Lietuvoje

2015.03.02 07:54

A. Butkevičius: džiugina, kad ten, kur jau išrinkti merai, jų partija turės daugumą

ELTA, BNS, LRT.lt, DELFI.lt, LRT RADIJAS2015.03.02 07:54

Savivaldos rinkimuose daugiausiai balsų gavusių socialdemokratų vadovas premjeras Algirdas Butkevičius sako tikėjęsis geresnių rezultatų Kauno ir Klaipėdos miestuose. Socialdemokratų partija sėkmingiau pasirodė provincijoje.

Savivaldos rinkimuose daugiausiai balsų gavusių socialdemokratų vadovas premjeras Algirdas Butkevičius sako tikėjęsis geresnių rezultatų Kauno ir Klaipėdos miestuose. Socialdemokratų partija sėkmingiau pasirodė provincijoje.

„Tikėjausi, kad gal geresni rezultatai bus Kauno mieste ir Klaipėdos mieste. Iš rajonų matome, kad Joniškio rajone, kur mes neturėjome nei mero, nei vicemerų, mūsų žmogus pirmauja ir tikrai bus antrame ture.

Tai mus džiugina, kaip ir tai, kad beveik visose savivaldybėse, kur tiesiogiai išrinkti merai, jie turės daugumą – viena partija gali formuoti daugumą“, – sakė A. Butkevičius.   

VRK gavus 1997 iš 2003 apylinkių duomenis, socialdemokratai surinko apie 20 proc. balsų ir užėmė pirmas vietas tiesioginiuose merų rinkimuose 20 savivaldybių iš 60, tačiau jų kandidatai nepateko į antrąjį rinkimų turą nė viename iš šešių didžiųjų Lietuvos miestų.

R. Šimašius, V, Tomaševskis, A. Zuokas, BFL nuotr., LRT.lt koliažas

E. Masiulis: tai geriausi savivaldos rinkimai liberalams

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis sako, kad šie savivaldos rinkimai bus iki šiol geriausi jo partijai. Partijos kandidatas į Vilniaus miesto merus Remigijus Šimašius sako neabejojąs, kad pateks į antrąjį merų rinkimų turą.

Anot E. Masiulio, vertinti pirmuosius rinkimų rezultatus sunku, tačiau susiklosčius situacijai, kad liberalų kandidatas į merus R. Šimašius susitiktų su dabartiniu sostinės meru Artūru Zuoku, kova būtų labai sudėtinga.

„Manau, kad vyktų taškas į tašką, balsas į balsą, bet viliamės, kad Vilnius pasirinktų ateitį, bet ne praeitį“, – kalbėjo E. Masiulis.

E. Masiulis LRT Televizijai teigė, kad geriems rinkimų rezultatams daug įtakos turėjo itin energinga rinkiminė kampanija.

„Šioje rinkimų kompanijoje buvome nuoseklūs, kai tuo metu kitos partijos blaškėsi tarp kandidatų. Be to, vykdėme labai energingą kampaniją, labai daug stengėmės kalbėti tiesiogiai su žmonėmis. Aplankyta 54 tūkst. butų vien tik Vilniaus mieste. Kalbėjimas akis į akį, manau, įtakos rezultatui tikrai turėjo. Pats lankiausi pas žmones. Žmonių reakcijos buvo labai įvairios – nuo pakvietimo užeiti ir prisėsti prie stalo iki klausimų „iš kur gavote mano adresą“, – specialioje LRT Televizijos laidoje kalbėjo E. Masiulis.

Liberalų sąjūdžio lyderis sako, kad partijos planas – kandidatų patekimas į antrąjį turą 15–16 savivaldybių.

R. Šimašius: V. Tomaševskis būtų parankesnis

R. Šimašius pripažįsta, kad parankesnis varžovas antrajame rinkimų ture jam būtų Lietuvos lenkų rinkimų akcijos Valdemaras Tomaševskis, o ne dabartinis meras Artūras Zuokas.

„Labai norėčiau, kad Vilniuje ateitų tie laikai, kai balsavimas nacionaliniu pagrindu bus praeitis arba visiška marginalija. Labai norėčiau, kad kaip už poną [Julių] Panką balsuoja nedaug lietuvių, taip ir už poną Tomaševskį balsuotų nedaug lenkų. Tradicinės partijos turi ką pasiūlyti ir lenkams, ir rusams, ir visiems kitiems, ir aš padarysiu viską, kad tie laikai Vilniuje kuo greičiau ateitų“, – sakė Liberalų sąjūdžio kandidatas.

Tačiau jis pripažino, kad dauguma tautinių mažumų šiuose rinkimuose balsuotų už V. Tomaševskį.

Klaipėda: V. Grubliauskas santūrus

Perrinkimo siekiantis Liberalų sąjūdį atstovaujantis Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas teigė savo galimybes vertinantis „santūriai“. Pasak jo, tikėtis tokio pat mandatų skaičiaus Klaipėdos savivaldybėje, koks buvo iki šiol, sunku.

„Kalbant apie mandatų skaičių savivaldybės taryboje, sunku įbristi į tą pačią upę du kartus, tačiau tokia tikimybė tikrai yra. Dabar partijos turimas 13 mandatų skaičius yra labai ambicingas, turint mintyje atsiradusius naujus žaidėjus“, – sakė V. Grubliauskas.

V. Matijošaitis žada tapęs meru trauktis iš pareigų „Vičiūnuose“

Į antrąjį Kauno mero rinkimų turą patekęs verslininkas Visvaldas Matijošaitis sako, kad laimėjęs rinkimus atsisakytų visų turimų pareigų „Vičiūnų grupėje“.

„Meras negali dirbti kituose darbuose. Tai čia automatiškai turi atsistatydinti iš visų prieš tai buvusių darbų. Esu keliose valdybose, kai kuriose įmonėse direktorius, tačiau visur yra rasti žmonės“, – BNS pirmadienio naktį sakė V.Matijošaitis.

Naujasis Alytaus meras V. Grigaravičius: stengsimės laikytis numatyto kelio

Sveikinimų dėl pergalės Alytaus mero rinkimuose jau klausosi visuomeninio rinkimų komiteto „Alytaus piliečiai“ iškeltas kandidatas, buvęs generalinis policijos komisaras Vytautas Grigaravičius.

Tiesioginėje LRT Televizijos rinkimų laidoje V. Grigaravičius sakė, jog jaučiasi pakylėtas. Belikus suskaičiuoti 4 apylinkių balsus V. Grigaravičius turi 67 procentus rinkėjų balsų.

„Jaučiu įsipareigojimą rinkėjų nepavesti. Stengsimės laikytis savo numatyto kelio, sudaryti stabilią komandą savivaldybėje ir spręsti miesto, gyventojų problemas“, – sakė V. Grigaravičius.

Žurnalistė kalbindama V. Grigaravičių prisiminė ir Alytų pastarosiomis savaitėmis drebinusį skandalą – internete išplito riebių necenzūrinių žodžių kupinas dabartinio mero Jurgio Krasnicko balso įrašas, kuriame jis dėsto, kaip atrado schemą pavogti milijoną. Tačiau V. Grigaravičius mano, jog gausų rinkėjų palaikymą jam pelnė konkretūs pažadai ir tikslai, o ne konkurentą prieš pat rinkimus pakirtęs skandalas.

„Reikėtų klausti rinkėjų, kodėl jie apsisprendė atiduoti balsus už mūsų komandą. Galvoju, kad žmonės patikėjo mūsų vizija, mes jiems pasakojome ir rodėme, kaip mes dirbsime, kaip spręsime tas problemas, kurių susikaupę labai daug mieste. Manau, tai nulėmė, jog gavome tiek daug balsų“, – sakė V. Grigaravičius.

„Mus vienija vienas bruožas, kuris išskiria mus iš kitų, dalyvaujančių rinkimuose: mes esame nepartiniai, laisvi žmonės, mylintys savo miestą. Tiesiog norime padėti savo miestui, mums nereikia derinti programų su centrinėmis partijų būstinėmis ar partijos vadovybe. Pagrindinis mūsų teisėjas bus miesto gyventojai. Mes esame Alytaus piliečiai ir ateiname spręsti miesto ūkinių klausimų“, – sakė V. Grigaravičius.

Premjeras apie Alytų: žmonės nori padorių kandidatų

Premjeras teigia, kad kilęs skandalas dėl necenzūrinių keiksmų kupino, kaip manoma, Alytaus mero socialdemokrato Jurgio Krasnicko garso įrašo, jį „šokiravo“.

„Šaukštas deguto kai kada pagadina ir medaus statinę. Nenorėčiau taip sureikšmint, kad visuomenė taip jautriai sureaguotų, nes didelėj partijoj vienas kitas toks atvejis pasitaiko, bet kada meras naudoja tokią leksiką arba tokia kultūrą politinę ir asmeninę, aišku šokiruoja, ypač prieš rinkimus. Niekada nebūčiau galėjęs pagalvoti, kad dabartinis Alytaus miesto meras, kuris yra išsilavinęs inteligentiškas žmogus, gydytojas, vadovavęs daug metų ligoninei, galėtų naudoti tokį leksikoną. Šiek tiek esu priblokštas“, – sakė A. Butkevičius.

Pasak A. Butkevičiaus, į merus Alytuje kandidatuojantis Vytautas Grigaravičius yra rimtas varžovas Jurgiui Krasnickui, mat yra gerai žinomas visoje Lietuvoje.

„Žmonės nori matyti padorius, kultūringus žmones. Meras yra atsakingas prieš savo rinkėjus ir turi nuolat bendrauti su savo rinkėjais, o ne prieš rinkimus“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Konservatoriai: Vilniuje nebepavyks

Konservatoriai pripažįsta, kad Vilniuje jiems nepavyks išeiti į antrą turą varžantis dėl mero posto, tačiau kai kuriose savivaldybėse partija džiūgauja dėl pirminių rezultatų.

Pasak Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narės Rasos Juknevičienės, džiugina pirminiai rezultatai Molėtuose, Pasvalyje ir Lazdijuose, gerai pasirodyta ir Palangoje.

„18-oje savivaldybių esame antrame ture, aš manau, kad tai – neblogas rezultatas“, – sakė R. Juknevičienė.

2011 m. Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratai pagal surinktų balsų kiekį savivaldos rinkimuose rikiavosi po socialdemokratų gaudami apie 16–17 proc. rinkėjų balsų. Be Kauno ir Panevėžio, TS–LKD nariai merais buvo išrinkti Kretingoje, Šilalėje, Biržuose, Lazdijuose, Alytaus rajone, Palangoje, Kalvarijoje, Pasvalyje, Radviliškyje, Molėtuose, Anykščiuose.

2011 m. socialdemokratai laimėjo merų postus 22 savivaldybėse ir surinko apie 180 tūkst. rinkėjų balsų (apie 21 proc.).

Konservatoriams tuomet teko daugiau kaip 250 savivaldybių tarybos narių mandatų, o socialdemokratams – daugiau kaip 320.

A. Zuokas: nesvarbu, su kuo tektų kovoti antrame ture

Dar vienai kadencijai sostinės meru besitikintis tapti Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) partijos lyderis Artūras Zuokas sako, kad Vilniuje greičiausiai prireiks antrojo merų rinkimų turo, kuriame jis susitiks su Liberalų sąjūdžio kandidatu Remigijumi Šimašiumi ar Lietuvos lenkų rinkimų akcijos kandidatu Valdemaru Tomaševskiu. Pats A. Zuokas teigia galįs varžytis su abiem varžovais, nors labiau norėtų susitikti su R. Šimašiumi.

„Visi kandidatai gerbtini, kurie išeis į antrą turą, kažkokio skirtumo, ar vienas, ar kitas kandidatas nematau. Be abejonės, visi, kurie yra antrame ture, yra stiprūs kandidatai“, – kalbėjo dabartinis Vilniaus vadovas.

Komentuodamas pačius pirmuosius rinkimų rezultatus iš apylinkių, A.Zuokas teigė nenustebęs, kad Vilniuje geriausiai sekasi jam, R. Šimašiui ir V. Tomaševskiui.

L. Graužinienė: „darbiečiai“ tikisi 10 kandidatų antrajame ture

Seimo Pirmininkė, Darbo partijos pirmininkė Loreta Graužinienė tikisi, kad bent 10 kandidatų į merus pateks į antrą rinkimų turą.

„Tikimės turėti daugiau kaip 200 mandatų per visą respubliką beveik visose savivaldybėse. Taip pat, kad 10 kandidatų į merus išeis į antrą turą, – sekmadienį Darbo partijos būstinėje Eltai sakė rezultatų laukianti L. Graužinienė. – Tačiau tikimės turėti ne mažiau mandatų Vilniuje, nei turime šiuo metu“.

Dabar „darbiečiai“ savivaldoje turi 175 mandatus. Rinkimų rezultatų laukianti Darbo partijos pirmininkė sako, kad „darbiečių“ nuotaikos yra pakilios, kadangi jie labai atsakingai ruošėsi rinkimams. Jos teigimu, rajonuose žmonės labai daug dirbo: „Tikiu, kad jie įtinkins rinkėjus, jog jie bus patys geriausi“.

P. Gražulis pripažįsta: Vilnius – liberalus miestas

„Tvarka ir teisingumas“ rinkimų rezultatų laukė partijos būstinėje Totorių gatvėje. Politikai nebuvo linkę labai švęsti: beveik kas antras buvo prilipęs prie kompiuterio ekrano ir sekė iš Vyriausiosios rinkimų komisijos plaukiančius duomenis.

Vilniuje kandidatavęs Petras Gražulis pripažino, kad sostinės gyventojai vis tik liberalūs ir nepanašūs į Gargždų gyventojus, kurie jį nuolat išrenka vienmandatėje apygardoje į Seimą.

„Iš vienos pusės Vilnius yra labai jau toks liberalus miestas. O aš atstovauju vertybėms, bet žmonėms į tas vertybes dabar yra daugiau ar mažiau nusispjaut. Gal tas esminis dalykas? Kitas dalykas, kad mūsų partija buvo stipriai puolama prieš rinkimus – draskoma iš išorės ir iš vidaus“, – sakė P. Gražulis.

DELFI primena, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu, kurioje figūruoja keletas „tvarkiečių“ bei verslininkų. Dėl šio tyrimo Vilniuje atsisakyta minties kelti Rolando Skaisgirio kandidatūrą mero rinkimuose, mat tyrime figūruoja ir jo pavardė.

Partiją neseniai taip pat paliko europarlamentaras Valentinas Mazuronis ir Seimo narys Andrius Mazuronis.

„Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas R. Paksas, kaip ir P. Gražulis, laikėsi minties, kad partijai labai pakenkė STT tyrimas.

„R. Šimašius darbuojasi jau pusantrų metų, o mes planavome visai kitą variantą. Ir atėjo tas momentas, kad mūsų draugai iš STT padarė mums visokias revizijas. Ir vieną kandidatą išmušė iš vėžių. Mums reikėjo staigiai persigrupuoti, pasižiūrėjome prieš tai buvusius reitingo balsus Europos Parlamento rinkimuose: pirmas aš, antras – V. Mazuronis, trečias – P. Gražulis. Man mūsų sprendimas atrodo logiškas“, – sakė R. Paksas.

„Aš iki šios minutės vis tik pažymiu, kad ne visos apylinkės suskaičiuotos. Antra, mes pastatėme žmogų, kuris už nepriklausomą valstybę kovėsi dar tada, kai daugelis kitų kandidatų vaikščiojo su komjaunimo ženkliukais“, – sakė politikas.

R. Pakso turimais duomenimis, kurie nuolat kinta, „tvarkiečiams“ neblogai sekasi Klaipėdos rajone, Mažeikiuose, Telšiuose, Kalvarijoje, Prienuose, Rokiškyje, Šilalėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt