Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.05 23:48

Seimo konservatoriai nesutaria dėl Viktoro Orbano partijos likimo

Keli Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime nariai sako pasigedę diskusijų dėl siūlymo šalinti Vengrijos premjero partiją iš Europos centro dešiniųjų elito. Esą jų lyderio ir dar 11 partijų kitose Europos šalyse siūlymas šalinti Viktoro Orbano partiją „Fidesz“ iš centro dešiniuosius vienijančios Europos liaudies partijos gali dar labiau stiprinti radikalizmą Europoje. Anot Gabrieliaus Landsbergio, gana taikstytis su demokratijos principų pažeidimais, todėl pradėti „Fidesz“ narystės vertinimo procedūrą būtina.

Vengrijos premjero šalyje pradėta kampanija prieš Europos komisijos vadovą Viktoro Orbano partijai „Fidesz“ gali kainuoti vietą didžiausioje Europos Parlamento frakcijoje. 12 centro dešiniosios Europos liaudies partijos narių iš 9 valstybių reikalauja šalinti vengrus dėl prieš imigrantus nukreiptos informacinės kampanijos.

Prie raginimų prisideda ir Lietuvos konservatoriai. Esą peržengtos ribos, kai per kampaniją taikytasi ne tik į V. Orbano priešą, George`ą Sorosą, bet ir į Komisijos pirmininką Jeaną-Claude`ą Junckerį, kuris esą žada užtvindyti šalį imigrantais.

„Tokioms populistinėms politinėms partijoms turėtų būti ne vieta garbingoje Europos konservatorių šeimoje. Vis dėlto turi būti duotas atkirtis ir turi būti pasekmės už melo skleidimą, už neapykantos skleidimą, už netiesos sakymą ir kitus netinkamus dalykus. Iš esmės kovojama su pačia Europa dar būnant Europoje. Galbūt kitos šeimos, politinės šeimos ir susitaiko, jiems tai yra priimtina“, – kalbėjo TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis.

Kai kurie konservatorių frakcijos Seime nariai sako, kad jų partija paskubėjo ragindama pradėti „Fidesz“ narystės vertinimo procedūrą. Esą lieka neįvertinta, kaip galimas pašalinimas padės spręsti žodžio laisvės ar teisės viršenybės principų problemas Vengrijoje, ar Budapešto geopolitinius žaidimų su Kremliumi.

„Jeigu tik spręsti iš viešų šaltinių, tai yra vienas dalykas, bet aš manau, kad politika neturi būti daroma remiantis viešaisiais šaltiniais. Turi būti politika daroma analizės pagrindu, tai yra ir diplomatinių tarnybų, analitinių centrų nuomone, pagaliau – po rimtos diskusijos priimamas sprendimas“, – sakė buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.    

            

„Aš įsitikinęs, kad ta narystė Liaudies partijai buvo vienas iš svarbiausių veiksnių, kodėl V. Orbanas iki šiol vis dar palaikydavo ir neblokuodavo sankcijų Rusijai pratęsimo. Dabar įsivaizduokime, jis yra pašalinamas. Jis tokioje uždaroje tvirtovėje atsiduria, ir tada jau jo veiksmų mes net prognozuoti negalėsim“, – teigė Seimo TS-LKD frakcijos narys Laurynas Kasčiūnas.

Neabejojama, kad „Fidesz“ pašalinimas tik dar labiau sustiprins populiarėjančių euroskeptikų gretas, kurie, prognozuojama, po kelių mėnesių vyksiančiuose  Europos Parlamento rinkimuose gaus iki trečdalio vietų parlamente.

Tai būtų smūgis tradicinėms partijos – dešinioji liaudies partija ir kairieji socialdemokratai kartu neturėtų daugumos.

„Vien dėl išaugusio jų skaičiaus ir jų politinė svarba padidės diskutuojant dėl naujo Europos Komisijos vadovo. O kaip žinome, Europos liaudies partija ir jos pasirinktas kandidatas iš Vokietijos tikisi, kad turės galimybę vadovauti po rinkimų suformuotai Komisijai, tad jiems bet kokia kitų frakcijų parama yra svarbi. Gali būti, kad V. Orbanas to ir siekia, nes tokia konfrontacinė rinkimų kampanija paprastai laikoma nepralaimima arba konfrontuojant vis tiek išsaugomos pozicijos didžiausioje Europos Parlamento frakcijoje arba, jeigu „Fidesz“ partija pašalinama, tada galima tikėtis, kad ji dar labiau mobilizuos jos rinkėjus Vengrijoje ir ji galbūt dar pasididins dabar turimą narių skaičių Europos Parlamente“, – kalbėjo VU TSPMI direktorius dr. Ramūnas Vilpišauskas.

Europos centro dešinės partijų lyderiai „Fidesz“ klausimo imsis po poros savaičių, tačiau tai Vengrijos premjero greičiausiai nesustabdys.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi