni reiškia meilę, kiti džiaugiasi, kad šalies vairą ji pagaliau paleis.

Per dvi D. Grybauskaitės kadencijas pasikeitė trys premjerai. Andrius Kubilius negaili jai pagyrų, Algirdas Butkevičius iki šiol pamena patirtas nuoskaudas, o „tarptautinę gėdą“, pasak prezidentės, darantis Saulius Skvernelis viliasi, kad ir pasibaigus kadencijai jie galės bendrauti. 10-ies metų D. Grybauskaitės kadencija, žinoma, bus įvertinta profesionaliau ir plačiau, o „Savaitėje“ – tiesiog ją iš arti mačiusių, su ja dirbusių ekspromtai.

Iki šiol pažvelgti, kas vyksta už Daukanto rūmų durų, kiekvienas norintis negalėjo. Tų, kurie su prezidente sėdėjo prie vieno stalo ar vaikščiojo šiais koridoriais, nuomonės nevienareikšmės.

Premjeras S. Skvernelis su D. Grybauskaite visai neseniai kariavo žodžių karą – ji aiškino, kad S. Skvernelis daro tarptautinę gėdą, premjeras tikino, kad prezidentė nepaiso įstatymų. Likus vos šimtui dienų iki tol, kol prezidentė savo postą perleis, S. Skvernelis sako, kad santykiai tikrai nėra sugedę, o darbas kartu dinamiškas, bet konstruktyvus. 

„Sunkiausia buvo požiūrių išsiskyrimas į esminius šalies raidos klausimus, reformas, ar jas reikia daryti, ar nereikia, nebuvo lengva. Manau, kad toliau ir 100 dienų bendrausime, ir net neabejoju, kad po to 100 dienų galėsim bendrauti“, – sako dabartinis premjeras S. Skvernelis.

S. Skvernelio pirmtakas A. Butkevičius pusiau juokais sako, kad iš laikotarpio, kai kaip premjeras bendravo su D. Grybauskaite galėtų ir knygą parašyti. Nors kartais dirbti konstruktyviai pavykdavo, vis dėlto D. Grybauskaitė politiką įskaudino vos šiam žengus į postą.

„Jai yra labiau būdingas, jei kalbėti apie valdymo stilių, autokratinis. Labai skaudu buvo 2012 m., kai laimėjom rinkimus išgirsti naujieną – kai dar vyriausybė tik formuojasi, o sako – iš tos vyriausybės nieko nebus. Elementari kultūra to neleidžia daryti net paprastam žmogui, o jei tu esi atsakingose pareigose, reikia pagalvoti apie leidžiamus žodžius į viešumą“, – kalba buvęs premjeras A. Butkevičius.

Esą iš prezidentūros jam teko girdėti ir melagingų pranešimų. Tuometis Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas teigė su prezidente suderinęs, kad šalis pirks lėktuvą - pamainą nuolat gendančiam Spartanui. 

„Po 2 valandų – man šokas, prezidentė sako, kad ubagai sugalvojo nusipirkti lėktuvą. Aš darau išvadą, kad kai kuriems reitingai yra svarbiau nei sąžiningumas“, – istoriją prisimena buvęs premjeras.

Pirmasis premjeras, su kuriuo teko dirbti prezidentei, Andrius Kubilius, darbo kartu metus prisimena kitaip. Šiokių tokių nesutarimų buvo, bet prisiminimai liko tik geri.

„Prisimenu su didele pagarba bendrus darbus. Žinau, kad kai kurių dalykų nebūtų pavykę pasiekti, jei nebūtų prezidentės paramos. Jai tikrai nebuvo lengva, paprasta. Nei vidaus situacija, lygiai taip pat nebuvo paprasta ir išorės situacija“, – sakė A. Kubilius.

Prieš dešimtmetį D. Grybauskaitės patarėju entuziastingai tapęs Linas Balsys, dabar jos valdymą vadina prarastu dešimtmečiu.

„10 metų stagnacijos, baimės ir intrigų mezgimo“, – kalbėjo L. Balsys.

Anot L. Balsio, jis prezidentės pašonę net neįpusėjus pirmai kadencijai paliko, nes jautėsi apgautas - esą prieš rinkimus išsakytos idėjos virto šnipštu. 

„Paaiškėjo, kad tos idėjos yra dėl idėjų – spaudai, žurnalistams, viešiesiems ryšiams. Realiam gyvenime tos idėjos nuėjo į antrą planą. Pagrindinis tikslas – kaip išbūti valdžios viršūnėje, kaip išsaugoti reitingus, kad būtų galima daryti įtaką, kad visi klausytų ir bijotų“, – kritikos šalies vadovei pažėrė buvęs D. Grybauskaitės patarėjas.

Antrą kartą žengti į Daukanto rūmus D. Grybauskaitei padėjo buvęs energetikos viceministras Romas Švedas.

„Reitingai buvo labai aukšti, komandai reikėjo jų tiesiog nesugadinti“, – prisimena buvęs prezidentės rinkimų štabo vadovas R. Švedas.

R. Švedas sako, kad Grybauskaitė iškeldavo tikslą, o kaip pavaldiniai jį pasieks - pasirinkti galėjo patys.

„Ji suteikia daug veiksmų laisvės ir tu turi su iššūkiu susitvarkyti. Kol susitvarkai – gerai, jei nesusitvarkai – negerai. Prezidentė, nepaslaptis, greitų sprendimų žmogus“, – sakė R. Švedas.

„Kritikuokite valdžią – ir mane, kaip jos dalį, jei to reikia!“, – tokius žodžius prezidentė ištarė tik žengdama į valdžią.

Tačiau, pasak knygą apie Grybauskaitę rašančio politologo Tomo Janeliūno, prezidentė ne veltui sulaukė kritikos būtent už nemokėjimą jos priimti.

„Kritika viena iš silpnųjų vietų, kurios taip ir nepakeitė prezidentė. Tai jautri jos vieta, nemėgdavo ir improvizacijų, žurnalistinių klausimų iš anksto nesuderintų su ja. Čia tokia charakterio savybė, kai bandoma kontroliuoti viską iki smulkmenų“, – sako politologas.

Tačiau, pasak politologo, dėl nelankstumo prezidentė nėra apsijuokusi – jei temos neišmanydavo, į improvizacijas apie ją nesileido.

„Beveik visi jos patarėjai pabrėždavo, kad prezidentė tikrai būdavo gerai pasiruošusi sudėtingais klausimais – neleisdavo improvizuoti, jei nežinodavo. Ji stebindavo daugelį kitų šalių vadovų Europos Sąjungoje, tiek kituose formatuose, nes išmanydavo klausimus detaliai, iki eksperto lygmens“, – teigia T. Janeliūnas.

Po Daukanto rūmų D. Grybauskaitės keliai dar nežinomi. Neoficialiai kalbama, kad jos gali laukti karjera tarptautinėse institucijose. Apie prezidentę nepasibaigus kadencijai kuriami filmai ir rašomos knygos, todėl mylima ar nekenčiama – niekas neabejoja, kad šalies istorijoje ji jau paliko žymę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt